Pojistný trh zrychlil růst, dohání covidový výpadek

Český pojistný trh v letošním prvním pololetí zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 74,76 miliardy korun, což je meziročně o 4,4 procenta více. Uvedla to Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu. V roce 2020 trh vzrostl o 3,7 procenta na 141,2 miliardy korun.
„Ve srovnání s 3,8procentním růstem zaznamenaným za stejné období minulého roku se jedná o vystupňování tempa růstu trhu. Tento výsledek ovlivňuje vývoj v jak v životním, tak neživotním pojištění,” uvedl analytik asociace Jaroslav Urban.
Počet nově uzavíraných smluv životního pojištění meziročně významně narůstá zejména z důvodu nízké srovnávací základny roku 2020, kdy sjednávání smluv bylo výrazně omezeno i v souvislosti s obdobím pandemie covid-19. Meziročně se počet nově uzavřených smluv životního pojištění zvýšil o 7,8 procenta. Celkem se během prvního pololetí 2021 uzavřelo 226 tisíc smluv. Z toho připadá téměř 219 tisíc na běžně placené smlouvy.
Stoupl také objem produkce životního pojištění. V tomto případě hraje dominantní roli jednorázově placené pojistné. To meziročně narostlo o 650 milionů korun na 5,36 miliardy korun. Běžně placené pojistné stouplo o 465 milionů na 2,8 miliardy a dohromady obě skupiny dosahují objemu pojistného téměř 8,2 miliardy korun.
Koronavirová pandemie udeřila globálnímu pojišťovacímu průmysl menší ránu než finanční krize v roce 2008. Návrat na normál bude rychlejší.
Pojišťovny se z pandemie zotaví rychleji než z krize v roce 2008
Money
Pojištění dohání covidový výpadek
Růst pojistného v neživotním pojištění v meziročním srovnání mírně posiluje. V prvním pololetí vzrostlo o 5,3 procenta na 5,1 miliardy korun.
V pojištění odpovědnosti z provozu vozidel dosáhlo předepsané pojistné více než 14,5 miliardy korun, což je o 5,7 procenta více než ve stejném období loni. Dynamika růstu se ale snížila. Částečné snížení dynamiky se projevuje také v havarijním pojištění vozidel, které vzrostlo o 6,3 procenta na 12,8 miliardy korun.
V podnikatelském pojištění vzrostlo předepsané pojistné o 6,2 procenta na 11,76 miliardy korun. Retailovému, majetkovému a odpovědnostnímu pojištění se i nadále dařilo. Předepsané pojistné se navýšilo o o 7,3 procenta na téměř 6,95 miliardy korun.
V ostatních odvětvích, kam patří také léčebné výlohy a další rizika cestovního pojištění či pojištění cizinců, nastal loni významný meziroční propad o 15 procent. V roce 2021 přišla korekce a pojistné vzrostlo o 12 procent převážně z důvodu nízké srovnávací základy roku 2020.
Pojišťovna Direct, což je první česká online pojišťovna, buduje síť autoopraven a autoslužeb. Cílově by měla mít miliardový obrat, jak serveru newstream.cz potvrdil majitel Directu Pavel Řehák. „Chceme se dostat na pět, šest miliard korun v obratu, což je cesta na dva, tři roky,” dodal.
Řehák z Directu staví miliardovou síť autoservisů
Leaders
ČSOB Pojišťovna vytvořila loni zisk po zdanění 1,437 miliardy korun. Výsledek byl ve srovnání s rekordním rokem 2019 ještě o 239 milionů korun vyšší.
Rekordní zisk. Pojišťovna ČSOB loni vydělala 1,437 miliardy
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.