Pražské hotely zlevňují, v regionech pobyt naopak zdražil

Průměrná cena pobytů v hotelech v Praze vlivem koronavirové krize podle rezervačních a prodejních portálů, druhým rokem klesá. Stále v ní totiž chybějí zahraniční turisté.
Naopak hoteliéři v regionech, zvláště v nejžádanějších lokalitách, kam s oblibou na dovolenou vyrážejí domácí cestovatelé, zdražují. Ceny pobytů jsou často vyšší než v době před pandemií v roce 2019.
Koronavirová krize podle ředitele portálu Slevomat Ladislava Veselého ukázala, kdo je odolný a přizpůsobivý. "Regiony využily toho, že Češi budou ve velkém jezdit na dovolené po tuzemsku, proto proti předcovidovému roku 2019 ceny zvedly. Jde zejména o nejžádanější lokality, jako jsou Krkonoše, Šumava a jižní Čechy," řekl. Chtějí tak podle něj dohnat ztrátu z období, kdy musely mít ubytovací služby pro rekreační účely zavřeno.
Navzdory pandemii a dramatickému úbytku turistů přibývají v Praze luxusní hotely. Segment „pětihvězd” ale přesto stále není nasycen.
Praze chybějí luxusní hotely. Investoři i přes covid dokončují přestavby
Money
Pokoj na čtyři noci za dva lidi mohli cestovatelé podle Veselého předloni v červnu a červenci v regionech pořídit v průměru za 7499 korun, letos za takový pobyt zaplatí 9443 korun. Nejvyšší ceny ubytování jsou podle něj na jižní Moravě. "Týdenní či čtrnáctidenní dovolené pro rodinu například v Lednici a okolí lze sehnat za cenu all inclusive dovolených u moře," uvedl.
Morava je dražší než pobyt u moře
Manažer portálu Hotel.cz Milan Petr řekl, že v první půlce srpna zaplatil host tříhvězdičkového hotelu za noc v Jeseníkách v průměru 1050 korun, na Lednicku 1074 korun a v Beskydech 1209 korun. Srpnové ceny v žádaných regionech podle něj začínají přesahovat hodnoty roku 2019.
Hoteliéři v Praze, aby přilákali domácí turisty, museli naopak podle Veselého zlevnit. Cena pokoje pro dva na čtyři noci klesla podle něj z průměrných 7851 korun v roce 2019 na letošních 6678 korun. "Nutno dodat, že jde o průměr trhu. Pokud bychom se podívali na ceny vybraných hotelů, tak v některých případech jejich ceny klesly na méně než polovinu ve srovnání s předloňským rokem," řekl.
Zatopený Důl Chabařovice změní projekt švédského studia Mandaworks. V okolí jezera Milada vznikne řada drobných objektů určených k rekreaci i aktivnímu odpočinku.
Nové pláže, vyhlídky i pikniková místa. Švédi promění okolí jezera Milada
Enjoy
Ve tříhvězdičkovém hotelu v Praze lidé mohli podle Petra najít v první polovině srpna ubytování na noc v průměru za 708 korun. Je to podle něj nejméně ze všech turistických regionů v České republice. "Stále platí, že některé pražské hotely vyššího standardu se zaměřením na zahraniční klientelu zůstávají plně uzavřené," dodal Petr.
Květnový průzkum státní agentury CzechTourism ukázal, že strávit dovolenou v tuzemsku letos plánuje 76 procent Čechů. V průměru bude trvat 13 dní, lidé za ni utratí 6840 korun na osobu, což je o 700 Kč více, než uváděli loni.
Především velká města se nadále potýkají s výpadkem hostů z ciziny. Odborníci dlouhodobě poukazují na to, že domácí turisté je nemohou nahradit. Podle dřívějších informací společnosti Economic Impact by Češi museli mít šest až osm týdnů dovolené a svůj obvyklý rozpočet na ni zvýšit o 15 až 25 tisíc korun na každého pracujícího.
Čtyř a pětihvězdičkové hotely v Praze jsou téměř prázdné. Ve srovnání s prvním pololetím roku 2019 zaznamenaly více než 80procentní propad tržeb, přičemž Praha je na tom ve srovnání s metropolemi okolních států nejhůř.
Pražské hotely jsou na tom nejhůř ve střední Evropě, chybí jim kongresy
Money
Známý aktivistický akcionář firmy ČEZ Michal Šnobr v červenci prodá svůj herní řetězec JRC Czech. Jde prý trochu konsolidovat své rozkročení - chce se soustředit na rozvoj Amenity Resorts a návazný byznys včetně farem a současně se aktivněji vrátí i na kapitálové trhy. A s větším kapitálem. „Přichází správná doba,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz.
Michal Šnobr: Jsem investor, akcionář, hoteliér, zemědělec i fanda Lega
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.