Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Další peníze pro oběti finančníka Madoffa. Celkem už dostali 18 miliard dolarů

Bernard Madoff opouští federální budovu v New Yorku. (14. ledna 2009)
čtk

Oběti „podvodu století" zinscenovaného zesnulým finančníkem Bernardem Madoffem se brzy dočkají dalších 568 milionů dolarů na pokrytí svých ztrát. Uvedlo to americké ministerstvo spravedlnosti. Celkově už v Madoffově kauze bylo na kompenzacích vyplaceno přes 18 miliard dolarů.

Za 31 tisíci podvedenými míří další odškodnění ve výši 568 milionů dolarů. Finance pochází z vládního fondu Madoff Victim Fund zřízeného v roce 2013, píše server agentury Reuters

Fond už v předchozích šesti vlnách výplat vydal obětem Madoffovy zpronevěry přes tři miliardy dolarů. Celkem vládní fond, na který dohlíží bývalý předseda americké komise pro cenné papíry a burzy Richard Breeden, disponoval asi 4,05 miliardami dolarů. Většina prostředků pocházela z vyrovnání ministerstva spravedlnosti s Madoffovou bývalou bankou JPMorgan Chase & Co a pozůstalosti bývalého Madoffa společníka Jeffryho Picowera.

Supreme

Móda ulice za miliardy. Mikina za tisíce eur je taky výnosná investice

Když se prochází londýnským obchodním domem Selfridges nebo Dubai Mall ve Spojených arabských emirátech, upoutá Středoevropana na první pohled jedna zvláštnost: velká část lidí, kteří nakupují v těchto top obchoďácích světa, nosí teplákové soupravy a tenisky. Jde často o produkty slavných fashion brandů jako Gucci či Louis Vuitton. Svět se mění a ani svět módy nezůstává na místě. Proměnil se, nabízí oblečení ulice. Proč se tak stalo, kolik stojí třeba takové tenisky Gucci a lze na tom i nějak vydělat?

Přečíst článek

Podle ministerstva má na kompenzaci nákro více než 42 tisíc žadatelů. Aktuální, v pořadí sedmé a také první vypořádání od Madoffovy smrti, který zemřel letos v dubnu, míří k 31 tisícům z nich, jsou mezi nimi jednotlivci, školy, charitativní organizace nebo penzijní fondy.

Druhá větev kauzy

Vrácení svých peněz, v celkové výši 14,5 miliard dolarů, se dočkali i podvedení zákazníci společnosti Bernard L. Madoff Investment Securities. Celkově bylo teby v Madoffově kauze vyplaceno odškodnění převyšující 18 miliard dolarů.

Madoff byl po desetiletí jedním z nejrespektovanějších finančníků a nejbohatších lidí na Wall Street. Působil i jako předseda správní rady společnosti Nasdaq Stock Market, jednoho z hlavních trhů cenných papírů v USA. V roce 2008 však vyšlo najevo, že jeho investiční firma Bernard L. Madoff Investment Securities fungovala na základě takzvaného Ponziho schématu. Na stejném principu jsou založeny i pyramidové hry. Klienti tehdy přišli podle soudu až o 65 miliard dolarů. 

Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky

Jana Brodani: V junk dluhopisech a kvazifondech může být až sto miliard

Většina nabídek pochybných investic cílí na vyšší střední třídu, na vzdělané lidi, lékaře, podnikatele, daňové poradce, vlastně specialisty, kteří si peníze vydělali tvrdou prací. „Problémem je, že když při nabídce člověk slyší ČNB, tak na to skočí. Ti lidé nejsou hamižní. Oni odevšad slyší, že čtyři procenta bude inflace, takže slibovaný výnos sedm procent je nezarazí,“ říká v rozhovoru pro server newstream.cz šéfka Asociace pro kapitálový trh ČR Jana Brodani. Největší smysl přitom podle ní mají tradiční, pravidelné a dlouhodobé investice.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme