PŘEHLEDNĚ: Na Rusko míří první kolo sankcí. Ty nejtvrdší jsou zatím v záloze

Kvůli rostoucí agresi Ruska vůči Ukrajině rozhodli spojenci o uvalení prvního kola sankcí. Ty nejzásadnější ale mají ale ještě v rukávu. Co už Rusko dostalo a co mu ještě hrozí? Přečtěte si v analýze newstream.cz vyplývající ze sdělení příslušných institucí.
Spojené státy
USA odstřihávají od finančního systému dvě banky, klíčové pro financování Kremlu a ruské armády: Vnešekonombank a Promsvjazbank. Tato opatření zmrazí jejich aktiva ve Spojených státech, zakážou americkým jednotlivcům a firmám provádět s nimi jakékoli transakce, vyřadí je z globálního finančního systému a znemožní přístup k americkému dolaru.
Občané a firmy USA nemohou obchodovat s dluhopisy vydanými ruskými státními institucemi. Odepírá se Rusku přístup na klíčové americké trhy a investory. Dále Bílý dům uvalil sankce na pět rodin blízkých Putinovi: ředitele ruské tajné služby FSB Alexandra Bortnikova a jeho syna Denise, náměstka personálního ředitele Putinova úřadu Sergeje Kirijenka a jeho syna Vladimira, který je ředitelem skupiny VK Group vlastnící sociální síť VKontakte a výkonného ředitele Promsvjazbank Pjotra Fradkova.

Propad burz dopadl krutě na ruské oligarchy. Nejvíc zchudl šéf Lukoilu Alekperov
LeadersVyhrocená situace kolem dvou separatistických regionů na východě Ukrajiny tvrdě dopadla i na ruské miliardáře. Pondělní propad cen akcií snížil hodnotu jejich majetku asi o 8,3 miliardy dolarů (asi 178 miliard korun), píše server ruskojazyčné verze časopisu Forbes.
Evropská unie
Na sankční seznam EU platící od roku 2014 přibude 351 poslanců Státní dumy, kteří navrhli uznání nezávislosti separatistických území na východě Ukrajiny. Sankce postihnou také 23 dalších činitelů či subjektů, mezi nimiž je ministr obrany Sergej Šojgu. EU zároveň potrestá ruské banky VEB a Promsvjazbank a omezí přístup ruského režimu na finanční a kapitálový trh unie. Unie rovněž omezí obchod se zabranými regiony.
Velká Británie
Británie uvaluje sankce na pět ruských bank, Rossiya, IS Bank, General Bank, Promsvajzbank a Black Sea Bank, a tři osoby, bratry Borise a Igora Rotenbergovi a Gennadije Timčenka, rusko-finského oligarchu, kteří jsou blízcí spojenci Putina. Další razantní sankce si chce země nechat v záloze. Zabránit by v budoucnu mohla i tomu, aby ruské společnosti získávaly finanční prostředky v librách nebo dokonce v dolarech.

Štěpán Křeček: Dění kolem Ukrajiny odstartovalo paniku na trzích
NázoryVyhrocení bezpečnostní situace ve východní Evropě má hmatatelné dopady na trhy. Vydělat se dá na energetických a zemědělských komoditách či drahých kovech. Naopak riziková aktiva jako akcie či kryptoměny zažívají masivní výprodej, píše ve svém komentáři hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Německo
Zastavilo povolování NordStream 2, protože Rusko je nespolehlivým geopolitickým partnerem. Německo musí opakovat bezpečnostní posouzení rizika Nordstreamu a závislosti země na ruském plynu. Do té doby je schvalování pozastaveno.
Japonsko
Japonsko omezí obchodování s ruskými státními dluhopisy a zmrazí majetek některých ruských představitelů. Nové emise ruských státních dluhopisů se nebudou moci prodávat na japonském trhu. Pravidla také zakazují vydávat víza do Japonska představitelům separatistů na východě Ukrajiny.
Austrálie a Kanada
Kanada a Austrálie znemožní transakce s dvojicí separatistických republik na východě Ukrajiny a zakáže jim podílet se na obchodování s ruským dluhem. Dále zavede sankce na ruské zákonodárce, kteří uznali separatistické republiky.

Miliardové žně letos čekají akcionáře ropných gigantů. Odkup cenných papírů jim vynese rekordní částky
MoneySedm největších ropných společností se letos chystá k odkupům svých akcií v úhrnu za 38 miliard dolarů (téměř 813 miliard korun), což je téměř rekord. Znamenalo by to maximum od roku 2008, kdy tyto podniky na odkup svých akcií vynaložily dohromady 46 miliard dolarů. Firmám to umožňují vysoké ceny surovin.
Co ještě hrozí?
Spojené státy chtějí po americkém čipovému průmyslu, aby byl připraven na nová omezení exportu do Ruska, pokud Moskva zaútočí na Ukrajinu. Zvažuje se i možné blokování přístupu Ruska ke globálním dodávkám elektroniky. Bidenova administrativa zároveň už pohrozila, že ruské zahraniční platby nejsou před jejími dalšími zásahy v bezpečí, protože 80 procent ruských měnových operací probíhá v dolarech.
Sankcí, která je ve hře a na Rusko by významně dopadla, by bylo odstřižení od systému zahraničních plateb SWIFT. Toto opatření mezinárodní společenství použilo jen jednou proti Iránu kvůli jeho nukleární aktivitě. Zemi to v roce 2012 připravilo o třetinu peněz plynoucích ze zahraničního obchodu. Tento krok by ale poškodil i evropské banky, protože stále velkou expozici v Rusku má například Société Générale nebo UniCredit.

Ruská burza prudce padá, mohou za to spekulace o mrtvých
MoneyNejhorší den od finanční krize zažívají ruské akcie, padá i rubl.

Čína má velké klimatické plány, ale postaví uhelné doly za miliardy dolarů
MoneyČína se ráda pochlubila, že právě skončené zimní olympijské hry v Pekingu byly uhlíkově neutrální, o čemž někteří experti silně pochybují. A aktuální rozhodnutí čínských úřadů vybudovat tři nové uhelné doly za 3,8 miliardy dolarů (asi 81,6 miliardy korun) svědčí o tom, že země draka se své zvyšující závislosti na uhlí jen tak nezbaví, uvedl server Bloomberg.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.