Zakladatel etherea Buterin: Krypto zažívá další zimu, trhu to ale prospělo

Kryptozima. I tak někteří přezdívají období nízkých cen a menší aktivity investorů do digitálních mincí. Právě tu současnou kryptozimu však Vitalik Buterin, muž, který se podílel na založení Etherea, přivítal. „Lidé, kteří pracují na vývoji krypta, obzvláště pak ti s dlouhodobou vizí, medvědí trh vítají,“ uvedl Buterin pro agenturu Bloomberg. Vysvětlil to tím, že skokový růst hodnoty prý zbytečně láká pozornost krátkodobých spekulantů.
Ceny kryptoměn se po maximech z loňského listopadu pohybují v některých případech až o desítky procent níže. Bloomberg Galaxy Crypto Index je 45 procent pod svým historickým maximem. Ether, nativní „měna“ pro globálně nejrozšířenější blockchain, od listopadu ztratil 40 procent hodnoty.
Od poslední kryptozimy v roce 2018 zažívaly kryptoměny takřka nekontrolovaný boom. Podle serveru CoinGecko nyní existuje přes 12,5 tisíce druhů digitálních mincí. Bloomberg upozorňuje, že právě v této mase mincí se skrývá krása, ale i riziko kryptosvěta. Mnoho projektů totiž vzniklo pouze jako krátkodobá spekulace a jejich hodnota byla tržně zmanipulována. V tomto kontextu pak agentura zmiňuje právě oblíbenou strategii „pump and dump“.
„Tyhle projekty samozřejmě v průběhu zimy odpadnou a na trhu zůstanou jen ty s dlouhodobou vizí,“ predikuje osmadvacetiletý kryptomiliardář. Dodal, že nynější období nízkých cen kryptoměn podle něj jako kryptozima vypadá. „Třeba se ale mýlím, kryptoměny přecijen mohou kopírovat nestálost finančních trhů,“ uvedl na konferenci ETHDenver.
Buterin a jeho Ethereum Foundation nyní pracuje na zvýšení robustnosti ETH sítě. „Až si každý zase bude chtít vyzkošet blockchain, nechceme, aby zjistil, že tam už pro něj není místo,“ uzavřel.
Nejznámější kryptoměna bitcoin se v pátek dostala na nejnižší úroveň za více než pět měsíců, protože globální trhy opět zachvátila averze k riziku. Nedaří se tak ani ethereu, které padá pod tři tisíce dolarů.
Bitcoin se propadl pod 38 tisíc dolarů, je nejníž od srpna
Money
Hlavní index ruských akcií odepsal více než šest procent a výrazně dolů zamířil i ruský rubl, který je k dolaru na nejnižších hodnotách od podzimu 2020. Podle analytiků je za tímto propadem citelné zhoršení vztahů mezi Ruskem a Západem. Výprodeje stíhají také kryptoměny.
Tenze na Ukrajině sráží ruské akcie i rubl. Výprodeje stíhají i bitcoin
Money
Bitcoin dnes nad ránem středoevropského času stál bez několika málo tisíc 1,5 milionu korun. To je jeho historicky nejvyšší cena v české měně. Nebýt razantního zvýšení základní úrokové sazby v podání České národní banky z minulého týdne, už nyní by bitcoin vyšel na víc než právě půldruhý milion korun.
Jeden bitcoin bude ještě letos stát tři miliony korun, říká analytik, který se zatím nemýlil
Money
Trh s kryptoměnami se vzpamatoval z propadu, který minulý týden způsobila čínská centrální banka. Její rozhodnutí totiž uvrhlo tamní kryptospekulanty do ilegality.
Bitcoin odolal embargu Pekingu. Přes víkend smazal většinu ztrát z minulého týdne
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.