Podvodů přibývá, varuje ČNB. Lidé by měli být obezřetní, radí

Česká národní banka (ČNB) zaznamenává rostoucí počet podvodů v platebním styku. Zatímco v roce 2021 nepřijala žádnou stížnost, v uplynulém půlroce se na ni obrátily stovky lidí, ze kterých se podvodníci snažili vylákat peníze. Viceguvernér ČNB Jan Frait zároveň představil vzdělávací web Peníze na útěku, na kterém ČNB upozorňuje na podvodné praktiky a radí, jak se podvodníkům bránit.
„Digitalizace finančních služeb přináší klientům bank nejen výhody, jako například zjednodušení a zrychlení převodu peněz, ale i rizika,” řekl Frait. Varoval před tím, že se zrychlením finančních služeb se zkracuje doba, za kterou mohou podvedení přijít o peníze. Lidé by proto měli být zejména při nevyžádaných telefonátech nebo e-mailech obezřetnější než dřív.
AKTUALIZOVÁNO: Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy korun. Loňskou ztrátu způsobil zejména pokles hodnoty pevně úročených dluhopisových a akciových portfolií a vyšší úrokové výnosy vyplácené českým bankám kvůli zvýšeným sazbám. Vyplývá to z účetní závěrky, kterou ČNB zveřejnila.
ČNB loni vykázala rekordní ztrátu 412 miliard
Money
Podle údajů ČNB se jen za letošní první čtvrtletí přihlásilo bance zhruba poloviční množství podvedených jako za celý loňský rok. Denně ČNB přijímá na zelené lince pět až deset telefonátů podvedených, kteří se ptají, jak postupovat poté, co se stali obětí útoku. Škoda, kterou útočníci působí, může být i v milionech korun, když podvodníci jménem své oběti přijmou úvěr a následně peníze převedou na vlastní účet.
Podvodníci se vydávají za bankéře
Frait upozornil, že oběťmi útoků nejsou pouze lidé ze zranitelných skupin obyvatelstva, ale také podnikatelé, samosprávy nebo neziskové organizace. „Podvodníci profesionalizují scénáře útoků a způsob, jak dokážou využívat manipulativní techniky,” řekl. ČNB podle něj opakovaně zaznamenala i případy, kdy se podvodníci vydávali za členy bankovní rady.
S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.
Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let
Money
Útočníci se podle Fraita nejčastěji snaží přimět svou oběť, aby sama autorizovala platbu ve svém mobilním bankovnictví. Často se přitom snaží lidi zmanipulovat a přesvědčit, že potvrzují příchozí platbu na svou účet, ve skutečnosti ale odesílají peníze podvodníkovi. Další technikou je vylákání přístupových údajů, aby podvodníci sami mohli nakládat s účtem poškozeného.
ČNB na webu Peníze na útěku upozorňuje, že podvodníci se snaží získat důvěru lidí nebo v nich vyvolat strach, aby je mohli zmanipulovat k vydání jejich údajů a následně je obrat o peníze. Centrální banka proto apeluje na lidi, aby při jednání o penězích nespěchali, vždy si ověřovali informace a chránili svá data a citlivé údaje.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.