Proč Západ váhá s vyhozením Ruska ze SWIFT
O tom, že by nejtvrdší ekonomickou sankcí proti Rusku bylo vyřazení země ze systému mezinárodních plateb SWIFT, se mluví už pár dní. Magazín The Economist vysvětluje, proč se do toho západní státy nehrnou.
Že se NATO nehrne do války s Ruskem, je zřejmé kvůli hrozbě použití jaderných zbraní a hrozby třetí světové války. Proto se volí ekonomické zbraně.
Jednou z diskutovaných sankcí je omezení přístupu ruských bank ke SWIFT, rychlé síti pro zasílání zpráv, kterou používá 11 tisíc bank ve 200 zemích k provádění přeshraničních plateb. Opatření zatím zůstává mimo seznam sankcí navržených Západem. Proč ta neochota? Důvody jsou tři.
Rusko se připravilo
Nejprve dopad na Rusko. Kreml se připravoval na možnost, že bude od systému odříznut, už od anexe Krymu v roce 2014, kdy se o této možnosti poprvé spekulovalo. Což znamená, že vyloučení Ruska ze SWIFT by vedlo k úprku kapitálu a poškození firem a bank závislých na zahraničním financování, ale brzy by se s tím země vyrovnala. Ruské banky a jejich zahraniční partneři by použili jiné komunikační prostředky a transakce by mohly hromadně migrovat na SPFS, ruskou alternativu SWIFT. Ta sice není zdaleka tak rozšířená jako její původní předobraz, ale použitelná je. Katastrofu by to odvrátilo. Postupem času by investice do SPFS systém zrychlily.
Joe Biden oznámil „silné“ ekonomické sankce proti Rusku. USA zakazují export technologií do Ruska. Naopak postih nemíří na energetiku a potraviny. Biden oznámil, že vyřadí Rusko ze světové ekonomiky. Sankce SWIFT ale nepoužil
Money
Zadruhé, Západ a zejména evropské země by čelily krátkodobým nákladům. Vyzkoušelo se to při sankcích na Irán, ale Rusko je mnohem větší. Je pátým největším obchodním partnerem EU. Je zdrojem 35 procent dodávek plynu v Evropě a firmy z EU v něm mají nainvestováno 310 miliard eur. Odříznutí Ruska od rychlého přístupu by mohlo mezinárodním partnerům ztížit placení za jeho dodávky energie; mohlo by to také vyvolat ruskou odvetu.
Bolest Ameriky, výhra Číny
A konečně, použití SWIFT jako zbraně proti Rusku by mohlo poškodit dlouhodobé americké zájmy. Amerika ovládá mezinárodní finance díky dominanci dolaru a jeho přední roli v globálních vypořádacích systémech. Další rychlé zpolitizování by Číně poskytlo pobídku k posílení CIPS, tamního konkurenta k přeshraničním platbám v jüanech. Pomohlo by to také Číně ucházet se o jakoukoli zemi s neklidnými vztahy s Amerikou, která hledá alternativy. Mezi členy systému již jsou některé velké zahraniční banky. Na konci roku 2021 měla síť průměrný denní objem transakcí 310 miliard jüanů (50 miliard dolarů) – což je výrazně méně než 400 miliard dolarů společnosti Swift, ale téměř dvojnásobek objemu před rokem.
Další zbraně ekonomických sankcí jsou po ruce. Amerika zařadila velké ruské finanční instituce na černou listinu, brání vlastním bankám s nimi obchodovat a zavedla přísné kontroly exportu. Tato opatření mají užší rozsah než odpojení Ruska od SWIFT, ale riziko podkopání globální finanční architektury je menší.
Rusko už během druhé poloviny loňského roku rozdmýchávalo napětí kolem ropy a plynu - což znamená, že do jeho státní kasy přiteklo o polovinu peněz více než v předchozím roce.Tereza Zavadilová: Putin Rusko na válku ekonomicky připravoval. Klíčem k izolaci je Čína
Názory
>>>>>> Vše k válce na Ukrajině čtěte zde <<<<<<
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.