Potvrzeno: Železo a další průmyslové kovy prudce zdražují

Ceny kovů využívaných v průmyslu a stavebnictví vzrostly o čtvrtinu. Naopak zlato a stříbro zlevňují.
Průmyslové kovy v prvním pololetí zvýšily svou hodnotu až o čtvrtinu. Nárůst ceny o 23 procent zaznamenal hliník, o 22 procent posílila měď. Z drahých kovů se nejlépe dařilo palladiu s růstem téměř o 13 procent. Naopak zlato a stříbro zlevnily, uvedl analytik Golde Gate CZ Marek Brávník.
Důvodem růstu ceny průmyslových kovů je podle něj zlepšení stavu ekonomik po ročním lockdownu, kdy oživující výroba potřebuje tyto kovy jako vstupy do výroby.
„V situacích nepříznivých pro ekonomiku rostly bezpečné přístavy v podobě zlata a stříbra, při ústupu poslední pandemické vlny převzaly otěže opět průmyslové kovy,“ uvedl Brávník.
Zlato zaznamenalo od začátku roku pokles ceny o sedm procent na 1772 dolarů za unci. Stříbro s dosaženou cenou 26,2 dolaru ztratilo dvě procenta. Stříbro tak podle Brávníka zafungovalo při obou scénářích, jako bezpečný přístav i jako výrobní komodita. Platina stagnovala na úrovni 1080 dolarů.
Diplomatický střet mezi Rijádem a Abú Zabí nabírá na síle, neshody mezi ropnými princi nechávají trhy v nejistotě. Už v minulém týdnu přitom jednání zástupců OPEC+ ve Vídni o navýšení těžebních limitů skončila nezdarem, na dnešní rozhovory pro jistotu vůbec nedošlo. Termín dalších jednání zatím není určený.
Ropní vládci se rozhádali. Cena ropy letí vzhůru, v létě může stát barel i 90 dolarů
Money
V dlouhodobějším časovém horizontu se podle Brávníka hromadí fundamentální důvody pro růst cen zlata a stříbra. Jde například o záporné reálné úrokové sazby, inflační tlaky nebo ceny za obsluhu gigantických dluhů napříč celým světem.
„V kratších obdobích nebude nic podstatnějšího, než zda přijde další vlna uzávěr a lockdownů ekonomik. V takovém případě budeme sledovat opět růst bezpečných přístavů, kterými jsou nyní fyzické zlato a stříbro,“ dodal Brávník.
Rostoucí ceny průmyslových kovů pak budou mít vliv na ceny nemovitostí. Již nyní banky hlásí případy, kdy kvůli zdražování vstupů klientům nestačí nasmlouvané hypotéky na pokrytí konečné ceny nemovitosti, která zdražila právě kvůli rostoucím cenám materiálů.
Foto: ČTK
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.