Polovina Čechů na dovolené v zahraničí preferuje hotovost, ukazuje průzkum

Polovina Čechů platí v zahraničí pouze hotovostí nebo je to pro ně preferovaný způsob platby. Kartu upřednostňuje 34 procent lidí. Skoro 80 procent dotázaných si nevybírá hotovost z bankomatů v zahraničí nebo zcela výjimečně, raději volí výměnu peněz ve směnárnách v ČR před odjezdem. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila společnost STEM/MARK pro Home Credit koncem května mezi 500 respondentů.
79 procent Čechů si nevybírá peníze z bankomatů
Na zahraniční dovolené platí výhradně hotovostí 24 procent respondentů. Stejné procento dotázaných hotovost preferuje, ale někdy zaplatí i kartou. Tu používá k nákupu služeb a zboží ve většině případů 26 procent Čechů, osm procent platí jenom tímto způsobem.
Většina Čechů, kteří se rozhodnou platit na zahraniční dovolené hotovostí, si celkovou částku do 10 tisíc korun berou s sebou z ČR, ukázal průzkum. Nejčastěji vybírají zahraniční měnu ve směnárnách ještě na českém území.
„Překvapivé je zjištění, že 79 procent Čechů si nevybírá potřebné peníze z bankomatů v zahraničí nebo zcela výjimečně. Za tím může být skryta nedůvěra v lokální síť ATM nebo to, že lidé mají dostatek informací o destinaci. Vědí tedy, jaká hotovost je potřebná, a raději si ji přivezou s sebou. Kde to pak jde, používají platební karty,“ uvedl analytik společnosti Home Credit ČR a SR Jaroslav Ondrušek.
Většina Čechů jede na dovolenou s jednou platební kartou
Většina lidí jede na dovolenou s jednou (43 procent), maximálně dvěma (35 procent) platebními kartami. S nastavením vyšších limitů na kartě si neláme hlavu drtivá většina dotázaných (84 procent), vyplývá z průzkumu. Pouhých sedm procent Čechů si podle něj před zahraniční cestou zřizuje kreditní kartu. Hlavní motivací je mít finanční rezervu, platit bezpečně a jako třetí důvod lidé uvádějí možnost využití v půjčovnách.
„Možná není zcela známá skutečnost, že s kreditní kartou vyjde v některých zemích půjčení dopravního prostředku mnohem laciněji, poskytovatel si totiž může naúčtovat nevratnou kauci jako pojistku, v případě, že klienti použijí debetní kartu„“ uvedl ombudsman klientů Home Creditu Miroslav Zborovský.
Pokud lidé používají karty k placení nebo vybírání z bankomatů v zahraničí, nedoporučuje využít služby Dynamic Currency Conversion (DCC), která nabízí přepočet částky transakce na měnu, ve které je vedena karta. Směnný kurz použitý u obchodníka je velmi často pro klienta výrazně nevýhodný, dodal.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.