Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Přehledně: Jak stát omezí podporu stavebního spoření

Rezidenci Block A[rt] navrhlo studio IDENTITY DESIGNERS.
Se svolením DOMOPLAN
 ČTK

Namísto dvou tisíc ročně maximálně tisícovka. Stát snižuje podporu stavebního spoření a chce motivovat lidi, aby tento nástroj využívali k energetické samostatnosti.

S prvním lednem začíná platit řada omezení státních podpor občanům. Jednou z nejviditelnějších je snížení podpory stavebního sporaření. Vláda Petra Fialy snižila maximální výše státní podpory pro stavební spoření z 2000 na 1000 korun ročně. Změna se dotkne nových i už existujících smluv o stavebním spoření. Opatření je součástí vládního balíčku ke konsolidaci veřejných financí. Stavební spořitelny zároveň ode dneška začnou nabízet poradenství a zprostředkování dotací při zajišťování energeticky úsporného bydlení.

Podle posledních dostupných statistik ministerstva financí měly na konci prvního pololetí 2023 smlouvu o stavebním spoření tři miliony klientů, za samotné první pololetí loňského roku uzavřelo novou smlouvu zhruba 184 tisíc lidí. Ministerstvo v předchozích letech ročně vyplácelo na státní podpoře přes čtyři miliardy korun.

Zboží by nemělo již tak zdražovat jako doposud. Lidé však budou potřebovat stále více peněz

Lukáš Kovanda: Nic zatím nenasvědčuje tomu, že v roce 2024 bude líp

Ano, bude naděje. Kdo nechce v příštím roce chudnout, měl by si zajistit růst mzdy alespoň o osm. Kromě inflace se na tom podepíše také negativní vliv vládního „konsolidačního“ balíčku a také růst cen energií.

Přečíst článek

Dopady balíčku

V rámci konsolidace veřejných financí vláda zvažovala úplné zrušení státní podpory pro nové smlouvy o stavebním spoření, argumentovala přitom tím, že část střadatelů nevyužívá peníze naspořené se státní podporou k účelům bydlení. Nakonec přistoupila k omezení podpory pro všechny smlouvy. Podle odborníků se debata o nastavení podpory projevila v nižším zájmu o zahájení stavebního spoření.

Stavební spoření by nyní mělo více sloužit k zajištění energeticky úsporného bydlení. Na základě dohody s ministerstvy životního prostředí a financí začnou od ledna stavební spořitelny na svých pobočkách nabízet poradenství a asistenci s vyřízením dotace na energeticky úsporné bydlení v kombinaci se zajištěním vhodného úvěru pro klienty. Podle Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) se tím zvýší dostupnost dotačních programů na zateplení domů a další energetické úspory, zároveň budou moct lidé vyřešit všechny potřebné záležitosti na jednom místě.

Koruna je v éře covidu a války druhou nejvýkonnější evropskou měnou, hned po švýcarském franku

Máme za sebou čtyři pohnuté roky. Nejprve dva roky covidu, poté dva roky války, do toho mimořádná inflace a energetická krize. Jak si v této pohnuté době stála koruna? Lépe než drtivá většina měn světa. Dokonce lépe než euro.

Přečíst článek

Petr Fiala na nákupech v Německu

Politický diář Jany Havligerové: Léta páně 2023. Rok k smíchu i pláči

Bilancovat není úplně snadné. Zvlášť když se události hrnou jedna za druhou, a často dokonce jedna přes druhou. Vybrat politický počin či výrok roku si musí každý podle svého gusta, nabídnout můžeme jen stručnou ochutnávku. Tipujeme ale, že pro většinu z vás bude rok 2023 letopočtem, kdy se z premiéra, předsedy ODS Petra Fialy stal pan Nutella.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a premiér Petr Fiala (ODS)

Vláda loni hospodařila o deset miliard lépe, než si vytyčila. Bez povodní by ale nejspíše skončila v mínusu

Přečíst článek
Poslanecká sněmovna

Poslanci žádají změny v rozpočtu za 224 miliard. S drtivou většinou ale narazí

Přečíst článek
Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura

Fialova vláda loni hospodařila s druhým nejvyšším schodkem v dějinách Česka

Přečíst článek
Doporučujeme