Pohroma pro další univerzitu. Trump zmrazil peníze Harvardu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu, uvedla agentura Reuters.
Odepření financování Harvardovy univerzity podle Reuters představuje novou úroveň sporu mezi federální vládou a americkými univerzitami. Trumpova administrativa již dříve zmrazila stovky milionů dolarů z federálního rozpočtu pro řadu univerzit a naléhá na tyto instituce, aby provedly politické a jiné změny ve svém fungování. Tvrdí, že tyto univerzity selhávají v boji proti antisemitismu.
S některými zadrženými zahraničními studenty, kteří se loni účastnili propalestinských demonstrací proti izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy, zahájily úřady řízení o vyhoštění a stovkám dalších studentů zrušily víza. Kroky vyvolaly obavy o svobodu projevu a akademické svobody ve Spojených státech.
Harvard Trumpovy požadavky odmítl
Harvardova univerzita odmítla požadavky, aby mimo jiné ukončila své programy na podporu rozmanitosti a přijala další opatření, která by podle ní potlačila intelektuální svobodu univerzity i studentů. Trumpova administrativa předtím pohrozila, že se pokud se univerzita požadavkům nepodřídí, federální financování jí zastaví.
„Žádná vláda - bez ohledu na to, která strana je u moci - by neměla diktovat, co mohou soukromé univerzity vyučovat, koho mohou přijímat a zaměstnávat a jakým oborům se mohou věnovat,“ uvedl rektor univerzity Alan Garber.
Ministerstvo školství uvedlo, že Garberovo vyjádření posiluje přesvědčení, že na nejprestižnějších amerických univerzitách převládá názor, že „financování z federálních prostředků není spojeno s povinností dodržovat zákony“.
Ve válce na Ukrajině jsou podle amerického prezidenta Donalda Trumpa miliony mrtvých, a to kvůli třem lidem - ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi a ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenskému. Trump také znovu naznačil, že válku začal Zelenskyj.
Trump: Na Ukrajině umírají lidé kvůli Putinovi, Bidenovi a Zelenskému
Politika
Reakce Obamy
Bývalý prezident Barack Obama v příspěvku na sociální síti X krok Harvardovy univerzity podpořil. „Harvard jde ostatním vysokoškolským institucím příkladem. Odmítl nezákonný a křečovitý pokus o potlačení akademické svobody a zároveň přijal konkrétní opatření, aby se ujistil, že všichni studenti mohou těžit z prostředí intelektuálního bádání, důsledné diskuse a vzájemného respektu. Doufejme, že ostatní instituce budou následovat jeho příkladu,“ napsal Obama.
Harvardova univerzita je o 140 let starší než Spojené státy, její nadační jmění je vyšší než hrubý domácí produkt téměř 100 zemí a vzdělávalo se na ní osm amerických prezidentů, napsal deník The New York Times. Pokud by se nějaká instituce měla postavit válce Trumpovy administrativy proti akademické obci, dává podle deníku smysl, že to Harvard udělá jako první.
Odebrané federální granty jsou součástí přibližně devíti miliard dolarů (199,5 miliardy korun), které univerzitě byly přiděleny z federálních fondů v rámci víceletých grantových závazků, přičemž sedm miliard dolarů je určeno 11 nemocnicím přidruženým k univerzitě v Bostonu a Cambridge. Zbývající dvě miliardy dolarů připadají na výzkumné granty přímo pro Harvardovu univerzitu, včetně výzkumu vesmíru, cukrovky, rakoviny, Alzheimerovy choroby a tuberkulózy.
V roce 2024 nadační jmění Harvardu, nejstarší a nejbohatší univerzity v zemi, činilo 53,2 miliardy dolarů (1,2 bilionu korun).
Odsuzuji veškeré zabíjení, ale o útoku na Sumy nemám dost informací, uvedl slovenský premiér Robert Fico podle médií. Ruský útok na ukrajinské město s desítkami obětí na životech o den dříve odsoudil prezident Peter Pellegrini, pokládaný na slovenské politické scéně za Ficova spojence. Opozice vyčítá premiérovi proruské postoje a mlčení k nedělnímu krveprolití.
„Nemám dost informací“. Fico odmítl přímo odsoudit ruský útok na Sumy
Politika
Šéf německého vydavatelství Axel Springer a miliardář Mathias Döpfner uvedl pro Bloomberg, že by se EU měla domluvit s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa na „žádných, nebo nízkých clech“ a poté společně vytvořit obchodní alianci, která by se postavila Číně.
EU s USA musejí vytvořit obchodní alianci. A společně se postavit Číně, říká německý miliardář
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.