Pražské hotely zlevňují, v regionech pobyt naopak zdražil
Průměrná cena pobytů v hotelech v Praze vlivem koronavirové krize podle rezervačních a prodejních portálů, druhým rokem klesá. Stále v ní totiž chybějí zahraniční turisté.
Naopak hoteliéři v regionech, zvláště v nejžádanějších lokalitách, kam s oblibou na dovolenou vyrážejí domácí cestovatelé, zdražují. Ceny pobytů jsou často vyšší než v době před pandemií v roce 2019.
Koronavirová krize podle ředitele portálu Slevomat Ladislava Veselého ukázala, kdo je odolný a přizpůsobivý. "Regiony využily toho, že Češi budou ve velkém jezdit na dovolené po tuzemsku, proto proti předcovidovému roku 2019 ceny zvedly. Jde zejména o nejžádanější lokality, jako jsou Krkonoše, Šumava a jižní Čechy," řekl. Chtějí tak podle něj dohnat ztrátu z období, kdy musely mít ubytovací služby pro rekreační účely zavřeno.
Navzdory pandemii a dramatickému úbytku turistů přibývají v Praze luxusní hotely. Segment „pětihvězd” ale přesto stále není nasycen.Praze chybějí luxusní hotely. Investoři i přes covid dokončují přestavby
Money
Pokoj na čtyři noci za dva lidi mohli cestovatelé podle Veselého předloni v červnu a červenci v regionech pořídit v průměru za 7499 korun, letos za takový pobyt zaplatí 9443 korun. Nejvyšší ceny ubytování jsou podle něj na jižní Moravě. "Týdenní či čtrnáctidenní dovolené pro rodinu například v Lednici a okolí lze sehnat za cenu all inclusive dovolených u moře," uvedl.
Morava je dražší než pobyt u moře
Manažer portálu Hotel.cz Milan Petr řekl, že v první půlce srpna zaplatil host tříhvězdičkového hotelu za noc v Jeseníkách v průměru 1050 korun, na Lednicku 1074 korun a v Beskydech 1209 korun. Srpnové ceny v žádaných regionech podle něj začínají přesahovat hodnoty roku 2019.
Hoteliéři v Praze, aby přilákali domácí turisty, museli naopak podle Veselého zlevnit. Cena pokoje pro dva na čtyři noci klesla podle něj z průměrných 7851 korun v roce 2019 na letošních 6678 korun. "Nutno dodat, že jde o průměr trhu. Pokud bychom se podívali na ceny vybraných hotelů, tak v některých případech jejich ceny klesly na méně než polovinu ve srovnání s předloňským rokem," řekl.
Zatopený Důl Chabařovice změní projekt švédského studia Mandaworks. V okolí jezera Milada vznikne řada drobných objektů určených k rekreaci i aktivnímu odpočinku.Nové pláže, vyhlídky i pikniková místa. Švédi promění okolí jezera Milada
Enjoy
Ve tříhvězdičkovém hotelu v Praze lidé mohli podle Petra najít v první polovině srpna ubytování na noc v průměru za 708 korun. Je to podle něj nejméně ze všech turistických regionů v České republice. "Stále platí, že některé pražské hotely vyššího standardu se zaměřením na zahraniční klientelu zůstávají plně uzavřené," dodal Petr.
Květnový průzkum státní agentury CzechTourism ukázal, že strávit dovolenou v tuzemsku letos plánuje 76 procent Čechů. V průměru bude trvat 13 dní, lidé za ni utratí 6840 korun na osobu, což je o 700 Kč více, než uváděli loni.
Především velká města se nadále potýkají s výpadkem hostů z ciziny. Odborníci dlouhodobě poukazují na to, že domácí turisté je nemohou nahradit. Podle dřívějších informací společnosti Economic Impact by Češi museli mít šest až osm týdnů dovolené a svůj obvyklý rozpočet na ni zvýšit o 15 až 25 tisíc korun na každého pracujícího.
Čtyř a pětihvězdičkové hotely v Praze jsou téměř prázdné. Ve srovnání s prvním pololetím roku 2019 zaznamenaly více než 80procentní propad tržeb, přičemž Praha je na tom ve srovnání s metropolemi okolních států nejhůř.Pražské hotely jsou na tom nejhůř ve střední Evropě, chybí jim kongresy
Money
Známý aktivistický akcionář firmy ČEZ Michal Šnobr v červenci prodá svůj herní řetězec JRC Czech. Jde prý trochu konsolidovat své rozkročení - chce se soustředit na rozvoj Amenity Resorts a návazný byznys včetně farem a současně se aktivněji vrátí i na kapitálové trhy. A s větším kapitálem. „Přichází správná doba,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz.Michal Šnobr: Jsem investor, akcionář, hoteliér, zemědělec i fanda Lega
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.