Propad trhu se podepsal i na stavebku. Spořitelny poskytly o 64 procent méně hypoték

Stavební spořitelny poskytly za prvních deset měsíců roku úvěry za 29,4 miliardy korun. Meziročně se jejich objem snížil o 42,8 procenta, zejména kvůli úbytku úvěrů zajištěných zástavním právem k nemovitosti. Proti loňskému roku se snížil i počet nových smluv o stavebním spoření, naopak cílová částka, na kterou si lidé spoří, se zvýšila. Vyplývá to z údajů všech pěti českých stavebních spořitelen.
Počet úvěrů poskytnutých od začátku roku do konce října meziročně klesl o 16,3 procenta na 38 035. Úbytek jde na vrub úvěrům, za které lidé ručí vlastní nemovitostí. Meziročně jich stavební spořitelny poskytly o 63,5 procenta méně, objem klesl o 66,5 procenta na 10,5 miliardy korun. Naproti tomu počet nezajištěných úvěrů zůstal na loňské úrovni a jejich objem vzrostl o dvě procenta na 17,2 miliardy korun.
Za celý loňský rok poskytly stavební spořitelny úvěry za 56,7 miliardy korun, což představovalo padesátiprocentní pokles proti hodnotám rekordního roku 2021 a návrat k dlouhodobému průměru před rokem 2020. Letošní průběžné výsledky za loňskem zaostávají, přestože se rozdíl postupně zmenšuje.
Stavební spořitelny za prvních deset měsíců roku uzavřely 366 748 nových smluv o stavebním spoření, meziročně to bylo o 16,2 procenta méně. Cílová částka spoření se naopak zvýšila o 6,8 procenta na celkových 252,5 miliardy korun.
Trh se stavebním spořením letos podle analytiků ovlivnily i dohady o tom, jak se v něm projeví vládní plány na ozdravení veřejných financí. Kabinet původně zvažoval úplné ukončení státní podpory pro nové smlouvy, nakonec se dohodl na jejím snížení na polovinu ze současné maximální částky 2000 korun ročně. Snížení se bude týkat nových i už existujících smluv. Úpravu už posoudily obě komory Parlamentu, čeká se na stanovisko prezidenta.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.