Bující popelnice Evropy. Každý Čech ročně vyhodí půl tuny odpadu
Česko je nejrychleji se zvětšujícím „odpadkovým košem“ Evropské unie. Tuzemský nárůst komunálního odpadu v přepočtu na hlavu nemá v eurozóně konkurenci. Poprvé činí přes půl tuny, zjistil Eurostat.
V žádné jiné zemi Evropské unie nedošlo v uplynulých letech k tak výraznému nárůstu objemu komunálního odpadu jako v Česku. V roce 2005 činila jeho hmotnost v přepočtu na obyvatele 289 kilogramů, v roce 2020 už to bylo 507 kilogramů. Za 15 let jde tedy 218 kilový nárůst, což je suverénně nejvíce v celé EU. Přitom ještě v roce 2005 byla hmotnost komunálního odpadu na obyvatele v Česku hluboce pod průměrem EU.
To je varovné znamení. Česko se totiž v rámci EU ocitá v poměrně nelichotivé pozici země, které stále nepatří k těm nejbohatším, vytváří ale nadprůměrné množství odpadu. Obecně by to totiž mělo platit naopak. S velkým možstvím odpadu se potýkají spíš bohatší země, jejichž obyvatelé mají vyšší kupní sílu a spotřebovávají více zboží.
Inflace a zdražování stavebních materiálů bude ovlivňovat v letošním roce i tuzemský stavební průmysl a architekturu. Podle architektky Jany Mastíkové ale může mít tento vývoj i pozitivní dopad - změnu myšlení a přístupu. „Architektura má být střízlivá a zejména má dobře sloužit. Jde o užité umění, je to řemeslo, není to osobní exhibice za každou cenu,” říká v rozhovoru Mastíková.Musíme se naučit zahušťovat města a žít v menších bytech, říká architektka
Enjoy
V Evropské unii jako celku se v uvedeném období hmotnost odpadu na obyvatele snížila, byť nepatrně, o jediný kilogram. Nejméně odpadu v EU v přepočtu na hlavu vytváří spíše ty chudší země, konkrétně Rumunsko, Polsko a Maďarsko.
Komunální odpad představuje v Česku zhruba patnáct procent celkového množství odpadu.
Zdražování nemovitostí v Česku ani v závěrečném loňském čtvrtletí neustalo. Nejvyšší cenový růst postihl pozemky, které meziročně zdražily o 23,2 procenta. Na vině jsou zastaralé územní plány měst, které živí spekulativní nákupy pozemků od nich vzdálených. Vyplývá to z HB Indexu sestavovaného Hypoteční bankou.Ceny pozemků trhají rekordy. I ty vzdálenější od měst zdražuje zájem spekulantů
Money
Jak žít co nejdéle v plném zdraví, to je trend dneška. Další díl seriálu o biohackingu řeší, jak otestovat své skutečné zdraví. Biohacking: Jak zjistit své skutečné zdraví
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.