Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Přední evropské banky dál vykazují část zisků v daňových rájích

daňový ráj, ilustrační foto
iStock

Dvacet miliard eur. To je částka, kterou loni více než třicítka evropských bank dohromady vykázala v daňových rájích. Ztížit by jim to mohla globální korporátní daň.

Přední evropské banky nadále vykazují část svých zisků v daňových rájích. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnila nezávislá výzkumná organizace EU Tax Observatory, na jejímž financování se podílí Evropská unie.

Studie zkoumala údaje o 36 předních evropských bankách z let 2014 až 2020. Organizace uvádí, že banky vykazují v daňových rájích zhruba 14 procent svých celkových ročních zisků, což odpovídá asi 20 miliardám eur (přes půl bilionu korun). Procentní podíl zisků vykazovaných v daňových rájích se podle studie od roku 2014 drží bez větších změn.

Setkání ministrů financí G20 v Benátkách

Země G20 podpoří společný postup proti nadnárodním firmám

Ministři financí členských států G20 podpořili plán na globální minimální daň ze zisku ve výši 15 procent.

Přečíst článek

Studie rovněž poukazuje na abnormálně vysokou ziskovost bank v daňových rájích. Tam vykázané zisky dosahují v přepočtu na jednoho zaměstnance zhruba 238 tisíc eur, zatímco v ostatních zemích pouze 65 tisíc eur. „To naznačuje, že zisky vykazované v daňových rájích jsou do nich převážně převáděny z jiných zemí, kde se poskytují služby,” uvádí studie.

Podle studie budou zřejmě k zamezení využívání daňových rájů bankovním sektorem zapotřebí důraznější opatření, jako například zavedení globální minimální daně ze zisků se sazbou 25 procent.

V současnosti se pracuje na globální minimální dani se sazbou ve výši 15 procent. Organizací zemí pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) začátkem července oznámila, že tento plán již podpořilo 130 zemí.

EU, ilustrační foto

Ministři financí EU schválili český plán obnovy. První peníze asi dorazí už v září

Ministři financí zemí Evropské unie odsouhlasili český Národní plán obnovy. Redakci Newstream to řekl ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Přečíst článek

fúze a akvizice, ilustrační foto

Na trhu fúzí a akvizic je nebývale rušno. Hodnota obchodů bude letos rekordní

Globální hodnota sjednaných fúzí a akvizic se v dosavadním průběhu letošního roku vyšplhala na téměř čtyři biliony dolarů (zhruba 85 bilionů korun). Je tak na cestě k dosažení nového celoročního rekordu.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

UniCredit banka

UniCredit Bank v ČR a SR hlásí zisk přes pět miliard. Válečné dani se zřejmě vyhne

Přečíst článek
Česká národní banka, ilustrační foto

ČNB pomohla tuzemským bankám k rekordním ziskům. Poprvé vydělaly přes 100 miliard korun

Přečíst článek
Doporučujeme