Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Poslední dovolená s kunou? Brusel zkoumá, zda Chorvaté splnili podmínky pro přijetí eura

Dubrovník
iStock
Petra Nehasilová
pej

Evropská centrální banka a administrativa EU začne ve středu posuzovat, zda Chorvatsko splnilo veškeré podmínky pro přijetí eura upozorňuje na den D pro tuto balkánskou zemi agentura Bloomberg.

Pokud chorvatská ekonomika obstojí, podle Bloombergu spíš se „zdviženým“ palcem, pak Brusel vydá doporučení národním vládám, aby hlasovaly pro přijetí jaderské země do eurozóny. Chorvaté by pak mohli euro přijmout 1. ledna 2023.

Zákon o přijetí eura schválil chorvatský parlament na začátku května. Očekává se, že jednotná evropská měna tam začne platit 1. ledna 2023. Prvních lednových 14 dní roku 2023 bude možno v Chorvatsku platit jak kunami, tak eurem.

Eurobankovky, ilustrační foto

Inflace v eurozóně vystoupila nad osm procent. Ceny rostou nejrychleji Estoncům

Inflace v zemích platících eurem vystoupala na další rekord, v průměru přesáhla osm procent. Vyplývá to z dat Eurostatu. Nejvýrazněji se zvýšily ceny energií.

Přečíst článek

Stejně jako v případě Litvy, která se součástí eurozóny stala v roce 2015, je přijetí eura pro Chorvaty nejenom symbolickým upevněním pozice prozápadní země, ale i způsobem, jak posílit svoji ekonomiku, upozorňuje Bloomberg.

Chorvatsko je od poloviny roku 2013 nejmladším členem Evropské unie. Do mechanismu směnných kurzů ERM II, ve kterém jde o to, aby prokázalo, že je finančně a cenově stabilní, vstoupilo loni.

Chorvatsko, které je členem EU od roku 2013, stejně jako další evropské státy bojuje s razantním nárůstem inflace v souvislosti s válkou na Ukrajině. V květnu tam inflace vystoupila k rekordním 8,1 procentům.

Dubrovník

Češi už nejsou v Chorvatsku za „paštikáře“. Čím dál častěji dávají přednost luxusní dovolené

Zájem o dovolenou v Chorvatsku každým rokem roste.  Mění se ale i zvyky Čechů, kteří u Jadranu vyhledávají luxus, píše chorvatský deník Poslovni Dnevnik.

Přečíst článek

Guvernér chorvatské centrální banky Boris Vujcič nicméně vidí pozici své země velmi optimisticky, stejně jako irský ministr financí a předseda Euroskupiny Paschal Donohoe. Ten již na začátku roku chválil zemi za „vyložení obrovského úsilí“ připravit se na přijetí eura.

„Všechna nezbytná kritéria proto, aby se Chorvatsko mohlo stát součástí eurozóny byla splněna,“ konstatovala i americká ratingová agentura Fitch Ratings.

Spolu s Chorvatskem do mechanismu ERM-2 vstoupilo i Bulharsko. Vzhledem k méně pozitivním hodnocením, ale země sama posunula přijetí eura na rok 2024.

Stanislav Zeman, Čedok

Ředitel Čedoku Zeman: Válka neválka, Češi mají chuť cestovat. Zájezdy letos zdražovat nebudeme

Češi nyní cestují mnohem víc než před pandemií, a chuť vycestovat do zahraničí nezmenšuje ani aktuální dění na Ukrajině a jeho dopady na tuzemskou ekonomiku. Covidové úspory navíc tuzemští cestovatelé utrácí za mnohem dražší zájezdy. „Podle předprodejů vidíme, že jsou útraty až o čtvrtinu vyšší než dříve. Češi si vybírají lepší a dražší hotely,“ dodává ředitel Čedoku Stanislav Zeman.

Přečíst článek

Dubrovník, Jaderské moře

Češi na Jadranu. Jezdí tam na dovolenou i kupovat nemovitosti

Češi do Chorvatska nejezdí jen na dovolenou, ale i kupovat nemovitosti. Nejlevněji se tam dá pořídit byt za 1,5 milionu korun.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Euro bankovka (ilustrační foto)

Varování pro Čechy. Chorvaté kvůli přijetí eura přicházejí rychleji o úspory

Přečíst článek
Doporučujeme