Fondy letos prodělávají, nejvíc ty akciové. Investoři se zalekli války na Ukrajině

Většina podílových fondů letos prodělává, akciové fondy ztratily do konce května 8,9 procenta, dluhopisové fondy 3,3 procenta a smíšené fondy 6,8 procenta. Vyplývá to z aktuálního Partners Indexu podílových fondů za květen.
„Negativní sentiment z dubna převládl na finančních trzích i v květnu a opět nebylo aktivum, které by ochránilo majetek investorů. Propad zažily opět akcie, ale v poklesu pokračovaly i dluhopisové trhy. Na oba hlavní druhy aktiv působila především jestřábí rétorika centrálních bank nejen v ČR, ale i v eurozóně či v USA. Navíc je před investory stále mnoho nejistot, které zvyšují jejich rizikovou averzi, jako například vývoj konfliktu na Ukrajině, ceny energií či potenciální recese,“ uvedl analytik Partners Martin Mašát.
Index akciových fondů poklesl během května o 0,5 procenta, od začátku roku pak o 8,9 procenta. Dluhopisové fondy v květnu rovněž klesaly a jejich index byl v minusu 0,6 procenta, od počátku roku pak v minusu 3,3 procenta. Smíšeným fondům se rovněž nedařilo a za květen se snížily o 0,7 procenta, od začátku roku už o 6,8 procenta.
Ceny akcií celosvětově v květnu tlačil dolů strach ze stagflace a z poklesu ziskových marží kvůli rostoucím nákladům. Světlou výjimku představovaly akcie ČEZ, které byly od začátku roku o 40 procent výše, upozornil Mašát. Rostoucí inflace už přes rok dopadá na ceny dluhopisů. Česká národní banka očekává průměrnou inflaci za rok 2022 kolem deseti procent.
Akciové trhy patrně na úplné dno ještě neklesly. Počkal bych s většími nákupy spíše až do podzimu, budeme už chytřejší, říká šéf Erste Asset Managementu v ČR a zároveň šéf Asociace pro kapitálový trh Martin Řezáč. Centrální banky by si podle něj měly dát pozor, aby přílišným růstem sazeb nezadusily ekonomiku na dlouho.
Martin Řezáč: Inflace přestane růst. Bude to pro všechny úleva
Money
„Nový guvernér ČNB Aleš Michl bude muset být s následnými pohyby základní úrokové sazby velice opatrný, protože už nyní prognóza centrální banky předpovídá příchod recese ve druhé půlce roku, která by měla inflaci časem utlumit,“ dodal Mašát.
Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, klesl v prvním čtvrtletí letošního roku o 6,5 miliardy na 701,1 miliardy korun. Loni přitom stoupl o 118 miliard korun na na 707,6 miliardy korun. Nejvíce peněz letos ubylo v akciových a smíšených fondech.
Skupina ČEZ zakomponovala koncept ESG přímo do své byznysové strategie. Pro firmu má udržitelnost nejen ekologický či etický rozměr, ale stala se jedním z klíčových parametrů jejího byznysu. Problematice ESG se ve společnosti věnuje speciální oddělení, přímo podléhající generálnímu řediteli. „Abychom byli přijatelní pro společnost, musíme ukázat, že zisku dosahujeme eticky. A pro nás je otázka hrdosti, že se můžeme podívat do očí budoucí generaci,“ říká Kateřina Bohuslavová, ředitelka oddělení ESG Skupiny ČEZ.
I ČEZ je udržitelná firma, říká jeho manažerka
Zprávy z firem
Recese, stagflace, pokles trhů. Krize obchází nejen titulní stránky novin a internetové servery. Veteráni z Wall Street oslovení serverem CNBC se s investory podělili o osvědčené strategie, do čeho má v této fázi smysl vložit peníze.
Matadoři z Wall Street radí, kam investovat pro případ recese. Třeba do farmacie
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.