Elektromobily loni nastartovaly prodej aut v Číně. Růst přišel po čtyřech letech

Prodej nových aut v Číně se loni zvýšil o 3,8 procenta na 26,28 milionu. Zaznamenal tak první celoroční nárůst za poslední čtyři roky. Za vyššími prodeji je rostoucí zájem o elektromobily, uvedl Čínský svaz automobilových výrobců (CAAM).
Prodej aut na největším automobilovém trhu světa v prvních čtyřech měsících loňského roku prudce rostl, zotavoval se tak z útlumu způsobeného šířením koronaviru na začátku roku 2020. V dalších měsících už ale vykazoval meziroční poklesy, za kterými z velké části stály problémy v dodavatelských řetězcích, například nedostatek čipů. V prosinci nicméně pokles zpomalil na 1,6 procenta z 9,1 procenta v listopadu, plyne z údajů CAAM.
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala v loňském roce celosvětově 878 200 vozů. Meziročně jde o pokles o 126 600 aut. Důvodem poklesu je pandemie koronaviru i krize s nedostatkem čipů do palubní elektroniky.
Škoda Auto loni dodala o skoro třetinu méně vozů než před pandemií
Zprávy z firem
Celkově za celý rok ale nakonec trh vykázal růst. K tomu výrazně přispěla stoupající poptávka po elektromobilech. Prodej aut s alternativním pohonem, označovaných jako New Energy Vehicles (NEV), se zvýšil o 157,5 procenta na 3,52 milionu vozů. Kategorie NEV zahrnuje čistě elektrická auta, hybridní automobily a vozy s vodíkovým pohonem.
Čína tato auta v posledních letech výrazně podporuje ve snaze snížit znečištění ovzduší. Čínské ministerstvo financí nicméně nedávno oznámilo, že subvence na tyto automobily v letošním roce sníží o 30 procent a v příštím roce je zcela ukončí.
Tchajwanský výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) vykázal šesté čtvrtletí za sebou rekordní tržby, a to díky pokračující vysoké poptávce. Tržby za tři měsíce do konce prosince vzrostly o 21 procent na 438,2 miliardy tchajwanských dolarů (asi 341 miliard korun). Na základě měsíčních údajů, které firma zveřejnila, to uvedla agentura Bloomberg.
Čipový hladomor zajistil TSMC tučné zisky. Už rok a půl v řadě láme v tržbách rekordy
Zprávy z firem
Čína v roce 2009 vystřídala na postu největšího automobilového trhu světa Spojené státy. Je důležitým odbytištěm i pro českého výrobce automobilů Škoda Auto. Také ten se loni potýkal s negativními dopady nedostatku čipů. V pondělí oznámil, že loni zákazníkům v Číně dodal 71 200 aut, což odpovídá poklesu o 58,8 procenta.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.