Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Podpora Ukrajiny u Němců klesá. Investovat by se mělo do bezpečnosti Evropy, myslí si

Budova Reichstagu
iStock
 ČTK

Téměř tři čtvrtiny Němců si myslí, že Německo by mělo více investovat do evropské bezpečnosti. Zároveň jich je ale 65 procent proti tomu, aby jejich země převzala v obraně Evropy vedoucí roli. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nadace Körber-Stiftung. Němců se na názor ptala poté, co v USA zvítězil v prezidentských volbách republikán Donald Trump a v Německu se rozpadla koaliční vláda. Ve srovnání s podobným loňským průzkumem klesla podpora další vojenské pomoci Ukrajině.

Reklama

Téměř 80 procent dotázaných si myslí, že Trumpovo zvolení prezidentem se negativně projeví na americko-německých vztazích i na bezpečnosti v Evropě. Německo by proto podle 73 procent Němců mělo investovat více do evropské bezpečnosti, kterou ohrožuje ruská agresivní politika. Zároveň jich ale většina odmítá, aby v případě stažení Spojených států z mezinárodního pole přebralo vůdčí postavení Německo (58 procent). Ještě více jich je proti tomu, aby Berlín převzal vedoucí roli ve vojenské oblasti (65 procent). V loňském roce proti tomu bylo v podobném průzkumu ještě 71 procent dotázaných.

Pro další vojenskou podporu Ukrajiny, která se už téměř tři roky brání ruské agresi, se vyslovilo 57 procent dotázaných, loni to ještě bylo 66 procent. Zvlášť nízká je podpora pomoci Kyjevu ve východním Německu, tedy ve spolkových zemích, které byly dříve součástí sovětského satelitu Německé demokratické republiky. Dosáhla jen 40 procent.

Rusko jako hrozbu pro německou bezpečnost vnímají více než čtyři pětiny Němců. Tři pětiny se obávají také ohrožení ze strany Íránu. Vojenskou pomoc Izraeli v boji proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás odmítá téměř 80 procent dotázaných, 87 procent respondentů se vyslovilo pro humanitární pomoc Pásmu Gazy.

Průzkum nadace Körber-Stiftung provedla již v září, ale po amerických prezidentských volbách a rozpadu německé vládní trojkoalice sociálních demokratů (SPD), zelených a svobodných demokratů (FDP) doplnila další otázky. Jednou z nich bylo i to, kdo má z německých vrcholných politiků nejvyšší kompetence v zahraniční politice. Nejlépe dopadl opoziční předák a kandidát na kancléře za konzervativní unii CDU/CSU Friedrich Merz (28 procent), následovaný ministrem hospodářství za zelené Robertem Habeckem (18 procent). Současný kancléř Olaf Scholz se umístil až na třetím místě s 15 procenty.

Reklama

Německý kancléř Olaf Scholz (vpravo uprostřed), německý ministr financí Joerg Kukies (vlevo), generální tajemník Sociálně demokratické strany (SPD) Matthias Miersch (vpravo) a spolupředseda Sociálně demokratické strany (SPD) Lars Klingbeil

Předčasné volby v Německu se uskuteční 23. února

Předčasné volby do německého Spolkového sněmu by se měly uskutečnit 23. února. Na termínu se dohodli zástupci parlamentních frakcí vládní sociální demokracie (SPD) a opoziční konzervativní unie CDU/CSU. Uvedla to agentura DPA s odkazem na své zdroje. Oficiálně musí volební termín schválit prezident Frank-Walter Steinmeier. Kancléř Olaf Scholz po rozpadu tříčlenné vládní koalice minulý týden usiloval o vypsání voleb na konec března, opozice žádala lednový termín.

Přečíst článek

Donald Trump a Elon Musk

Musk má na Trumpa stále větší vliv

Nejbohatší člověk světa Elon Musk má stále větší vliv na budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa, uvedla zpravodajská televize CNN, podle které se Musk zúčastnil Trumpových telefonátů se zahraničními představiteli a také se vyjadřoval k budoucímu personálnímu složení administrativy. Musk, který stojí za sítí X, automobilkou Tesla či kosmickou společností SpaceX, podpořil Trumpovu kandidaturu desítkami milionů dolarů (stovky milionů korun).

Přečíst článek

Někdejší šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová

Pelosiová: Biden prohrál demokratům prezidentské volby

Za neúspěch Demokratické strany v úterních volbách je zodpovědný nynější americký prezident Joe Biden, naznačila někdejší šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. V rozhovoru s listem The New York Times (NYT) kritizovala pozdní rozhodnutí hlavy státu odstoupit z volebního klání i jeho rychlou podporu viceprezidentky Kamaly Harrisová, která se stala demokratickou kandidátkou do prezidentského hlasování.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Rheinmetall

Úspory na prvním místě. Němci zastavují schvalování nové vojenské pomoci Ukrajině

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme