Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Bující popelnice Evropy. Každý Čech ročně vyhodí půl tuny odpadu

Popelnice, ilustrační foto
ČTK
Lukáš Kovanda

Česko je nejrychleji se zvětšujícím „odpadkovým košem“ Evropské unie. Tuzemský nárůst komunálního odpadu v přepočtu na hlavu nemá v eurozóně konkurenci. Poprvé činí přes půl tuny, zjistil Eurostat.

V žádné jiné zemi Evropské unie nedošlo v uplynulých letech k tak výraznému nárůstu objemu komunálního odpadu jako v Česku. V roce 2005 činila jeho hmotnost v přepočtu na obyvatele 289 kilogramů, v roce 2020 už to bylo 507 kilogramů. Za 15 let jde tedy 218 kilový nárůst, což je suverénně nejvíce v celé EU. Přitom ještě v roce 2005 byla hmotnost komunálního odpadu na obyvatele v Česku hluboce pod průměrem EU.

To je varovné znamení. Česko se totiž v rámci EU ocitá v poměrně nelichotivé pozici země, které stále nepatří k těm nejbohatším, vytváří ale nadprůměrné množství odpadu. Obecně by to totiž mělo platit naopak. S velkým možstvím odpadu se potýkají spíš bohatší země, jejichž obyvatelé mají vyšší kupní sílu a spotřebovávají více zboží. 

Hmotnost komunálního odpadu na obyvatele v letech 2005 a 2020 v členských zemích EU. Eurostat

Jana Mastíková, hlavní architektka studia Loxia

Musíme se naučit zahušťovat města a žít v menších bytech, říká architektka

Inflace a zdražování stavebních materiálů bude ovlivňovat v letošním roce i tuzemský stavební průmysl a architekturu. Podle architektky Jany Mastíkové ale může mít tento vývoj i pozitivní dopad - změnu myšlení a přístupu. „Architektura má být střízlivá a zejména má dobře sloužit. Jde o užité umění, je to řemeslo, není to osobní exhibice za každou cenu,” říká v rozhovoru Mastíková.

Přečíst článek

V Evropské unii jako celku se v uvedeném období hmotnost odpadu na obyvatele snížila, byť nepatrně, o jediný kilogram. Nejméně odpadu v EU v přepočtu na hlavu vytváří spíše ty chudší země, konkrétně Rumunsko, Polsko a Maďarsko.  

Komunální odpad představuje v Česku zhruba patnáct procent celkového množství odpadu.

staveniště, pozemek

Ceny pozemků trhají rekordy. I ty vzdálenější od měst zdražuje zájem spekulantů

Zdražování nemovitostí v Česku ani v závěrečném loňském čtvrtletí neustalo. Nejvyšší cenový růst postihl pozemky, které meziročně zdražily o 23,2 procenta. Na vině jsou zastaralé územní plány měst, které živí spekulativní nákupy pozemků od nich vzdálených. Vyplývá to z HB Indexu sestavovaného Hypoteční bankou.

Přečíst článek

Testování, zdraví

Biohacking: Jak zjistit své skutečné zdraví

Jak žít co nejdéle v plném zdraví, to je trend dneška. Další díl seriálu o biohackingu řeší, jak otestovat své skutečné zdraví.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Evropská komise představila plán modernizace elektrárenské sítě v EU

Miliardy pro Česko. Brusel schválil podporu na výrobu elektřiny z moderních elektráren

Přečíst článek
Doporučujeme