Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Superbohatí budou přibývat pomaleji než v předchozí dekádě. Za uplynulých 20 let se jejich počet zdvojnásobil

Počet dolarových stamilionářů se za dvacet let zdvojnásobil
iStock
Veronika Kudrnová
vku

Na světě je nyní dvakrát více lidí s majetkem alespoň 100 milionů dolarů než před dvaceti lety. Tvrdí to zpráva poradenské společnosti Henley & Partners. Nárůst počtu stamilionářů odráží rychlý růst hodnoty majetku, který byl podpořen nízkými úrokovými sazbami, jež zvýšily hodnotu všeho od nemovitostí a pozemků až po akcie, soukromé společnosti a umělecká díla.

Podle nové zprávy poradenské společnosti Henley & Partners, která využila údaje společnosti New World Wealth, je nyní na světě 28 420 dolarových stamilionářů, což je o 12 procent více než loni a více než dvojnásobek počtu z roku 2003, píše CNBC.

Časopis Forbes a další firmy sledující bohatství tvrdí, že se prudce zvýšil i počet dolarových miliardářů, a to z méně než 500 osob v roce 2003 na více než 2 600 osob dnes. V této statistice je zahrnuto i 11 českých dolarových miliardářů. Nejbohatší v Česku je Renáta Kellnerová, ve světovém žebríčku jí patří 101. místo. Je zároveň jedinou ženou na českém seznamu dolarových miliardářů. Nováčkem v klubu největších superboháčů je z Česka ještě majitel holdingu CSG Michal Strnad a majitel Alzy Aleš Zavoral.

Renáta Kellnerová

Bohatí bohatnou. V Česku žije nejvíc dolarových miliardářů v historii

Energetická krize přinesla razantní nárůst majetku Daniela Křetínského. Většinový vlastník EPH přeskočil Pavla Tykače a Karla Komárka a stal se druhým nejbohatším Čechem a s majetkem 210,9 miliardy se dotahuje na Renátu Kellnerovou s rodinou. Uvádí nejnovější žebříček nejbohatších Čechů magazínu Forbes.

Přečíst článek

„Hodnota peněz se snížila, takže v dolarovém vyjádření by se dalo očekávat více superbohatých,“ komentoval zprávu Andrew Amoils, vedoucí výzkumu ve společnosti New World Wealth.

Nárůst počtu dolarových stamilionářů odráží rychlý růst hodnoty majetku (nemovitostí, akcií, firem i třeba uměleckých děl), který byl podpořen nízkými úrokovými sazbami. K růstu počtu superbohatých přispěl také nárůst bohatství v oblasti technologií, zejména v USA

Superbohatých bude přibývat pomaleji

Amoils dále uvedl, že většina dnešních stomilionářů získala své jmění založením vlastních společností nebo pomocí při financování začínajících podniků. Vzhledem k tomu, že éra ultra nízkých úrokových sazeb je prozatím pryč, tempo růstu počtu stamilionářů se podle něj může zpomalit. Zpráva předpokládá, že populace dolarových stamilionářů vzroste v příštím desetiletí o 38 procet, z 28 420 osob na přibližně 39 tisíc osob do roku 2033. „Vypadá to, že příštích deset let bude pomalejších než posledních deset let,“ dodal Amoils.

Nerovnost ve světě sílí. Daň pro superbohaté by z chudoby vytáhla dvě miliardy lidí

Ve světě sílí nerovnost, poprvé za 25 let se extrémní bohatství i extrémní chudoba zvýšily současně. Ve zprávě zveřejněné před začátkem výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu to uvedla organizace Oxfam, která bojuje proti chudobě. Výrazné loňské zvýšení cen potravin a energií způsobilo, že miliardáři zbohatli ještě citelněji.

Přečíst článek

Ačkoli se média obvykle zaměřují spíše na dolarové miliardáře, zpráva uvádí, že stamilionáři jsou reprezentativnějším zástupcem světových superbohatých. Dolarová hranice pro to, co znamená být „superbohatý“, se v průběhu času rychle zvyšovala, uvedl Juerg Steffen, generální ředitel společnosti Henley & Partners.

„Ještě nedávno, na konci 90. let, považovala většina bank 30 milionů dolarů za jmění, které je potřeba k dosažení tohoto statusu,“ dodal Steffen. „Od té doby však ceny aktiv výrazně vzrostly, takže novým měřítkem je 100 milionů dolarů,“ uzavřel.

Eurobankovky

Slováci přestali chudnout. Na rozdíl od Čechů jejich reálné mzdy už rostou

Průměrná mzda zaměstnanců na Slovensku letos v srpnu rostla rychleji než inflace už téměř ve všech odvětvích, dříve reálné výdělky zpravidla klesaly kvůli vysoké inflaci.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Elon Musk

Deset nejbohatších lidí světa loni bohatlo v průměru o 100 milionů dolarů denně

Přečíst článek
Americký prezident Joe Biden přednesl svůj poslední projev

Biden přednesl svůj poslední projev. Varoval před koncentrací moci v rukou několika bohatých lidí

Přečíst článek
Doporučujeme