Polskem se šíří starý nešvar – lidé kvůli drahým energiím opět topí odpadky
Polsko je sídlem 40 ze 100 měst s nejhorší kvalitou ovzduší v Evropské unii, protože se při vytápění domácností spoléhá na uhlí, což je dědictvím komunistické éry, která podporovala těžbu. Nyní však nedostatek paliva a prudce rostoucí životní náklady nutí lidi spalovat alternativy – včetně domovního odpadu, napsala agentura Bloomberg.
Když si Paulina Mroczkowska všimla rostoucí hromady odpadků na dvoře truhlářské dílny přes ulici, zazvonil v její hlavě poplašný zvonek. Její starost se netýkala nebezpečí nesebraného odpadu, ale toho, jak bude využit.
„Letošní sezóna je tak špatná, že každý den cítíte kouř z pálení odpadků, což je zcela nové,” řekla pětatřicetiletá matka tří dětí z Jablonného na severním okraji Varšavy. „Zřídka cítíte zápach běžného paliva. Je děsivé pomyslet na to, co se stane, až se opravdu ochladí,“ říká.
Nízký tlak vzduchu a s ním spojená studená fronta. Takové počasí má v nadcházejících dnech zasáhnout Evropu i Českou republiku. Podle agentury Bloomberg padnou teploty výrazně pod dlouhodobé průměry. První záchvěv studeného počasí podle Bloombergu může zamávat s rozhodnutím omezovat vytápění domácností.Evropu zasáhne studená fronta. Vydrží Češi netopit?
Money
Vzhledem k tomu, že ruská válka na Ukrajině odhaluje křehkost evropské energetické bezpečnosti, má Polsko obavy ještě z jednoho rizika: že snahy o řešení znečištění v zemi s nejvyšší mírou předčasných úmrtí souvisejících s kontaminovaným ovzduším vyjdou nazmar, uvedl Bloomberg.
Poláci možná na zimu dostanou ochranné masky
Vláda, která dočasně kvůli drahým energiím pozastavila kontroly kvality uhlí, uvažuje dokonce o distribuci protismogových masek, protože omezené zásoby a vysoké ceny plynu a uhlí zvyšují pravděpodobnost, že se lidé uchýlí ke spalování odpadků, aby vytopili své domovy.
Minulý měsíc šéf strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski, nejmocnější politik země, navrhl, aby lidé udělali vše, co je potřeba, aby se udrželi v teple. Příznivcům na shromáždění v Nowym Targu v jižním Polsku řekl, že „člověk může spálit téměř všechno, kromě pneumatik a podobně škodlivých věcí“.
Nezaměstnaných v srpnu přibylo 11 tisíc. To se nezdá být velkým číslem. Lidí bez práce je v Česku přes dvě stě tisíc, a většinou jsou to jedinci, kteří vlastně pracovat nechtějí. Číslo jedenáct tisíc je přesto zajímavé. Je to největší nárůst počtu nezaměstnaných od roku 2009, kdy po celém světě řádila finanční krize.Dalibor Martínek: Zhasli jsme, přestali topit, nakupujeme ve slevě. Co máme dělat dál, vládo?
Názory
Některé obce také uvolňují ekologická omezení zavedená v posledních letech. Malopolské regionální zastupitelstvo v Krakově, které je ovládáno vládnoucí stranou Právo a spravedlnost, minulý měsíc odhlasovalo odložení zákazu kamen umožňujících spalování čehokoli od uhlí po odpadky až do začátku roku 2024. Před pandemií přitom začala krakovská policie nasazovat drony s kamerami, aby kontrolovaly komíny ze vzduchu, zda jejich kouř nenaznačuje, že domácí kamna nelegálně spalují odpadky.
Spotřeba uhlí v Polsku je mezi 27člennou EU výjimkou, i když vláda slibuje, že toto palivo přestane používat k výrobě elektřiny do roku 2050. V zemi s 38 miliony obyvatel jej přitom k topení požívá 77 procent domácností, nejvíce v EU.
Uhlí na zimu je málo
Navzdory ujištění prezidenta Andrzeje Dudy, že Polsko má dostatek uhlí na 200 let, vláda se nebezpečně zavázala k dodávkám z Ruska. A když vláda v dubnu přistoupila k zákazu ruského uhlí, vedlo to k dlouhým frontám kamionů před uhelnými sklady.
Kvůli vysokým cenám energií v Británii hrozí humanitární krize a zhoršení zdravotního stavu místních obyvatel. Tvrdí to představitelé britského státního zdravotnického systému NHS. Podle nich se zvyšující se počet domácností bude muset rozhodnout, zda vytopit své bydliště a omezit další výdaje, nebo naopak na vytápění šetřit. To ale může vést k růstu řady nemocí, se kterým se bude muset britské zdravotnictví vypořádat, napsal server BBC News.Hlad nebo zima. Británii hrozí humanitární krize
Money
Podle Piotra Siergieje, mluvčího sítě ekologických aktivistů nazvané Polski Alarm Smogowy (Polský smogový poplach), průzkumy ukazují, že 60 procent domácností nemá dostatečné zásoby uhlí na to, aby vydržely přes zimu . „Lidé se bojí a sbírají vše, co se dá použít ke spálení,” řekl.
To zahrnuje hnědé uhlí, dřevo, rašelinu, oves – a odpadky. Nowy Sacz ležící asi 100 kilometrů jihovýchodně od Krakova čelí podle starosty Ludomira Handzela „bezprecedentní“ situaci, kdy město nyní sváží méně odpadků než ve stejném období loni. Město bylo loni hodnoceno jako nejvíce znečištěné mezi 334 městy sledovanými Evropskou agenturou pro životní prostředí.
Pokud nebude dobrovolné úsilí dostatečné, bude nutné zvážit vynucené úspory energie, uvedl francouský prezident. Odborníci nyní připravují plány možných energetických přídělů, "pro případ, že by to bylo potřeba", řekl. Přerušení dodávek by byla "ta poslední možnost", dodal. Francouzi by podle něj měli šetřit energií mimo jiné tím, že ztlumí topení či klimatizaci.Když nebudete šetřit energiemi, budou na příděl, pohrozil lidem Macron
Politika
„Vidíme výrazný pokles ve svozu odpadu, zejména pokud jde o materiály, které by alespoň teoreticky mohly být vhodné ke spalování, jako je papír, lepenka a obaly,“ řekl Handzel zpravodajskému kanálu TVN24. „Budeme pokutovat ty, kteří se nás a naše děti snaží otrávit,” dodal.
Asociace firem zabývající se nakládáním s odpady uvedla, že je příliš brzy na vyvozování závěrů z poklesu množství odpadu. Mohlo by to být kvůli poklesu spotřeby spíše než kvůli nelegálnímu spalování, tvrdí.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.