Pozor na zlato. Za draho koupíte, prodáte jen se slevou
Češi ve snaze ochránit své úspory před inflací zběsile nakupují zlaté slitky. Ekonomové varují před rozčarováním, které se může dostavit při pokusech investiční zlato prodat. Někteří obchodníci zpětný výkup vůbec neumožňují, jiní nastavují nákupní cenu o desítky procent níž než tu prodejní. „Rozdíl spreadu by se měl pohybovat do pěti procent. Jinak je to snaha obrat prodávajícího,“ říká hlavní analytik BHS Štěpán Křeček.
Zájem o investice do fyzických drahých kovů s příchodem covidu naskočil na růstový trend. Ten poslední měsíc ještě zesílil v reakci na válečný konflikt na Ukrajině. Češi skupují investiční zlato jako ochranu před inflací.
A na rostoucí poptávku po fyzickém kovu aktuálně rychle reaguje nabídka. Ke specializovaným obchodníkům se přidala třeba i Česká spořitelna. Banka nedávna umožnila nákup zlatých slitků přes aplikaci mobilního bankovnictví.
Že zlato do investičního portfolia patří se shodne většina analytiků. Nemělo by se to ale přehánět. „Zlato by nemělo tvořit více než deset procent portfolia,“ říká Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS.
Jen na pobočkách České spořitelny si lidé nakoupili zlaté slitky v objemu přes půl tuny. Spořitelna začala prodávat zlaté cihličky přes mobil
Money
Zlato jako uchovatel hodnoty
Zlato by mělo být chápáno jako nástroj pro uchování hodnoty úspor, nikoliv jejich zázračného rozmnožení. Zlato má doložitelnou historii čtyř tisíc let. Po celou tu dobu si podle Křečka bylo možné za jednu trojskou unci nakoupit kvalitní oblečení, ať už to bylo ve starověku, středověku či novověku.
„Ve starověkém Římě si senátoři za unci zlata mohli koupit tuniku, sandále, návleky a mohli jít do senátu. Ve středověku si člověk mohl koupit kroj a vyrazit na královský dvůr. Když se dnes podíváme, kolik stojí unce zlata, dá se za to pořídit kvalitní oblek, polobotky, košili a pásek,“ vypočítává Křeček.
Čeští investoři mají podle něj rádi to, na co si mohou sáhnout. „Proto vidíme ten ohromný zájem o nemovitosti. Myslím, že podobné je to i zlata,“ říká.
Válečný konflikt na Ukrajině ukázal, co investoři v turbulentních dobách považují za bezpečný přístav. Zlato jím je, bitcoin nikoliv.Válka pomáhá zlatu. Bitcoin se neukázal jako bezpečné útočiště, zatím
Money
Za války by podle analytiků zlatu vedlo lépe než jiným platidlům. „V případě války by investoři do fyzického zlata měli velmi dobrou šanci toto zlato prodat nebo vyměnit za potřebné statky. Naopak papírové peníze mohou rychle ztratit hodnotu,“ myslí si Jiří Tyleček, hlavní analytik společnosti XTB.
„V minulosti jsme viděli řadu situací, kdy finanční svět přestal fungovat. To, že měli lidé doma fyzické zlato, jim mohlo často zachránit život,“ připomíná Křeček, podle kterého i československá měnová reforma v roce 1953 jasně ukázala, že lidé, kteří měli úspory ve zlatě, dopadli podstatně lépe než ti, kteří drželi tehdejší papírové peníze. Ty přes noc ztratily hodnotu.
>>>>>> Zajímáte se o alternativní investice? Čtěte zde <<<<<<
Faktem je, že zlato a jeho hodnota jsou uznávány po celém světě. „Pokud by například nyní Ukrajinci přijížděli se zlatými cihličkami, určitě by se jim v naší zemi začínalo lépe než s peněženkami nabitými hřivnami,“ říká Tyleček.
Pozor na padělky a neseriózní obchodníky
Odborníci se shodnou, že pro nákup cenných kovů je zásadní výběr obchodníka. „Ti renomovaní obchodníci mohou mít ceny o něco vyšší,“ říká Křeček. Zároveň by ale podle něj neměla cena příliš převyšovat cenu cenného kovu na burze. „Jistěže cena fyzického zlata bude o něco vyšší, jsou tam nějaké náklady na dopravu, uskladnění, ale zase by se ta cena neměla odchylovat o více než pár procent oproti té burzovní,“ dodává ekonom.
Libor Brůna, generální ředitel Golden Gate CZ, upozorňuje, že současné době by lidé neměli věřit podezřele výhodným cenovým nabídkám. „Pokud někdo prodává fyzické zlato pod burzovní cenou, jde téměř jistě o padělek. Lidé by si měli dopředu zjistit o obchodníkovi co nejvíce informací.“
S investováním do zlata opatrně. Za posledních deset let žlutý kov zhodnotil v polovině letošního ledna v dolaru, v němž se ve světě obchoduje, o 12,7 procenta, ročně průměrně o 1,2 procenta. Po přepočtu do korun se dočkal zhodnocení o sedmnáct procent, ročně průměrně o 1,6 procenta. Při průměrné roční inflaci v letech 2012 až 2021 čítající v Česku 2,1 procenta to značí, že zlato nepředstavovalo ani příslovečnou ochranu před inflací, za niž je často vydáváno.Zlato nyní klidně nakupujte. Ale jen trošku
Money
Investoři by mohli narazit v případě, že budou chtít své zlaté cihličky prodat zpět. Někteří obchodníci to neumožňují vůbec a jiní nabídnou až o 30 procent nižší výkupní cenu, než je aktuální burzovní hodnota žlutého kovu.
„Kvalita obchodníka se pak pozná podle velikosti toho spreadu mezi prodejní a nákupní cenou,“ říká Křeček. Třicet procent je podle něj zlodějina. „Mělo by se to pohybovat do pěti procent. Jinak je to snaha obrat toho prodávajícího,“ uzavírá.
Česká národní banka ani vláda v aktuální situaci nemohou plně kontrolovat tuzemskou inflaci. Na jejím růstu se stále výrazněji podepisuje válka na Ukrajině, jejíž případné dlouhé trvání může vést i k recesi, domnívá se bývalý člen rady České národní banky Lubomír Lízal, který v současnosti vyučuje na Anglo-American University a ČVUT. „Pokud válka skončí brzy, vrchol inflace zažijeme již v létě a pak začne klesat. Pokud ne, budeme tu mít vyšší inflaci třeba i rok,“ domnívá se ekonom.Lubomír Lízal: Řešení závislosti na ruském plynu? Přestaňme ho využívat na výrobu elektřiny
Leaders
Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, podle kterého se od pátku musí za ruský plyn platit v rublech. Zahraniční kupci mají podle dekretu peníze na rubly směňovat pomocí účtů v ruské bance. Putin rovněž prohlásil, že pokud se platby neuskuteční, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny.Chcete plyn? Od pátku už jedině za rubly, vzkázal Putin. Vydírání, reaguje Západ
Politika
Cena zlata se v červenci vrátila k růstu, od začátku roku ale stále ztrácí téměř šest procent. Dále rostou technické kovy: měď, hliník, platina i palladium, které profitují z oživení průmyslu.Zlato posiluje kvůli obavám z inflace, technické kovy díky oživení v průmyslu
Money
Zlato naplňuje povahu bezpečného přístavu v nejistých dobách. Jeho cena od začátku letošního roku vzrostla o více než 15 procent, v korunách se obchoduje dokonce nejdráž v historii. Daří se ale i ostatním drahým kovům, třeba palladium i platina si polepšují ještě výrazněji. Kdo vsadil na zlato, může slavit. Cenný kov je v Česku nejdražší v historii
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.