Podnikatel Stuchlík uspěl s Corrency, bude spolupracovat s Českou spořitelnou

Projekt Corrency na podporu lokálních ekonomik, za nímž stojí podnikatel Petr Stuchlík, získal silného partnera. Na obchodním zastupování a distribuci služby se dohodl s Českou spořitelnou (ČS).
Corrency se stane součástí distribuční sítě České spořitelny a její bankéři pro veřejný sektor budou nabízet produkt Corrency městským samosprávám. Služba kombinuje výhody kreditů, tedy slevových poukázek, které urychlují poptávku v lokální ekonomice.
Občané s trvalým bydlištěm v daném městě či obci získají od radnice příspěvek na útratu za zboží a služby nabízené v lokalitě. Pro obchodníky to je příležitost zvýšit tržby a počet zákazníků. Každý zapojený obyvatel získá pomyslnou elektronickou correntovou peněženku. K platbě potřebuje kód z SMS ve svém mobilním telefonu nebo číslo svého občanského průkazu.
Digitalizace v praxi
„Veřejný sektor přerozděluje významnou část našich výdělků. Průměrné transakční náklady, tedy náklady na související administrativu, dosahují v Česku i v EU 25 až 30 procent. Z každé miliardy pro lidi se tedy více než 250 milionů spotřebuje na papír, úředníky a razítka. Corrency to zvládne za pět až sedm procent, u větších projektů i za méně. Základem je plná digitalizace a zapojení občanů, kteří jednají racionálně,“ uvedl ředitel CorCo Systems Petr Stuchlík.
Zatímco pro Američana platební karta rovná se kreditka, Češi si ke kreditním kartám cestu nenašli. Kvůli předsudkům o životě na dluh se jim, k jejich vlastní škodě, spíše vyhýbají. Kreditní služby totiž přinášejí řadu výhod. Které to jsou, jaké alternativy kreditek existují a jaké trendy se k nám blíží ze Západu, shrnuje ve svém příspěvku Pavel Prucek, Head of Product ve společnosti Twisto.
Češi nemají kreditky v lásce. Jejich výhody hledají u moderních alternativ
Money
„Digitalizace státní správy a samosprávy představuje jednu z cest k dlouhodobé prosperitě, proto její podporu vnímáme jako klíčovou,“ doplnil manažer veřejného a neziskového sektoru České spořitelny Pavel Kváš. Projekt Corrency podle něj představuje zajímavou formu podpory rozvoje lokálních ekonomik.
Šéf Svazu města a obcí František Lukl jako starosta Kyjova pozoroval projekt Corrency v praxi. „Našim obchodníkům to přineslo téměř dva miliony korun navíc jen tím, že k nim lidé chodili nakupovat. Do pilotního projektu se zapojilo přes 1500 občanů. Na celém projektu oceňuji hlavně rychlost, transparentnost a schopnost spojit veřejné peníze s prostředky obyvatel a podporovat nejrůznější aktivity, na kterých se podílejí přímo obyvatelé města či obce,“ řekl. Samospráva města podle něj počítá s využitím projektu Corrency i v roce 2024.
Projekty Corrency aktuálně fungují v Ostravě, Prostějově, Praze 14 a městské části Praha - Kolovraty. Byly a budou i na Praze 1 nebo v Praze 18. V Kyjově projekt začal poprvé v roce 2021 a příští rok by se měl opakovat. Jeho zavedení schválilo rovněž město Aš, další tři obce jej mají schválit letos v červnu.
Systém Corrency naprogramovala skupina programátorů v roce 2020. K nim se v létě 2021 přidal zakladatel společnosti Fincentrum Stuchlík, který projekt nyní vede. Česká spořitelna patří mezi největší tuzemské banky.
Prezidentem České bankovní asociace bude ředitel Komerční banky Jan Juchelka. Na postu střídá Tomáše Salomona, generálního ředitele České spořitelny.
Salomona na postu prezidenta ČBA střídá Juchelka z Komerční banky
Money
Irský vývoz do Česka loni přesáhl miliardu eur. „Máme velmi pozitivní oboustranný vztah a chceme v tomto směru dále růst,“ říká v rozhovoru pro Newstream náměstek irského ministra pro podnikání, obchod a zaměstnanost Dara Calleary. Irsko by chtělo do roku 2030 zdigitalizovat 90 procent tamních firem. „Výrazně investujeme do fondu pro digitální transformaci,“ říká Calleary a dodává, že stát musí občanům a firmám nechat svobodu volby a do ničeho je nenutit.
Irsko chce být lídrem v digitalizaci i umělé inteligenci. I s pomocí Čechů, říká náměstek irského ministra
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.