Pražská plynárenská požádala Prahu o pomoc ve výši dvou miliard korun, má potíže s cash flow
Pražská plynárenská požádala Prahu o pomoc ve výši dvou miliard korun. Informaci serveru Seznam Zprávy ČTK potvrdil pražský radní Jan Chabr (TOP 09). Podle něj jde o pomoc s vyrovnáním peněžních toků, takzvaného cash flow. Ve hře je několik variant řešení včetně půjčky, řekl Chabr.
Radní uvedl, že firmě zkomplikovaly fungování dodatečné garance Operátorovi trhu s elektřinou (OTE), zvýšené finanční nároky si podle něj vyžádala rovněž povinnost mít vyšší zásoby plynu. Pražská plynárenská patří mezi největší tuzemské dodavatele energií a jejím vlastníkem je hlavní město.
Končí další dodavatel energií, společnost Manta Commodities. „Operátor trhu oznamuje, že ve svém systému pozastavuje činnost společnosti Manta Commodities SE z důvodu pozbytí možnosti dodávat elektřinu, a to na základě oznámení této společnosti, které operátor trhu obdržel dne 22. března,“ uvedl Operátor trhu s elektřinou (OTE) na svých webových stránkách. Již včera ze stejného důvodu firma ztratila možnost dodávat plyn.Končí další dodavatel energií, společnost Manta Commodities
Zprávy z firem
Způsobů, jak situaci řešit, je podle Chabra několik. První je, že by město společnosti peníze půjčilo a ona je splácela. Druhou je, že by se stalo garantem a zajistilo tak úvěr, který by firmě poskytla banka. Třetí možností je navýšení základního kapitálu – to je ale podle Chabra složité kvůli dodržení evropské legislativy.
Radní zdůraznil, že zvažovaná pomoc s cash flow neznamená, že by firma byla v problémech, nebo dokonce krachovala. „S podobnou situací se potýkají další firmy," řekl. Jednání podle něj stále pokračují.
Vlnu české solidarity s Ukrajinci kalí účty vystavené Rusy za dodaný plyn a ropu.Lukáš Kovanda: Nejúčinnější „sbírkou“ pro Ukrajinu je odstřižení Západu od ruských energií
Názory
Pražská plynárenská zásobuje plynem a elektřinou zhruba 425 tisíc odběrných míst. Jediným akcionářem společnosti je Pražská plynárenská Holding ovládaná hlavním městem Prahou.
Evropská komise minulý týden zveřejnila návrh na snížení závislosti EU na ruském plynu o dvě třetiny do konce letošního roku. Zcela ukončit dovoz fosilních paliv z Ruska hodlá výrazně před rokem 2030. Komise také navrhuje, aby státy EU měly povinnost naplnit do 1. října každého roku zásobníky s plynem na 90 procent jejich kapacity.
Kvůli extrémnímu růstu cen energií na velkoobchodních trzích skončila v Česku od loňského podzimu už zhruba dvacítka dodavatelů. Největší z nich, skupina Bohemia Energy, ukončila činnost v polovině října. Měla asi 900 tisíc zákazníků.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.