Potíže v automobilové výrobě stahují dolů celý český průmysl

Meziroční pokles českého průmyslu v září zrychlil na čtyři procenta ze srpnových 1,4 procenta. Může za to zejména omezení výroby aut a jejich dílů. Hodnota nových zakázek proti loňskému roku klesla o 1,2 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. V meziměsíčním srovnání byla průmyslová výroba nižší o 3,3 procenta. Stavebnictví v září stouplo, naopak zahraniční obchod se meziročně propadl do minusu.
Produkce automobilů proti loňskému září klesla o více než třetinu. Důvodem utlumení výroby byl především nedostatek čipů. „To však nemění nic na tom, že řadě dalších odvětví zpracovatelského průmyslu se i nadále relativně daří a jejich výroba je na vzestupu,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
[[Twitter status: https://twitter.com/JakubSeidler/status/1457630115140079619]]
Ačkoliv to byl právě průmysl, který po první vlně ihned naskočil a už jej nezastavila ani druhá a třetí vlna nákazy, nyní jej drží při zemi přetrvávající problémy v dodavatelských řetězcích, míní analytik ČSOB Petr Dufek. „Produkce automobilového průmyslu je aktuálně 31 procent pod průměrem roku 2019 a vzhledem k ke své váze s sebou táhne i výsledky celého průmyslu dolů, který je nyní pět procent pod úrovní posledního předkovidového roku,“ uvedl.
Nejsou součástky
Autoprůmysl bojoval v září s nedostatkem dovážených komponent a byl nucen omezovat výrobu na sklad. „Podobně tomu bylo navíc i v dalším měsíci, takže ani říjnové výsledků průmyslu nebudou nijak povzbudivé. Průmysl se i v příštích měsících bude potýkat s problémem fungování dodavatelských řetězců, drahými komoditami a energiemi a částečně i s nedostatkem nových pracovníků,“ dodal.
Zvýšení sazeb ze strany České národní banky (ČNB) o 125 bazických bodů překvapilo celý trh, který očekával, že ČNB přikročí ke zvýšení maximálně o 75 bazických bodů. Nejodvážnější odhady hovořili o 100 bazických bodech. Národní banka se obává rostoucí inflace, která už nyní výrazně přesahuje dvouprocentní inflační cíl.
Úroky na spořicích účtech rostou, inflaci ale zdaleka nestačí
Money
Jsou i obory, které současná dodavatelská krize neohrožuje a dál rostou. „Jde především o farmaceutický průmysl, výrobce kovových výrobků nebo strojírenství,“ podotkl. Výroba strojů a zařízení se v meziročním srovnání zvýšila podle dat ČSÚ téměř o deset procent, produkce kovových konstrukcí a kovodělných výrobků rostla o 6,2 procenta a výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení byla vyšší o 32,8 procenta.
Stavebnictví stouplo, ceny bytů neklesnou
Stavební produkce v Česku v září meziročně vzrostla o 2,2 procenta, meziměsíčně byla vyšší o 0,4 procenta. Výroba v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 4,9 procenta, produkce inženýrského stavitelství naopak meziročně klesla o 3,6 procenta, uvedli statistici.
Druhá polovina roku 2021 se nese ve znamení zdražování elektřiny. A nejde o žádné drobné – některé domácnosti budou platit o desítky procent více než doposud. Největší šok čeká odběratele, kterým bude v dohledné době končit fixace.
Ceny elektřiny 2021: Dodavatelé prudce zdražují
Money
„Hlavním problémem stavebnictví i nadále zůstává především nedostatek kvalifikovaných a pomocných pracovníků. V letošním roce se však k němu přidává i rekordní růst cen stavebních materiálů a jejich občasný nedostatek, který si vynucuje rekalkulace cen již nasmlouvaných zakázek,“ poznamenal Dufek. „Není proto vůbec jisté, zda se již dříve nasmlouvaný impozantní objem objednávek bude v plné míře vůbec realizovat,“ dodal.

„Realitní trh dál sužuje akutní nedostatek nemovitostí nabízených k prodeji, což vede ke skokovému růstu cen,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. „Ten by do budoucna mohl být zmírněn zvyšujícími se úrokovými sazbami na hypotékách, které mohou odradit nové zájemce o pořízení vlastního bydlení. Snížení zájmu na hypotečním trhu by však nemělo vést k poklesu cen nemovitostí,“ uvedl.
Vrcholné hospodářskopolitické instituce v ČR definitivně přestávají předpokládat, že nynější rapidní tuzemská inflace je pouze přechodnou záležitostí. Ministryně financí Alena Schillerová dnes uvedla, že v nové prognóze, kterou její úřad vydá v úterý, počítá pro příští rok s šestiprocentní průměrnou inflací.
Inflace nebude přechodná. Schillerová je mimořádně ve shodě s ČNB
Money
Zahraniční obchod Česka v září skončil ve schodku 13,3 miliardy korun, meziročně tak byl výsledek o 47,2 miliardy korun horší. „Na vývoji se opět projevil meziroční pokles přebytku ochodu s motorovými vozidly, tentokrát o 20,6 miliardy korun. To vzhledem k tomu, že výroba automobilů v září propadla o masivních 53,1 procenta, není překvapivé,“ uvedla ekonomika Komerční banky Jana Steckerová. Růst cen na světových komoditních trzích pak vedl k prohloubení deficitu obchodu s ropou a zemním plynem o 13,4 miliard korun.
To, co zahraniční obchod ve srovnání s loňským rokem za prvních devět měsíců ztratil, už ve zbývajících měsících nedožene. „Zatímco v roce 2020 jeho přebytek dosáhl 180 miliard korun, v letošním roce čekáme výsledek zhruba třetinový, tedy 63 miliard korun. Nedostatek výrobních komponent společně s vývojem cen komodit bude vytvářet tlak na jeho prohlubování i nadále,“ míní Steckerová.
>>>>>Čtěte více o inflaci zde<<<<<
>>>>>Zajímá Vás realitní trh? Více čtěte zde<<<<<
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.