Bující popelnice Evropy. Každý Čech ročně vyhodí půl tuny odpadu

Česko je nejrychleji se zvětšujícím „odpadkovým košem“ Evropské unie. Tuzemský nárůst komunálního odpadu v přepočtu na hlavu nemá v eurozóně konkurenci. Poprvé činí přes půl tuny, zjistil Eurostat.
V žádné jiné zemi Evropské unie nedošlo v uplynulých letech k tak výraznému nárůstu objemu komunálního odpadu jako v Česku. V roce 2005 činila jeho hmotnost v přepočtu na obyvatele 289 kilogramů, v roce 2020 už to bylo 507 kilogramů. Za 15 let jde tedy 218 kilový nárůst, což je suverénně nejvíce v celé EU. Přitom ještě v roce 2005 byla hmotnost komunálního odpadu na obyvatele v Česku hluboce pod průměrem EU.
To je varovné znamení. Česko se totiž v rámci EU ocitá v poměrně nelichotivé pozici země, které stále nepatří k těm nejbohatším, vytváří ale nadprůměrné množství odpadu. Obecně by to totiž mělo platit naopak. S velkým možstvím odpadu se potýkají spíš bohatší země, jejichž obyvatelé mají vyšší kupní sílu a spotřebovávají více zboží.

Inflace a zdražování stavebních materiálů bude ovlivňovat v letošním roce i tuzemský stavební průmysl a architekturu. Podle architektky Jany Mastíkové ale může mít tento vývoj i pozitivní dopad - změnu myšlení a přístupu. „Architektura má být střízlivá a zejména má dobře sloužit. Jde o užité umění, je to řemeslo, není to osobní exhibice za každou cenu,” říká v rozhovoru Mastíková.
Musíme se naučit zahušťovat města a žít v menších bytech, říká architektka
Enjoy
V Evropské unii jako celku se v uvedeném období hmotnost odpadu na obyvatele snížila, byť nepatrně, o jediný kilogram. Nejméně odpadu v EU v přepočtu na hlavu vytváří spíše ty chudší země, konkrétně Rumunsko, Polsko a Maďarsko.
Komunální odpad představuje v Česku zhruba patnáct procent celkového množství odpadu.
Zdražování nemovitostí v Česku ani v závěrečném loňském čtvrtletí neustalo. Nejvyšší cenový růst postihl pozemky, které meziročně zdražily o 23,2 procenta. Na vině jsou zastaralé územní plány měst, které živí spekulativní nákupy pozemků od nich vzdálených. Vyplývá to z HB Indexu sestavovaného Hypoteční bankou.
Ceny pozemků trhají rekordy. I ty vzdálenější od měst zdražuje zájem spekulantů
Money
Jak žít co nejdéle v plném zdraví, to je trend dneška. Další díl seriálu o biohackingu řeší, jak otestovat své skutečné zdraví.
Biohacking: Jak zjistit své skutečné zdraví
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.