Potvrzeno. Loni v listopadu dováželo Česko převážnou většinu plynu z Ruska
Česká republika loni v listopadu dovezla zemní plyn celkově v objemu v přepočtu 270 tisíc tun, v hodnotě 4,8 miliardy korun. Valná většina přitom byla z Ruska, potvrzují nově zveřejněné údaje ČSÚ dřívější spekulace.
Necelých 188 tisíc tun pylnu – v hodnotě 3,4 miliardy korun – pocházelo z Ruské federace, uvádí ČSÚ (viz tabulka).
Ještě o měsíc dříve, v říjnu 2024, přitom Česko mělo z Ruska jen necelých 100 tisíc tun plynu. Loni v listopadu tak Česko odběr z Ruska meziměsíčně navýšilo o takřka 90 procent.
Na ukončení ruského tranzitu plynu přes Ukrajinu doplatí nejvíce sám Kyjev, plyne z výpočtu britské společnosti Capital Economics, jejž cituje agentura Bloomberg. Do EU bude ruský plyn proudit v poměrně velkém objemu nadále, byť dráže, a to námořní cestou ve zkapalněné podobě.Lukáš Kovanda: Na ukončení přepravy ruského plynu přes Ukrajinu doplatí hlavně Kyjev
Názory
V listopadu 2023 Česko dovezlo z Ruska přibližně 90 tisíc tun plynu. Meziročně tak loni v listopadu nárůst představoval přibližně 110 procent.
V listopadu 2023 činil podíl ruského plynu na jeho celkovém dovezeném objemu přibližně 23 procent, v listopadu 2024 už to bylo zhruba 70 procent.
Například v létě 2023 činil podíl ruského plynu na jeho celkovém dovozu jen necelá 3 procenta. Vláda tehdy uvedla, že Česko nemá ani molekulu plynu z Ruska. Ještě když to tvrdila, v říjnu 2023, se začal objem i podíl dováženého ruského plynu výrazně zvyšovat, nakonec až na podíl oněch zhruba 70 procent loni v listopadu.
Od začátku letošního roku by Česko prakticky žádný ruský plyn již dovážet nemělo, neboť Ukrajina neumožňuje jeho tranzit přes své území. Do Česka ruský plyn proudil ze zemí, které byly saturovány právě zejména ruským plynem přepravovaným přes Ukrajinu, zejména ze Slovenska.
Další komentáře ekonoma Lukáše Kovandy
V roce 2023 a pak i v roce loňském roce se stala do té doby nebývalá věc. České domácnosti platily za elektřinu více než domácnosti německé. K historickému „doběhnutí a předběhnutí“ Němců došlo podle dat Eurostatu v prvním pololetí roku 2023. Tehdy česká domácnost s běžnou úrovní spotřeby platila v paritě kupní síly za elektřinu, včetně daní, průměrně 0,38 eura za kilowatthodinu, zatímco ta německá 0,37 eura. Předtím se nikdy nestalo, aby česká domácnost platila více než německá. Byť ještě v prvním pololetí 2022 se ceny v obou zemích víceméně srovnaly, na úrovni 0,30 eura za kilowatthodinu.Češi předběhli Němce a platí za elektřinu více. Do Německa přitom vyvážejí rekordní objemy elektřiny
Názory