Problémy automobilek táhnou ke dnu celý český průmysl. A přidávají se další obory

Meziroční pokles českého průmyslu v dubnu zrychlil na 3,8 procenta z březnových revidovaných 1,3 procenta. Za poklesem opět stojí automobilová výroba, kde přetrvávající problémy s nedostatkem dílů ještě umocnila vysoká srovnávací základna z loňského roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání byla průmyslová produkce nižší o 0,8 procenta.
„Na dubnových výsledcích se podepsala především vysoká srovnávací základna. Před rokem jel celý průmysl po ukončení covidových omezení na plné obrátky, a to včetně výroby automobilů,“ řekl k výkonu průmyslu v dubnu ředitel statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radek Matějka.
Evropská centrální banka totálně zaspala v boji s inflací, signalizuje Bank of America, druhá největší banka v USA.
ECB bude muset zvýšit sazbu razantněji, než kdyby reagovala dříve
Money
Vysoká srovnávací základna podle statistiků významně ovlivnila i výsledky výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení. Na nižší produkci elektřiny, plynu a tepla se pak negativně podepsala loňská vysoká spotřeba plynu, která byla kvůli mimořádně chladnému počasí.
Průmysl jako brzda
„Největší problémy opět hlásí výrobci dopravních prostředků, a to jak automotive (více než minus15 procent meziročně), tak i výrobci ostatních dopravních prostředků (pokles o 28,2 procenta meziročně," uvedl Jan Bureš z ČSOB.
„Nadále sice platí, že mezi odvětvími zůstávají výrazné rozdíly a řada z nich přispívá k průmyslové produkci výrazně pozitivně (výroba oděvů meziročně roste o více než 18 procent). Současně je těchto „pozitivních míst” bohužel stále méně a zdá se, že průmysl bude českou ekonomiku v druhém kvartále jako celek viditelně brzdit,“ dodal.
Krize v autoprůmyslu, kterou způsobil dlouhodobý nedostatek čipů, zmírňuje. Firmy jako Mercedes Benz, Daimler Truck a BMW mají momentálně dostatek high-tech komponentů, které jim umožňují vyrábět na maximální kapacitu. Výrobci ale ještě nemají vyhráno, uvedla agentura Bloomberg.
Krize v autoprůmyslu se zmírňuje. Čipů přibývá, ale výrobci ještě nemají vyhráno
Money
„Průmysl má před sebou náročné období, během kterého se bude dál snažit přenášet rostoucí náklady na své zákazníky. Zatím se mu to docela dařilo, jak napovídá cenový index, avšak je otázkou, jak bude vypadat situace po zohlednění nových cen plynu, elektřiny a dalších zdražujících vstupů. Na uzdě však stále drží mzdy, které se v meziročním srovnání rozhodně nepřibližují na dohled inflace," dodává Petr Dufek z Creditasu.
Průmysl podle něj zůstává ve vleku nedostatku vstupů, extrémních cen surovin a energií i nejistoty, kterou vnesla do evropské ekonomiky válka na Ukrajině. V důsledku rostoucích nákladů se průmysl stal i jedním ze zdrojů inflace, která se stala hlavním letošním problémem české ekonomiky.
Dobrou zprávu nese ratingová agentura Fialově vládě. Česku totiž zhoršení ratingu bezprostředně nehrozí. Země si prý dokonce může dovolit osekávat dluh pomaleji než okolní země. Potvrzuje se tak, že veřejné finance České republiky nejsou v rozvratu, jak se loni mylně tvrdilo v rámci předvolebního boje.
Lukáš Kovanda: Buďte v klidu, rating vám nezhoršíme, vzkázala Moody's Fialovi
Názory
„Zásadní změnou v odvětvovém pohledu ovšem bylo zhoršení situace v řadě dalších odvětví, která dříve meziročně rostla, jako výroba ostatních dopravních prostředků či elektrických zařízení. Kladný meziroční růst si zachovala především odvětví závislá na domácí poptávce, k nimž můžeme zařadit výrobu potravin a nápojů nebo výrobu oděvů,“ uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.
Pro květen se ale podle něj rýsuje posun k o něco příznivějšímu výsledku. „Důvody spatřujeme v náznacích zlepšení situace ve výrobě aut, která se už snad dostává z nejhoršího. Z květnových průzkumů mezi tuzemskými podniky vyplývá, že se v automobilovém průmyslu postupně navyšuje výrobní aktivita a zároveň se snižuje stav zásob. Podobně došlo v květnu ke zlepšení nálady v německém autoprůmyslu, a to zejména v návaznosti na menší potíže v souvislosti s konfliktem na Ukrajině,“ mní.
„S markantnějším oživením průmyslu jako celku se však příliš počítat nedá,“ dodal.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.