Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Průměrná mzda v ČR roste rychleji, než se čekalo. Příští rok by se mohla přiblížit 50 tisícům

Peněženka, ilustrační foto
ČTK
 ČTK

Průměrná hrubá mzda v Česku stoupla v letošním třetím čtvrtletí meziročně o sedm procent na 45 412 korun. Ve srovnání s loňským třetí kvartálem přibylo zaměstnancům ve výplatě v průměru 2973 korun. Při zohlednění inflace, která činila 2,3 procenta, mzda reálně vzrostla o 4,6 procenta. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ).

Růst mezd ve třetím letošním čtvrtletí je vyšší, než se čekalo. Nominálně mzdy vzrostly meziročně o rovných sedm procent, reálně tedy o 4,6 procenta na 45 412 korun. „Zaměstnanci zjevně úspěšně firmy tlačí k tomu, aby přidávaly a rychleji tak kompenzovaly pokles reálných příjmů, který byl v letech 2019 až 2024 v Česku prakticky nejvýraznější ze všech zemí OECD. V zásadě přitom platí, že čím větší firma, tím výrazněji přidává. Rychlejší přidávání může souviset také s konsolidačním balíčkem, jenž vstoupil v platnost letos. Balíček omezuje některé zaměstnanecké benefity, takže zaměstnanci jsou motivovanější žádat o kompenzaci za výpadek benefitů právě v podobě navýšení mezd,“ komentuje čerstvou statistiku hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

„Ve srovnání s loňským rokem jsou sice mzdy nominálně i reálně vyšší, předchozí dva roky vysoké inflace se ovšem na úrovni životní úrovně výrazně podepsaly. V reálném vyjádření je současná hodnota mezd stejná jako v roce 2018. Tomu samozřejmě odpovídá také úroveň spotřeby domácností či maloobchodních tržeb,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Růst mezd se odráží v růstu maloobchodních tržeb a podporuje tak HDP. „Vzhledem k tomu, že oživení ekonomiky je stále velmi křehké a řadu odvětví nečekají ani příští rok dobré časy, budou muset firmy při kolektivním vyjednávání balancovat mezi požadavky zaměstnanců na rychlý růst mezd a opatrností danou ekonomickými nejistotami. S podobným tempem růstu mezd lze ale počítat i v příštím roce, což znamená, že výše průměrné mzdy bude atakovat hranici 50 tisíc korun,“ uvedl Dominik Kohut ze strategického poradenství PwC s tím, že nůžky mezi nízkopříjmovými skupinami a dobře placenými zaměstnanci se budou dále rozevírat.

Pražské mzdy rostly podprůměrně

Ve odvětvovém srovnání průměrné mzdy se průměru nejvíc vymykaly činnosti v oblasti nemovitostí s meziročním přírůstkem o 14,4 procenta, který byl nejvyšší i absolutně – přes 5 tisíc korun. Druhé v pořadí bylo odvětví profesních, technických a vědeckých činností s růstem mezd o 10,1 procenta. Nejpomaleji rostly mzdy v odvětvích s převahou nepodnikatelských činností. Regionálně byly rozdíly v tempech mezd již tradičně malé. „Praha po delší době nezaznamenala podprůměrný, nýbrž aspoň průměrný růst. Ten byl nejvyšší v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, nejnižší v Plzeňském. Zaměstnanost se nadále přelévala do Prahy a Středočeskémho kraje ze všech ostatních regionů,“ uvedl Pavel Sobíšek, hlavní ekonom, UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

 Průměrná mzda v Praze v letošním třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o sedm procent na 55 854 korun. Ve srovnání se stejným obdobím loni přibylo zaměstnancům ve výplatě v průměru 3658 korun. Oproti celostátnímu průměru je mzda v Praze vyšší o 10 442 korun, s odstupem a dlouhodobě je nejvyšší mezi kraji. Za Prahou následuje Středočeský kraj s průměrným výdělkem přes 45 600 korun. Naopak nejnižší průměrné mzdy mají zaměstnanci v Karlovarském kraji, a to 39 165 korun.

Podle statistiků stoupl rovněž medián, tedy střední hodnota mezd. Ve třetím čtvrtletí činil 40 482 korun, což bylo meziročně o 6,6 procenta více. Medián v posledním zveřejněném kvartálu zaostal za průměrnou mzdou o 12 procent. 

V příštím roce analytici počítají s udržením tempa růstu reálných mezd v rozmezí mezi čtyřmi až šesti procenty. Česká ekonomika podle nich stále čelí řadě překážek, které ji brzdí v růstu. Na jedné straně to je zadrhávající se německá ekonomika a pokles vývozních zakázek pro české dodavatele, na straně druhé klesající investiční aktivita. Citelným způsobem ekonomiku přibrzdil také negativní fiskální impuls související s konsolidací veřejných financí.

Předseda školských odborů František Dobšík

Dobšík: Průměrný plat učitele přesáhne 59 tisíc

Průměrný plat učitele by měl podle predikcí růstu letošních platů z ministerstva financí dosáhnout za dva roky něco málo přes 59 tisíc korun. Na konferenci Školství 2025 to uvedl odborový předák František Dobšík.

Přečíst článek

Daňový systém

PŘEHLEDNĚ: Jak se zvýší paušální daň v roce 2025

V roce 2025 se zvýší paušální daň pro OSVČ v I.pásmu. Přečtěte si, kdy se vám podle daňových poradců vyplatí přejít na tuto zjednodušenou daň a kdy naopak máte smůlu a tento režim využít nemůžete.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Lukáš Kovanda: Ekonomika rostla rychleji, než se myslelo. Vláda utrácí nerozvážně, lidé pořád opatrně

Přečíst článek
Doporučujeme