Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Průlom v mírových jednáních. Rusko se stáhne od Kyjeva, rubl zpevňuje

Moskva, rubl, ukrajinská krize
ČTK
Lukáš Kovanda

Finanční trhy a burzy po celém světě nyní zažívají příval optimismu. Děje se tak v souvislosti s nadějí na průlom v mírových jednáních Ruska a Ukrajiny, která probíhají v Turecku.

Rusko v rámci mírových jednání s Ukrajinou uvedlo, že se v podstatě stáhne od ukrajinské metropole Kyjeva. To by mohlo signalizovat, že Kreml definitivně opouští záměr podmanit si větší část Ukrajiny, nebo dokonce celou tuto zemi. Rusko má úterní turecká jednání za „konstruktivní“. Ukrajinská strana zároveň deklaruje, že z jednání vzešel solidní základ pro setkání lídrů obou znesvářených zemí, tedy prezidentů Volodymyra Zelenského a Vladimira Putina.

Ruská měna v reakci na průběh mírových jednání citelně zpevnila. Vůči dolaru pod úroveň kursu 84 rublů za dolar – byla tak dokonce silnější, než je její uzavírací úroveň z letošního 24. února, kdy Rusko invazi na Ukrajinu zahájilo.

Zpevňuje ovšem také česká koruna. Česká měna vůči euru zhodnotila až pod úroveň 24,43 koruny za euro, vyplývá z dat Bloombergu. Ocitla se tak na celkově nejsilnější úrovni vůči euru za celé období dokonce od letošního 22. února. Koruna tak zhodnotila na silnější úroveň, než kde uzavírala poslední dva dny před zahájením invaze. 

Americký dolar se propadá proti rublu o zhruba deset procent, pod úroveň kursu 84,00. Rubl je tak slabší jen o necelá tři procenta než v předvečer invaze. Investory neodrazuje ani dnešní zpráva, že Rusko nabízí odkup svých dolarových dluhopisů v objemu dvou miliard dolarů, ale jen v rublech. Nechce či nemůže příslušný úrok, splatný již příští týden, vyplácet v dolarech. Pokud by investoři na nabídku odkupu nepřistoupili a Rusko skutečně vyplatilo úrok v rublech, považovala by to mezinárodní finanční komunita v čele s ratingovými agenturami za bankrot.

Ruský obchod

Ruskou ekonomiku čeká katastrofa. Propadne o 8,5 procent a stáhne dolů Polsko, odhaduje agentura S&P

Jedním ze zásadních dopadů propadu ruské ekonomiky bude snížení růstu sousedního Polska. Stojí za tím velké množství uprchlíků i nižší zisky firem obchodujících s Ruskem.

Přečíst článek

Rubl kromě nadějného vývoje stran války na Ukrajině podporují také rázná opatření, jimiž Kreml v minulých týdnech zareagoval na západní sankce. Ruští občané v jejich důsledku mají zakázáno rublu se zbavit nákupem deviz. Cizinci zase mají zakázáno rublu se zbavit prodejem ruských akcií. A konečně, ruští vývozci, včetně exportérů plynu a ropy, mají nakázáno za osmdesát procent deviz povinně koupit právě rubly.

Trh s rublem je tak značně zmanipulovaný podobně jako trh s korunou na sklonku socialismu. Například v lednu 1989 v tehdejším Československu se oficiálně uváděl kurs 1 USD = 14,30 Kčs. Ale ve skutečnosti, na „černém trhu“, byl kurs kolem 43,50 Kčs za dolar (viz tabulka).

 

Ikea v Petrohradu, lidé čekají ve frontě

Rusové panikaří, skupují vložky, plenky, léky i cukr

Palivo a topení jsou paradoxně asi jediné položky, které v Rusku nezdražily. Jinak rostou ceny všeho. Pokud by válka trvala rok a inflace rostla nynějším tempem, ceny zboží se ztrojnásobí.

Přečíst článek

Abú Zabí

Konec přátelství. Obří fond z Perského zálivu zastavuje investice v Rusku

Druhý největší suverénní investiční fond Mubadala ze Spojených arabských emirátů oznámil konec investic v Rusku, důvodem je invaze na Ukrajinu. Fond z Abú Zabí, který mimo jiné vlastní téměř tři procenta v těžebním a energetickém ruském gigantu En+ Group spojeného se jménem oligarchy Olega Děripasky, je prvním fondem z Perského zálivu, jenž k takovému kroku přistoupil, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

Inflace, ilustrační foto

Rusko padá do propasti. Čína mu může pomoci jen trochu

Rusko kvůli sankcím a válce do konce příštího roku ztratí výsledek ekonomického růstu uplynulých patnácti let. Asijské velmoci si nebudou pálit prsty, protože Západ je pro ně větším partnerem, píše v komentáři ekonom Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Rubl prudce padá, ruští propagandisté zuří. Dávají to za vinu centrální bance

Přečíst článek

Přiznání šéfa ruské banky: Za naše ztráty mohou západní sankce, ochromily finanční sektor

Přečíst článek
Doporučujeme