Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Podzim bude v obchodě extrémně těžký, varuje vysoký čínský úředník

Podzim bude v obchodě extrémně těžký, varuje vysoký čínský úředník
iStock
 nst
nst

Kvůli politickým zásahům do ekonomiky se devastuje zahraniční obchod, varoval úředník z čínského ministerstva obchodu..

Čínské ministerstvo obchodu dnes podle serveru CNBC uvedlo, že do zahraničního obchodu země zasahují „neekonomické faktory“. Obchod bude proto ve druhé polovině letošního roku čelit „extrémně vážné“ situaci.

„Silný tlak některých zemí na takzvané oddělení, přerušení dodavatelských řetězců a takzvané odstranění rizika jsou uměle vytvořené překážky, které blokují normální obchod,“ řekl Li Xingqian, vedoucí oddělení zahraničního obchodu ministerstva.

Čínský export, který významně přispívá k tamnímu růstu HDP, se v posledních měsících propadl. Čínská ekonomika rostla pomaleji, než se čekalo.

 Li uvedl, že pro letošek byla stanovena vyšší základna, protože obchod během tří let pandemie covid-19 rostl. 

Slabý čínský jüan pomáhá krotit i českou inflaci

Českou inflaci pomáhá krotit také slabý jüan, ten vůči koruně ztratil od začátku roku deset procent

Masivní a rapidní oslabení čínské měny vůči koruně je velmi dobrá zpráva pro české spotřebitele a importéry, kterým umožňuje lépe se vyrovnat s vyšší cenou ostatních vstupů.

Přečíst článek

Blokády obchodu

Li také přímo odkazoval na výzvy k takzvané diverzifikaci dodavatelského řetězce, což je jinými slovy snaha západních zemí vyhnout se Číně. „Firmy tvrdí, že politizace obchodu v některých zemích donutila objednávky a výrobu přesunout, což poškodilo ekonomické zájmy dodavatelů i kupujících,“ řekl. Dodal, že ministerstvo pomůže podnikům vyrovnat se s „nepřiměřenými obchodními omezeními“. Ministerstvo ovšem podle CNBC neřeklo nic o svých vlastních nedávno oznámených vývozních kontrolách, které mají vstoupit v platnost 1. srpna u dvou klíčových kovů využívaných v elektromobilitě. 

Germanium, chemický prvek využívaný v elektormobilitě

Čína vs. Evropa: 2:0. Asijská velmoc drží těžké trumfy v elektromobilitě. Galium a germanium

Čínské úřady rozhodly o kontrolách množství galia a germania, které se ze země vyvezou. Podle agentury Reuters přitom jde o dvě velmi důležité chemické látky, které se využívají v elektromobilitě. Strach evropských automobilek z čínské konkurence tak dostal další rozměr.

Přečíst článek

USA používají vlastní kontrolu vývozu ve snaze omezit čínský rozvoj špičkových technologií. Obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou v posledních letech eskalovalo, což přimělo další země, spojence USA, aby také přijaly vlastní opatření. Čína se mezitím snaží udržet a přilákat zahraniční investice, Čínu letos poté, co uvolnila omezení na hranicích, navštívil Elon Musk z Tesly či Tim Cook z Applu. 

Henry Kissinger v Pekingu: USA a Čína nemohou být protivníky

Kissinger v Pekingu: USA a Čína musejí žít v míru

Spojené státy a Čína musí ve svých vztazích odstranit nedorozumění a vyhnout se konfrontaci. Při úterním jednání v Pekingu to řekl bývalý americký ministr zahraničí a respektovaný odborník na světovou diplomacii Henry Kissinger, který v květnu oslavil 100. narozeniny. Kissinger (na archivním snímku z roku 2018), který v 70. letech výrazně přispěl k normalizaci vztahů mezi Čínou a USA, v Pekingu jednal s čínským ministrem obrany Li Šang-fuem, jehož úřad o jednání informoval.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Angela Merkelová a Olaf Scholz

Německá zpravodajská služba tvrdí, že covid unikl z čínské laboratoře. Merkelová i Scholz to měli tajit

Přečíst článek
Donald Trump v Oválné pracovně Bíllého domu

Sliby se mají plnit. USA v sobotu uvalí cla na dovoz z Kanady, Mexika i Číny, hlásí Bílý dům

Přečíst článek
Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínská ekonomika se pokouší o restart. Pomoci mají největší opatření od dob pandemie

Přečíst článek
Doporučujeme