Poptávka po plynu v průmyslu slábne. Je nižší než před pandemií

Rostoucí ceny plynu a dalších energií ohrožují ekonomický růst, uvádí odborníci. Navíc startuje topná sezona.
Ceny plynu v posledních dnech vzrostly o desítky procent. A zejména v Evropě to začíná být ohromný problém pro velké průmyslové podniky. Podle agentury Bloomberg se to začíná projevovat již na poptávce po plynu, protože pro řadu firem je aktuální cenová hladina neekonomická. „V evropském průmyslu již vidíme jasné známky poklesu poptávky po plynu,” uvedl Julien Hoarau z analytické společnosti Engie EnergyScan. „Prozatím jsou největší poklesy znatelné v Německu, Nizozemsku a ve Velké Británii, nicméně budeme muset počkat ještě několik týdnů. Ukáže se, zda trend pokračuje, navíc se naplno projeví růst poptávky po plynu využívaném na vytápění domácností,” dodal Hoarau.
Energetické komodity jdou nahoru o desítky procent, což povede k dalšímu zdražování zboží a služeb. Nahoru jdou ale ceny i dalších komodit. Naopak výrazně ztrácejí cenné kovy a také produkty ze sóji.
Nejen plyn a ropa. Zdražuje vše, až na zlato
Money
Data Engie EnergyScan přitom ukazují, že podzimní poptávka po plynu je nižší než byla před pandemií. V září to bylo o pět procent, v říjnu však již pokles zrychlil na 12 procent. Bloomberg připomíná, že některé podniky citlivé právě na ceny energií již musely dočasně zmrazit své působení.
Podle odborníků pak nastalá situace na ceně energií a zvláště u zemního plynu výrazně komplikuje postpandemický návrat globální ekonomiky k růstu. Ostatně to již odrážejí globální trhy, které kvůli inflaci, která je vedle narušených dodavatelských řetězců urychlovaná právě i cenami energií, prožívají v posledních týdnech výrazné propady. Například širší americký index S&P 500 po výrazném nárůstu od letošního jara zaznamenal v posledním měsíci pokles o dvě a půl procenta.
Pohonné hmoty v Česku dál výrazně zdražují. Průměrná cena benzinu Natural 95 překročila 35 korun za litr. Skokově stoupá i cena nafty. Za týden vzrostla o více než korunu na 33,56 koruny za litr. Vyplývá to z dat společnosti CCS.
Lukáš Kovanda: Růst cen pohonných hmot se jen tak nezastaví
Názory
Na tahu je Rusko
Naopak se daří energetickým společnostem a například akcie ruského polostátního těžařského kolosu Gazprom se 5. října dostaly na historický rekord. Mimochodem právě Gazprom má na ceny energií v Evropě výrazný vliv, ale podle slov jeho zástupců ze strany těžařské společnosti nedochází k žádné cenové válce.
„Dodáváme plyn nad rámec dohodnutých smluv tam, kde je to technicky možné,“ zdůraznila šéfka exportní divize Gazpromu Jelena Burmistrovová.
Přesto právě Rusko je v současnosti na tahu a ukazuje se to i na cenách plynu. Ty začaly v posledních dnech mírně klesat poté, co Rusko slíbilo stabilizovat trh s plynem. Plyn a jeho cena se tak v posledních týdnech nejspíš stal jedním ze zbraní Ruska v boji o co nejrychlejší spuštění Nord Streamu 2.
Spotřebitelské ceny vzrostly v září o 4,9 procenta ze srpnových 4,1 procenta. Zvýšily se náklady na vlastní bydlení, dále zdražily například pohonné hmoty, tabák, automobily, oděvy, stravování v restauracích i nábytek do domácnosti. Uvádí statistika Českého statistického úřadu.
Inflace v září zrychlila na 4,9 procenta
Money
Potraviny se dosud držely spíše stranou velké vlny zdražování, která zalila Českou republiku. Celková inflace ale může ještě do konce letošního roku atakovat úroveň až sedmi procent, skoro nejvyšší za čtvrtstoletí, a potraviny už tak stranou nezůstanou.
Blíží se velké podzimní zdražování potravin. Postihne vše
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.