Prouza: Potraviny by mohly být levnější, brání tomu mimo jiné dominantní výrobci
Ceny potravin v Česku by podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy mohly být nižší. Překážkou pro zlevnění je ale dominantní postavení některých výrobců na českém trhu a vytváření umělých obchodních bariér v Evropské unii (EU).
Stejně jako v červnu, tak i v červenci potraviny, které sleduje Český statistický úřad (ČSÚ), meziměsíčně právážně zdražily. Oproti tomu, jak ceny rostly v červnu, je však současné navýšení mírnější - nejvíce je patrné v případě kilogramu konzumních jablek, který meziměsíčně stojí o 6,26 procenta více, tedy 41,44 koruny.
Téměř u každé potraviny mají obchodníci v Česku k dispozici dva až tři dodavatele, což podle Prouzy ovlivňuje cenu pro zákazníky. Dopad na cenu má ale také omezování dodávek v EU, které se odráží i v šíři nabídky. „Výrobci brání obchodníkům v nákupu zboží v jiných členských státech a následně uplatňují různé cenové politiky a strategie napříč zeměmi,“ uvedl Prouza na tiskové konferenci. Právě současné fungování jednotného evropského trhu by podle Prouzy mělo být pro Evropskou komisi jednou z priorit.
Pohled Čechů na budoucí vývoj ekonomiky se zlepšuje, stále ale mají mírné obavy. „Spotřebitelé věří, že ta inflační spirála je za námi - ceny podle nich neporostou tak jako doteď, ale budou spíše stagnovat nebo klesat,“ uvedl Karel Týra z agentury NIQ. Rychle rostoucí inflace podle něj nahrávala zvýšenému zájmu o akce, teď ale prodeje ve slevách po dlouhé době klesají.
Důvěra v českou ekonomiku podle statistiků klesá, jak mezi průmyslníky, tak spotřebiteli. Výrazně narůstá počet domácností, které svoji finanční situaci hodnotí hůře než v uplynulých měsících.Lukáš Kovanda: V lidech přetrvává obava z růstu cen. Zbytečně
Názory
Proti červenci stojí více devět ze 13 sledovaných položek, přičemž druhé nejvyšší zdražení, o 4,09 procenta na 19,07 koruny, ČSÚ uvádí u kilogramu pšeničné hladké mouky. Téměř stejně, tedy o 4,06 procenta na 222,11 koruny, se cena zvýšila za kilogram másla. To zdražilo o 6,77 procenta také ve srovnání s lednem a o 12,74 procenta proti loňskému červenci. Kromě jablek, mouky nebo másla si lidé meziměsíčně připlatí i za mléko, cukr či vejce.
I přesto je ale cukr o 21,85 procenta levnější než loni, stejně tak i vejce o 16,08 procenta, mléko o 4,26 procenta a mouka o 14,52 procenta. Celkově podle ČSÚ oproti loňsku méně stojí sedm ze 13 sledovaných položek. Meziměsíčně pak cena o 3,12 procenta na 14,91 koruny v červenci klesla za půl litru světlého lahvového piva nebo o 3,02 procenta na 175,48 koruny za kilogram vepřové pečeně.
Meziroční inflace v červnu zpomalila na dvě procenta, v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta, informoval už dříve ČSÚ. Snižování celkové cenové hladiny ovlivnily i ceny potravin a nealkoholických nápojů. V meziměsíčním srovnání inflace klesla o 0,3 procenta.
Potraviny byly se začátkem letošního roku přeřazeny do nižší sazby DPH 12 procent. Naopak do základní sazby DPH 21 procent se přesunula většina nápojů.
Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu.Inflace je nižší, než se čekalo. Potraviny zlevňují, ale nájemné povážlivě zdražuje
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.