Právní rozklad: Neplacení vyšších záloh za energie může mít fatální důsledky. Dodavatel je v silnější pozici

Mohou lidé nebo firmy odmítnout platit navýšené zálohy za energie? Jaké by z toho pro ně plynuly právní důsledky? Newstream oslovil renomovanou právní kancelář Havel & Partners a organizaci dTest, která stojí na straně spotřebitelů. Výsledek? Pro odběratele není povzbudivý. Svévole by se zákazníkům mohla šeredně nevyplatit, podle práva tahají za kratší konec.
V první řadě, jak plyne ze sdělení právníků, zálohy skutečně může stanovovat jednostranně dodavatel. Zákazník nemá právní možnosti se jeho rozhodnutí bránit. „Zákon stanoví, že dodavatelé stanoví zálohové platby na dodávku elektřiny, plynu nebo tepelné energie nejvýše v rozsahu důvodně předpokládané spotřeby elektřiny, plynu nebo tepelné energie v následujícím zúčtovacím období. Stanovení jejich výše je na dodavateli,“ říká Petr Šmelhaus, vedoucí právního oddělení dTestu.
Na snížení záloh dodavatelé nepřistoupí
Pokud by odběratel s novou, navýšenou výší záloh nesouhlasil, má jen dvě možnosti. Buď může zkusit se svým dodavatelem vyjednávat. Na nějaké snížení záloh však v současnosti dodavatelé rozhodně nepřistupují. A zákazník nemá žádnou právní možnost snížení prosadit. „Pokud je navýšení záloh v souladu s energetickým zákonem, pak reálně nemá zákazník žádnou šanci její výši změnit,“ tvrdí Ivan Rámeš, partner právní kanceláře Havel & Partners.
Šmelhaus k tomu dodává, že odmítnutí změn ve výši záloh ze strany zákazníka nemá vůči dodavateli žádné právní účinky. Druhou variantou je ukončení smlouvy a odchod k jinému dodavateli. Což je však v současnosti jednak nevýhodné, nové klienty teď nikde moc nevítají a rozhodně tam nebudou nižší ceny.

Vypnutí Nord Streamu 1, srazilo do mínusu i americké akcie. Svět se bojí těžké evropské energetické krize
MoneyAmerické akcie včera začaly obchodování růstem, nakonec je ale skolila zpráva Gazpromu, že neobnoví dodávky plynovodem Nord Stream 1, jak plánoval. Takový vývoj naznačuje, že svět se obává závažné evropské energetické krize, která může mít důsledky i mimo starý kontinent.
A někdy je to dokonce nemožné. Nové zákazníky už nepřijímá Pražská energetika nebo dokonce ČEZ. Kdyby přesto chtěl zákazník dodavatele změnit, jaké má možnosti? „Vypovědět závazek ze smlouvy jde kdykoliv do desátého dne přede dnem účinnosti zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek. Výpověď je účinná ke dni bezprostředně předcházejícímu dni účinnosti zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek,“ říká Šmelhaus.
Špatnou myšlenkou by bylo navýšené zálohy prostě neplatit
„Pokud zákazník opakovaně, dvakrát nebo vícekrát neuhradí zvýšené zálohy, pak je dodavatel oprávněn zákazníka odpojit od dodávek energií,“ vysvětluje Rámeš. Faktem však je, že dodavatel musí odběratele na případné odpojení opakovaně upozornit. „Pokud přijde doporučený dopis s upomínkou, jedná se obvykle o poslední varování před odpojením,“ tvrdí Šmelhaus.
Zákazník potom může mít na splacení poptávané částky pouze jednotky dnů, které ho budou dělit od odpojení. Odpojení od energií přitom nemusí být jediným neblahým důsledkem pro klienta. Jak říká Petr Šmelhaus: „Pokud zákazník skončí smlouvu s dluhem, vyzve ho dodavatel k jeho úhradě. Nezaplatí-li zákazník dobrovolně, může dodavatel dál pokračovat soudní cestou. Dluh se tak navýší o další náklady a v zákazník se v konečném stádiu může po pravomocném rozhodnutí soudu v nalézacím řízení ocitnout až v exekuci.“

Energetickou krizi porazíme uhlím, věří Stanjura
PolitikaMinistr financí Zbyněk Stanjura (ODS) předpokládá, že těžba uhlí v OKD bude pokračovat i po roce 2023, pokud bude alespoň ekonomicky neutrální. Společnost OKD by tak mohla vytěžit veškeré zásoby uhlí.
Je tu ještě jeden aspekt vztahu mezi dodavateli energií a odběrateli. Někteří dodavatelé, jak bylo řečeno, přestali přijímat nové klienty. Mají na to právo? Odpověď opět nepotěší zákazníky.
„I když energetický zákon povinnost uzavírat smlouvy na dodávky energií přímo nestanoví, domníváme se, že omezení dodávek pouze na stávající zákazníky je možné jen z důvodů vyšší moci, případně pouze po velmi omezenou dobu, kdy je takové opatření odůvodnitelné s ohledem na újmu hrozící dodavateli,“ uvedl Šmelhaus. V současné době růstu cen energií tedy nikdo nepřibírání nových klientů dodavatelským firmám nezakáže.

Firmám v keramickém průmyslu stouply účty za energie meziročně o 1000 procent
MoneyPodniky v energeticky náročném keramickém průmyslu v Evropě se snaží najít způsob, jak přežít současný závratný růst nákladů na energie. Některé modernizují pece, jiné mění pracovní dobu, další už ale musely omezit výrobu. Uvedla to agentura Reuters.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.