Počty i objemy hypoték pozvolna brzdí, růst sazeb naopak zrychluje
Růst průměrné roční úrokové sazby hypoték podle Fincentrum Hypoindexu v červenci zrychlil na 2,23 procenta. Objemy poskytnutých hypoték začaly brzdit, přesto je již jisté, že rok 2021 zbořil všechny dosavadní rekordy.
„Průměrná roční úroková sazba hypoték v červenci podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vzrostla o 10 bazických bodů na 2,23 procenta. Jde o největší nárůst průměrné sazby od prosince 2018, kdy sazba vzrostla o 13 bazických bodů na 2,91 procenta,“ komentoval výsledky Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Je pravděpodobné, že růst průměrné sazby hypoték ještě zrychlí. Kvůli rekordnímu zájmu o ně totiž banky při vyřizování žádostí nabraly zpoždění, a tak ještě nyní schvalují úvěry s nižšími sazbami. Většina bank už ovšem ve zvyšování nabídkových sazeb přitvrzuje. Do jejich výše se promítají očekávání ohledně růstu repo sazby ČNB.
Trh v tomto směru dostal od centrálních bankéřů jasný signál. Bankovní rada hodlá ve snaze zbrzdit inflaci pokračovat ve zpřísněné monetární politice. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, by se tak do konce roku mohla zvýšit ještě dvakrát, v září i listopadu.
Ke skokovému růstu hypotečních sazeb to ale podle analytika Jakuba Seidlera z České bankovní asociace nepovede. „Budou však patrně dále postupně mírně růst v souladu s vývojem úrokových sazeb na trhu,“ dodal Seidler.
Podle Sýkory z Fincentra by sazby hypoték mohly postupně atakovat až tříprocentní hranici. „Se zhruba 80procentní pravděpodobností ani v příštích letech ale průměrná sazba hypoték v ČR výrazněji nepřekročí úroveň tří procent,“ řekl už dříve Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Hypotéky budou podle něj zdražovat jen pozvolna, a to i díky ostrému konkurenčnímu boji mezi českými bankami. „Pokud navíc současné silné inflační tlaky odezní, což se může stát již v příštím roce, postupně mohou zase sílit dezinflační až deflační tlaky, jako tomu bylo v období mezi globální finanční a globální pandemickou krizí,“ dodal Kovanda.
Objemy pozvolna brzdí
„Do červencových hypotečních výsledků se promítly postupně rostoucí úrokové sazby a s nimi spojený klesající zájem o hypotéky. Nicméně banky stále ještě čerpají nashromážděné zásoby hypotečních žádostí, a tak počty i objemy nových hypoték klesají jen pomalu,“ dodal Sýkora.
Banky v červenci sjednaly 10 967 hypoték v celkovém objemu 35,261 miliardy korun. Ve srovnání s rekordním březnem klesl objem poskytnutých hypoték téměř o 9,5 miliardy korun (počet o 3 434 hypoték) a meziměsíčně o více než 9,2 miliardy korun (počet o 3 212 hypoték). Meziročně však vzrostl objem sjednaných hypoték o 13,664 miliardy korun, tedy o více než 63 procent, a počet o 3 100 hypoték, což představuje nárůst o téměř 40 procent. Červenec tak sice skončil hluboko pod rekordními hodnotami, ale pořád se drží vysoko nad čísly z předchozích let.
„Rok 2021 bude bezpochyby z hlediska celkového objemu poskytnutých hypoték s odstupem rekordní, neboť na obzoru není faktor, který by tomu zamezil. Samotné úrokové sazby jsou totiž s přihlédnutím k inflaci stále velmi nízké, a všichni tuší, že porostou, už kvůli přitvrzování ČNB. Podle předpovědí analytiků základní sazba ČNB stoupne do konce roku ještě několikrát, ze současných 0,75 % na zhruba 1,5 až 1,75 %. A přihodíte-li k současným hypotéčním úrokovým sazbám necelé procento, stále jsme v negativním teritoriu. Ti, kdo si to mohou dovolit, tak stále považují investice do bytů za dobrou protiinflační pojistku, a vycházejí z přesvědčení, že není na co příliš čekat,“ uvedl Miroslav Zámečník, hlavní poradce ČBA.
Poptávka po investičních bytech tak podle něj bude pokračovat. Na druhé straně je evidentní, že rostoucí podíl uchazečů o hypotéku na ní nedosáhne, neboť jejich nominální příjmy rostou pomaleji než tržní ceny nemovitostí, případně z nízkého základu. Výsledkem je, že se nekvalifikují z hlediska ukazatele požadované hotovostní spoluúčasti (LTV), ani z hlediska ukazatelů DTI a DSTI, v poměrů k příjmům a schopnosti hypotéku splácet.
Stavební spořitelny mají našlápnuto k rekordnímu roku. Jen do konce července poskytly úvěry za téměř 65 miliard korun.Úroky se drží nízko. Investice do nemovitostí se stále vyplatí
Money
3,5 milonová hypotéka na dohled
Neustále rostoucí ceny nemovitostí logicky zvedají i průměrnou výši poskytnuté hypotéky, která se v červenci dostala opět na rekordní hranici. Průměrná výše hypotéky vzrostla v červenci o více než 54 tisíc korun na 3 215 153 korun. Za poslední rok se průměrná hypotéka zvýšila již o téměř půl milionu korun a v dalším růstu ji nestojí nic v cestě.
„Na realitním trhu není jediný důvod, proč by se měl trend zvyšování cen nemovitostí zastavit nebo dokonce obrátit. A tak je možné, že za pár měsíců se dostaneme až k hranici 3,5 milionu korun,“ dodal Sýkora.
Za prvních sedm měsíců letošního roku sjednaly banky hypotéky za 259,047 miliardy korun. Hypoteční trh tak letos již překonal dosud rekordní loňský rok, kdy se objem poskytnutých hypoték vyšplhal za 12 měsíců na 254,023 miliardy korun.
Objem poskytnutých hypoték by se tak v letošním roce měl poprvé v historii dostat za hranici 300 miliard korun a možná i dál. Překazit by to neměl ani pokles produkce ve druhém pololetí.
České banky hlídáme, hypoteční pravidla příliš neporušují. Nemovitosti jsou drahé, ale už jsou vidět signály ochlazení, říká v rozhovoru pro server newstream.cz viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora. My nechráníme spotřebitele, ale finanční stabilitu, říká viceguvernér Mora
Leaders
Ceny nemovitostí jsou v Česku nadhodnoceny o 20, v některých regionech až o 25 procent, odhaduje Česká národní banka. To však neznamená, že by byly předražené, připomíná její viceguvernér Marek Mora. Covid přinesl zvláštní situaci. Nájmy jdou dolů, ale ceny bytů rostou
Money
Banky již evidují případy klientů, kterým došly peníze z hypotéky před dokončením stavby kvůli rostoucím cenám materiálů. Řeší to dodatečnými úvěry i změnami v projektu.Stavební materiál i práce zdražují, ohrožuje to projekty
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.