Praha chce financovat výstavbu bytů skrze úplně nové evropské fondy
Kdo a hlavně za co postaví tisícovky městských bytů, jejichž projekty už třetím rokem chystá Pražská developerská společnost (PDS)? Praha nyní přišla s nápadem na financování skrze Evropské fondy dlouhodobých investic (ELTIF).
„Z pověření rady hlavního města teď prověřujeme možnosti alternativních způsobů financování projektů v oblasti dostupného bydlení. Jako jeden ze způsobů se jeví využití fondů ELTIF a to zejména proto, že jsou koncipovány jako sdílený investiční prostředek odpovídající cílům skupiny Evropské investiční banky přispívat k rozvoji vnitřního trhu,“ uvedl ředitel PDS Petr Urbánek. Zkušenosti s nimi jsou ovšem nejen v Česku zatím minimální.
ELTIF jsou registrované jen ve čtyřech zemích
První projekty, které PDS coby příspěvková organizace magistrátu připravuje na městských pozemcích, by se podle Urbánka mohly začít stavět za dva až tři roky. „Ve chvíli, kdy se budeme blížit získání územního rozhodnutí a stavebního povolení, tak navrhneme ekonomicko-obchodní řešení, jak by hlavní město dál mělo pokračovat,” popisuje Urbánek. Realizaci by nejspíš řešil magistrát skrze svůj odbor investic. Každopádně úkolem PDS je zajistit hlavně projekční fázi, financování výstavby těchto městských bytů už bude politickým rozhodnutím vedení města.
Pražská developerská společnost (PDS) chystá v Praze zastavět několik velkých ploch. Vzniknou tak v podstatě celá nová „sídliště“. Ne však taková, jak se tomu rozumělo před dvaceti či třiceti lety. Nepůjde o shluk na sebe namačkaných paneláků, ale o oblasti, kde vzniknou stovky bytů, ale i obchody, provozovny služeb, klidové zóny. O stavu záměru mluvil v podcastu Realitní Club Petr Urbánek, ředitel PDS.Petr Urbánek: Palmovka nebo Nové Dvory. Praha postaví několik nových, velkých sídlišť
Reality
Alternativní fondy ELTIF jsou zatím registrované pouze ve čtyřech zemích – Francii, Itálii, Španělsku a Luxembursku. Jejich rozšíření by měla napomoci právní úprava v Evropském parlamentu z letošního března, která má tyto fondy zatraktivnit, a to například odstraněním minimálních vkladů pro retailové investory nebo kombinací investic v portfoliu, jako jsou nemovitosti, zelené dluhopisy, či dokonce méně tradiční aktiva jako duševní vlastnictví či letadla.
Otázka daňových výhod
„Potenciál fondů ELTIF může být v budoucnu vyšší, než jaké je jejich současné využití. Nicméně by tyto fondy musely být zvýhodněny především z daňového pohledu. Mohlo by tak dojít k jasnému oddělení dlouhodobých projektů, které jsou ve veřejném zájmu, od těch ryze soukromých,“ řekl Jaromír Sladkovský, generální ředitel Raiffeisen Investiční společnosti.
Nemovitostní fondy přinesly loni investorům rekordní výnosy. Podle specializovaného portálu Nemovitostni-fondy.cz dosáhlo v průměru za rok 2022 čisté zhodnocení těchto fondů 8,5 procenta, což je nejvíce za dobu jejich fungování. Předloni v průměru vynesly 6,75 procenta. Většina akciových, dluhopisových a balancovaných fondů skončila loni ve ztrátě mezi deseti až 20 procenty.Inflace loni přinesla nemovitostním fondům rekordní výnosy
Reality
Už dnes lze přitom dosáhnout vše, co ELTIF nabízí, pomocí fondů pro kvalifikované investory. „Z praktického hlediska je tak ELTIF legislativa spíše svazující a nákladnější pro investiční společnosti. Z hlediska možného použití pro financování výstavby nájemního bydlení, infrastrukturních projektů a podobně by tak bylo možné získat snazší financování těchto projektů v takzvaně veřejném zájmu,” míní Sladkovský.
Podle své výroční zprávy má PDS v projektové přípravě dohromady padesátku projektů. „Pokud by byly realizovány, lze předpokládat, že by generovaly příjem z nájemného zhruba jednu miliardu korun ročně,“ uvádí výroční zpráva. Kapitalizace příjmů z nájemného by tak podle PDS urychlila přípravu a realizaci projektů.
Zajímají vás aktuality na trhu s nemovitosmi? Čtěte Realitní Club
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.