Nejhorší listopad za třicet let. Prodeje aut v EU se propadly o více než pětinu

Prodej nových osobních aut v Evropské unii v listopadu meziročně klesl o 20,5 procenta na 713 346 aut. Prodej se snížil pátý měsíc po sobě. Letošní listopad je nejhorším listopadem v historii záznamů, které sahají do roku 1993, vyplývá ze zprávy Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA).
Tři z největších evropských automobilových trhů zaznamenaly v listopadu dvouciferné ztráty, stejně jako řada ostatních trhů. V Německu se prodalo o 31,7 procenta méně vozů, v Itálii o 24,6 procenta a ve Španělsku o 12,3 procenta. Více aut se v listopadu meziročně prodalo pouze v Bulharsku, Irsku a ve Slovinsku.
V České republice se v listopadu prodalo meziročně o 7,5 procenta méně nových aut, celkem 16 174. Od ledna do konce listopadu ale počet registrací vykazuje růst o 4,4 procenta na 190 668 aut.
Průmyslová výroba v Česku chytá dech. Meziroční pokles českého průmyslu v říjnu sice zrychlil na 4,9 procenta ze zářijových čtyř procent, meziměsíčně ale poskočil o 0,9 procenta. Také říjnový výsledek průmyslu poznamenala především výroba aut, i u ní ale dochází k mírnému zlepšení, neboť i ta už meziměsíčně vzrostla, uvedl Český statistický úřad. Stavební výroba mírně roste, čelí však přetrvávajícímu problému s vysokými cenami materiálů.
Český průmysl dál táhnou dolů automobilky, to nejhorší má ale za sebou
Money
„Automobilový průmysl dál zůstává ve vleku váznoucích subdodávek, které navzdory solidní poptávce nutí významnou část výrobců omezovat výrobu. A jak je patrné z dílčích zpráv ze sektoru, naděje na zlepšení se rýsuje nejdřív ve druhé polovině příštího roku,“ řekl analytik ČSOB Petr Dufek.
Za 11 měsíců letošního roku se prodej nových automobilů v EU meziročně snížil o 0,04 procenta zhruba na 8,9 milionu. Do minulého měsíce silný růst ze začátku roku vyrovnával pokles prodeje způsobený nedostatkem čipů a prodej aut se do října úhrnem zvyšoval.
Téměř každé páté auto, které se ve třetím čtvrtletí prodalo v zemích Evropské unie, byl elektromobil. Dál klesal podíl aut se spalovacím motorem, uvedlo ve své zprávě Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). V České republice je zájem spíše o plug-in hybridy, jejichž prodeje od července do září vzrostly o více než sto procent, nárůst u aut na baterii byl rovněž téměř pětinový jako v unii.
Každé páté auto prodané v EU je elektromobil, v Česku je zájem o hybridy
Money
Tři z největších automobilových trhů EU do listopadu stále vykazují růst – Itálie o 8,6 procenta, Španělsko o 3,8 procenta a Francie o 2,5 procenta. V České republice byl ale pokles v listopadu mnohem mírnější a od ledna do konce listopadu už prodej vykazuje meziroční nárůst. Netýká se to ale prodeje vozů Škoda.
Z jednotlivých výrobců se v říjnu nedařilo například skupině Volkswagen, která v EU prodala meziročně o 33,7 procenta vozů méně. Škodě Auto, která je součástí skupiny, prodej v EU meziročně klesl o 28,6 procenta na 34 124 aut. Od ledna do listopadu se skupině Volkswagen prodej snížil o 1,6 procenta. Škoda vykazuje propad o 7,6 procenta.
Češi vykročili směrem k elektrifikované budoucnosti. Prodeje hybridních a elektrických vozů tak už tvoří 12 procent z celkových prodejů nových aut. V kategorii elektromobilů byla nejprodávanější značkou Škoda. Vyplývá to z aktuálních údajů Svazu dovozců automobilů.
Češi si oblíbili hybridy. Letošní prodeje už jsou oproti loňsku téměř dvojnásobné
Money
Výrazně nižší prodej – minus 23,5 procenta – měla v listopadu i skupina Stellantis, jejíž součástí jsou značky Peugeot, Fiat nebo Citroën. O 28,3 procenta klesl v listopadu prodej značce Daimler.
Pokles o 43,7 procenta zaznamenala americká automobilka Ford. Naopak jihokorejská skupina Hyundai registruje nárůst o 20,9 procenta.
Pokračující nedostatek čipů v letošním roce připraví globální automobilový průmysl na tržbách o 210 miliard dolarů (přes 4,5 bilionu korun). Předpověděla to podle serveru CNBC poradenská společnost AlixPartners.
Čipový hladomor letos připraví světové automobilky o biliony na tržbách
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.