Průměrný český investor do fondů v prvním pololetí vydělal přes pět procent
Průměrný český investor do podílových fondů od začátku roku do konce června vydělal 5,7 procenta.
V prvním čtvrtletí fondy rostly o 2,9 procenta, ve druhém se zhodnotily o 2,73 procenta. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu. Meziroční inflace v červnu činila 9,7 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad.
Navzdory horším výsledkům z minulého roku dosahuje podle indexu investor do akciových fondů za poslední tři roky zisk 7,64 procenta ročně. Za období pěti let, které zahrnuje jak výrazné poklesy z přelomu let 2018 a 2019, tak i propady z covidového března 2020, zaznamenal průměrný český investor roční zhodnocení 5,14 procenta.
„Akciové fondy v korunovém vyjádření za uplynulé tři měsíce vyrostly podle indexu českého investora CII750 o 3,8 procenta, tedy lehce méně v porovnání se zhodnocením 4,68 procenta z prvního čtvrtletí. Vedle toho dluhopisové fondy vyrostly v druhém kvartálu o 1,64 procenta, což je podobný výsledek jako v prvních třech měsících letošního roku,“ komentuje vývoj hlavní analytik Swiss Life Select Richard Bechník.
Akcie Big Techů se vyplatilo držet
Po skončení prvního pololetí náladu investorů na finančních trzích zhodnotil jako kombinaci optimismu, který je hnaný novými trendy, se stále přetrvávajícími obavami z makroekonomického vývoje. V prvním čtvrtletí dominovala podle něj trhu dobrá nálada z nenaplnění negativního scénáře ohledně evropské energetické krize spolu s lehkou nervozitou nad bankovním sektorem. „Naproti tomu ve druhém čtvrtletí již začali někteří investoři vedle neustálého sledování vývoje inflace vyhlížet i nové atraktivní trendy, jako je umělá inteligence,“ dodal.
V prvním pololetí nejlepšího zhodnocení dosahovaly podle indexu fondy, které držely ve svých portfoliích větší váhu amerických technologických gigantů, tedy pěti předních technologických společností (Meta, Amazon, Netflix, Google a Apple). Dále nadstandardních výsledků dosáhly fondy zbytné spotřeby. Výrazně na výkonnostním žebříčku zaostaly fondy čínských akcií.
Ve druhém čtvrtletí se k vítězům přidaly fondy Latinské Ameriky, Japonska či střední Evropy. V uplynulých třech měsících vykázal lepší výsledky i sektor financí, což může značit postupné opadnutí obav z bankovní nestability. „Značné výkonnostní rozdíly přinesly v prvním pololetí i pohyby na devizových trzích. Například fondy amerických akcií zajištěné do české koruny proti stejným fondům v dolaru nabídly lepší výkonnost, která byla mnohdy vyšší i o šest procent,” doplnil Bechník.
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, v prvním čtvrtletí 2023 vzrostl podle údajů Asociace pro kapitálový trh o 29 miliard na 780 miliard korun.
Průměrné výnosy realitních fondů kvalifikovaných investorů dosáhly loni téměř deseti procent. Nemovitostní fondy určené pro drobné střadatele, které jsou tedy regulovanější, vynesly v průměru 7,6 procenta. Vyplývá to z analýzy společnosti Freedom Financial Services.Mohlo být i hůř. Realitní fondy kvalifikovaných investorů vynesly průměrně deset procent
Reality
Private Equity (PE) je segmentem investičního světa, který zůstává za oponou mainstreamové finanční sféry. „Možná jste slyšeli o velkých investičních společnostech, jako je Blackstone nebo KKR, kteří se účastní velkých transakcí a pro své investory generují vysoké zhodnocení. V kontextu české investiční scény, PE představuje dosud ne plně využitý potenciál, který může obohatit portfolia místních investorů,“ píše ve svém komentáři analytik J&T Jakub Kudýn. Private equity fondy jsou kořením portfolia investora. Češi je ale stále spíše přehlížejí
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.