Příroda loni řádila na českém majetku častěji, zničila ho však méně

V roce 2022 mírně přibylo škod způsobených přírodními živly. Jejich objem proti roku 2021, kdy řádilo tornádo na jižní Moravě, klesl. Celkem jich pojišťovny řešily přes 100 tisíc za několik miliard korun. Nejvíce škod podle nich loni způsobily vichřice a krupobití, stejně jako předloni bylo méně povodní a záplav. Nejpostiženějšími regiony byly Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský kraj.
Generali Česká pojišťovna jednala loni s klienty o téměř 43 tisíc živelních škodách za 2,9 miliardy korun. Počet škod podle ní dosáhl podobných hodnot jako v roce 2021, kdy Česko zasáhlo tornádo. "Loni jsme opět byli svědky masivního množství živelních událostí, které měli mnohdy velmi lokální charakter," řekl mluvčí pojišťovny Jan Marek. Dominantními živly, které působily škody nejčastěji, byla vichřice. Týkalo se jí 17 tisíc událostí za více než 430 milionů. Krupobitím se pojišťovna zabývala ve zhruba 7300 případech za 914 milionů korun a škod způsobených záplavou bylo přibližně 3100 za 109 milionů , uvedl.
Kooperativě se zvýšil počet škod
U klientů Kooperativy způsobily loni přírodní živly 33 166 pojistných událostí za celkem 1,9 miliardy. Proti roku 2021, který ovlivnilo tornádo na jižní Moravě doprovázeným bouřkami po celém území Česka, byly celkové škody u Kooperativy nižší, ale počet nahlášených škod narostl. V roce 2021 likvidátoři Kooperativy řešili 31 416 škod a celkové škody přesáhly 2,41 miliardy, uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.
Allianz v roce 2022 evidovala téměř 17 tisíc škod způsobených živly, o osm procent méně ve srovnání s předchozím rokem. Z hlediska objemu pokles činil 37 procent, což souviselo s tornádem z roku 2021. Nejčastějšími z živelních škod byly ty způsobené vichřicí, v součtu jich bylo loni o 37 procent víc než v roce 2021. Objem těchto škod byl v roce 2022 ve srovnání s rokem předchozím nižší o 45 procent. Průměrná škoda způsobená tornádem v roce 2021 byla více než dvojnásobná proti běžné škodě způsobené vichřicí v roce 2022, vysvětlila mluvčí Marie Petrovová.
Statisícům bytů a domů v Česku chybí pojištění nebo je zcela nedostatečné. Podle nejhorších expertních odhadů se to týká už každého druhého bytu, který v případě nešťastné události bude problém opravit. A netýká se to jen těch, kdo vůbec pojištěni nejsou. Nastavení pojistky ovlivňuje i růst cen nemovitostí, stoupající inflace, a tedy i dražší ceny stavebních prací a materiálů. Podpojištěni můžete být ovšem snadno i kvůli tomu, že jste si zrekonstruovali byt nebo koupili soláry či tepelné čerpadlo, upozorňují v anketě pro newstream.cz všechny oslovené pojišťovny.
Pojistky na domy a byty jako víno nezrají. Pokud si je nehlídáte, můžete se dost divit
Money
Česká podnikatelská pojišťovna se zabývala loni 8000 pojistnými událostmi způsobenými živly, vyplatila přes 450 milionů korun. Objem klesl na 72 procent roku 2021. Důvodem byla podle mluvčí Renaty Čapkové mimořádná kalamita, kdy předchozí rok zatížily škody z tornáda. Ve statistikách za loňský rok živelním škodám dominovala poškození z vichřice a krupobití. "Naopak škod z povodní evidujeme řádově desítky, srovnatelně s předchozím rokem," podotkla.
ČSOB Pojišťovna v roce 2022 v souvislosti s živly zaznamenala 8210 škod, což je o 16 procent více než v roce 2021. "Loňský jsme řešili zejména škody z vichřic, v únoru a pak v červenci a srpnu, a naopak krupobití bylo méně. Počet škod ze záplavy poslední dva roky klesá," řekl mluvčí pojišťovny Petr Milata.
Vláda připravuje významnou změnu insolvenčního zákona ukvapeně a populisticky bez ohledu na názor odborníků. Ti se při dnešní expertní diskusi shodují na tom, že plošným zkrácením doby oddlužení z pěti na tři roky pro všechny dlužníky může vláda ukázat cestu, jak se vyhýbat plnění závazků, může dojít k rozdělení společnosti a ke zvýšení napětí mezi nesplácejícími a řádně splácejícími občany. Důsledkem nové úpravy bude výrazné snížení výtěžnosti oddlužení. O 15 miliard korun může přijít stát, tzn. zdravotní pojišťovny, finanční úřady a Česká správa sociálního zabezpečení. Soukromí věřitelé odhadují ztrátu dokonce na 85 miliard korun.
Novela insolvenčního zákona: Stát přijde o 15 miliard a lidé se naučí, jak se vyhnout splácení dluhů
Money
Na evropské standardy se pražské burze dařilo spíše méně. Kolabovaly zejména akcie bank nebo lékáren Pilulka. Naopak v plusu skončily akcie zbojovky Colt CZ.
České akcie letos investorům prodělaly kalhoty. Brutálně propadly banky, ČEZ i Pilulka
Trhy
Tříleté fixace u hypoték končí nyní těm, kdo měli extrémně nízké sazby i pod dvě procenta. Problémy se splácením hypotéky zatím mnoho lidí ale prý nemá. Banky hovoří o Češích jako o těch, kdo i v této době splácí velké úvěry na bydlení svědomitě a pravidelně. S rostoucí inflací, energetickou krizí a hrozbou zvýšení nezaměstnanosti se ale vyplatí vědět, co dělat, když nemáte na splátky hypotéky. Scénářů, co můžete v takovém případě dělat, je minimálně sedm.
Sedm scénářů, co dělat, když na splátky hypotéky už nezbývá
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.