Prodeje superluxusních domů v USA loni vystřelily o více než sto procent
Superbohatí Američané si loni koupili luxusní domy za více než 40 miliard dolarů. Transakce s domy s cenou 10 milionů dolarů (asi 21 milionů korun) nebo vyšší v roce 2021 vyskočily o 112 procent. Nejvíce jich změnilo majitele v Los Angeles, následované newyorským Manhattanem a floridskou Palm Beach, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na tamní realitní kancelář Compass.
Luxus táhne i v době covidu a inflace, která ve Spojených státech v lednu vystoupila na 7,5 procenta, a dostala se tak nejvýše od února 1982, jako možnost investice a ochrany před znehodnocováním hotovosti. Rezidenční nemovitosti nad deset milionů dolarů byly loni prodány na americkém trhu v celkové hodnotě více než 40 miliard dolarů (851 miliard korun.) To je více než dvojnásobek částky v roce 2020.
„S rozmachem akciového trhu a nízkými úrokovými sazbami byly poslední dva roky dobré pro ty nejbohatší. Trh s luxusními nemovitostmi je opět zaplaven těmi, kteří chtějí své peníze obchodovat a případně se chránit před rostoucí inflací. A navzdory vyhlídce na přísnější politiku Fedu a volatilitě trhu nákupy nevykazují žádné známky zpomalení, uvedl Bloomberg.
V kopci nad Beverly Hills stojí dům za 33,95 milionu dolarů (téměř 765 milionů korun). Kdo čeká rozsáhlé luxusní sídlo s desítkami pokojů pro hosty, vícero kuchyněmi a nespočtem koupelen, bude zklamán. Přesto má nemovitost pojmenovaná Eclipse hodně co nabídnout.Podívejte se, jak vypadá dům v Beverly Hills za 765 milionů. Opulentnost nečekejte
Enjoy
„Mnozí se dívají na luxusní nemovitosti jako na bezpečné a cenné aktivum, které je zajištěním proti inflaci,“ uvedl ve zprávě realitní agent Compassu Carl Gambino.
Celkově se uskutečnilo přes 2300 těchto transakcí, což v průměru znamená přes 17 milionů dolarů za nemovitost. Nejvíce jich bylo v Los Angeles, následované Manhattanem a Palm Beach. Nejrychleji rostoucím trhům vedl texaský Austin a newyorské předměstí Long Island s výjimkou Hamptons, kde každá transakce narostla v průměru o více než 400 procent.
Anglický developer Danny Inman si nemůže koupi bytu v prestižní dubajské části Marina vynachválit. Z nákupu loni nevycouval ani po příchodu covidové pandemie. „Za rok se hodnota našeho bytu zvýšila o 20 procent,“ říká. „Navíc jsme tu v teple přečkali měsíce britského lockdownu,“ dodává. Dubajské nemovitosti mají za sebou dva roky silného růstu, ale vypadá to, že do pouštní oázy přichází ochlazení. Covid přifoukl ceny realit v Dubaji. Trh čeká ochlazení
Money
Texas vypadá podle zprávy Compassu obzvláště slibně pro budoucí prodeje v letošním roce, zejména tamní pobřeží a ranče. Luxusní nákupy v Austinu loni dosáhly téměř 190 milionů dolarů, zatímco v Dallasu jen 115 milionů dolarů. Ostatně do Austinu se loni i se sídlem své firmy odstěhoval šéf a spolumajitel Tesly a nejbohatší člověk na světě Elon Musk.
Inflace roste způsobem, který tato země nezažila desítky let. Zkušení investoři i malí střadatelé tak hledají způsob, jak své bohatství udržet. Jednou z jasných voleb tak je nákup nemovitosti, které patří mezi takzvané bezpečné investiční přístavy. Ale je tomu tak opravdu i v aktuálním ekonomickém klimatu? Kdy se vyplatí koupit nemovitost? A má cenu si na ni třeba i půjčit?Vyplatí se nákup investičního bytu? Nečekejte rychlé zbohatnutí
Money
Rostoucí inflace v posledních měsících přeje i prodeji zámků a historických objektů v Česku jako možnost dobré investice proti znehodnocování úspor, a to i když cena často památkově chráněných objektů činí až desítky milionů korun před nákladnou rekonstrukcí. A v Česku jich je stále ke koupi i opravě hned několik desítek, vyplývá z nabídek tuzemských realitních kanceláří.Zájem o koupi zámků v Česku roste. I když stojí desítky až stovky milionů
Money
Poptávka po privátním létání vzkvétá. Dokonce do takové míry, že výrobci malých letadel, takzvaných byznys jetů, je nestíhají vyrábět. Zájemci musejí počítat s delšími dodacími lhůtami. Vyprázdnil se i trh s letadly z druhé ruky. Podle analytiků stojí za růstem poptávky koronavirová pandemie jen částečně. Větší vliv má rostoucí bohatství těch vůbec nejbohatších.Doba přeje bohatým. Firmy nestíhají vyrábět bizjety, čeká se na ně roky
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.