Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Protiruská jednota se tříští. Už dvacet evropských firem si otevřelo u Gazpromu účet v rublech

Sídlo ruského energetického gigantu Gazprom v Petrohradě.
ČTK / AP
Dušan Kütner
duk

Plán Evropské unie neplatit za ruský plyn a ropu v rublech, jak si stanovila v rámci sankcí za vpád Ruska na Ukrajinu, dostává trhliny. Podle informací agentury Bloomberg si účet v rublech u Gazpromu otevřely již dvě desítky evropských firem.

Reklama

Deset dalších evropských odběratelů plynu si otevřelo účty v Gazprombance, čímž se zdvojnásobil celkový počet klientů, kteří se chystají platit za ruský plyn v rublech, jak požadoval prezident Vladimir Putin, uvedla agentura Bloomberg.

Tím to ovšem nejspíše neskončí. Účty si otevřelo celkem dvacet evropských společností a dalších 14 klientů požádalo o papíry potřebné k jejich založení, uvedl Bloomberg s odkazem na důvěryhodný zdroj blízký Gazpromu. Které firmy to jsou ale odmítl identifikovat.

Gazprom, Německo

Rusko uvalilo sankce na německý Gazprom. Jaký to bude mít vliv na dodávky plynu zatím není jasné

Rusko uvalilo sankce na divize německé společnosti Gazprom Germania, v níž ruský státní plynárenský gigant Gazprom ukončil svou účast, i na firmu EuRoPol Gaz, která vlastní polskou část plynovodu Jamal.

Přečíst článek

Evropští kupci se už týdny snaží přijít na to, jak splnit Putinův příkaz platit za ruský plyn v rublech počínaje 1. dubnem a nebýt v rozporu se sankcemi Evropské unie uvalenými kvůli Putinově invazi na Ukrajinu. Podle nového mechanismu si klienti musí otevřít dva účty: jeden v cizí měně a jeden v rublech u Gazprombanky. Poté, co Polsko a Bulharsko tyto podmínky odmítly, Gazprom jim koncem dubna zastavil toky plynu.

Reklama

Vzhledem k tomu, že termíny pro platby za dubnové dodávky se pro velké západoevropské odběratele blíží s koncem tohoto měsíce, Rusko se rozhodlo řešit obavy EU, že platební mechanismus může porušovat sankce. Osoba blízká Gazpromu uvedla, že současné podmínky znamenají, že transakce je účinně dokončena, jakmile kupující zaplatí zahraniční měnu Gazprombance, protože následná konverze na rubly je automatická a nezahrnuje ruskou centrální banku, na kterou se vztahují sankce EU.

Plynovod Jamal

Kreml couvá. Platba za plyn v rublech už není bezpodmínečně nutná

Kreml včera upřesnil podobu nového mechanismu platebního styku s odběrateli ruského plynu z takzvaných nepřátelských zemí, mezi něž patří i členské státy EU. Složí-li „nepřátelští“ obchodní partneři ruského plynárenského gigantu Gazprom svá eura, příp. dolary na devizový účet Gazprombanky, ruské státní banky, plyn poteče do EU i tehdy, pokud Gazprombanka nepřevede získané devizy v rubly. Znemožnění převodu ovšem v takovém případě nesmí být důsledkem případných dalších sankcí na Rusko uvalených.

Přečíst článek

EU zatím neuvedla, zda ruské změny rozptýlí její obavy z porušení sankcí. Italský premiér Mario Draghi ale ve středu řekl, že společnosti budou moci platit za plyn v rublech, aniž by tím porušily omezení. „Většina dovozců plynu již otevřela svůj účet v rublech u Gazpromu,“ řekl na tiskové konferenci. Dodal, že největší německý dovozce plynu již v rublech i zaplatil. Stejně jako Itálie je Německo velkým spotřebitelem ruského plynu.

Osoba blízká Gazpromu uvedla, že počet zákaPlazníků, kteří zaplatili v rublech, zůstává na čtyřech, stejně jako koncem minulého měsíce. Platby od ostatních kupujících jsou splatné koncem tohoto měsíce, řekl. 

Sídlo ruského energetického gigantu Gazprom v Petrohradě.

Ruský gigant Gazprom loni kvůli plynové krizi v Evropě dosáhl rekordního zisku

Ruský plynárenský gigant Gazprom loni zvýšil čistý zisk na rekordních 2,09 bilionu rublů (670 miliard korun) ze 135 miliard. Oproti roku 2020, který poznamenala koronavirová pandemie, těžila společnost z růstu cen ropy a plynu. Firma to podle agentury Reuters uvedla ve svém dnešním sdělení. Tržby Gazpromu v roce 2021 stouply na 10,2 bilionu rublů ze 6,3 bilionu o rok dříve.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Absurdita války na Ukrajině: Rubl je nejsilnější za sedm let

Absurdita války na Ukrajině: Rubl je nejsilnější za sedm let. Zde jsou důvody proč

Přečíst článek
Charkov, lidé v e frontě na bankomat

Západ stiskl „finanční jaderné tlačítko“. USA a EU se dohodly se zmrazení rezerv ruské centrální banky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme