Psychologická hranice padla. Americký Dow Jones se propadl pod 30 tisíc bodů

Akcie ve Spojených státech v rámci rozsáhlého výprodeje ve čtvrtek klesly a index Dow Jones se poprvé od ledna 2021 propadl pod psychologickou hranici 30 tisíc bodů. Důvodem ztrát bylo středeční rozhodnutí centrální banky USA (Fed) zvýšit v rámci boje s inflací základní úrok nejvíce od roku 1994. To podpořilo obavy z recese.
Index Dow Jones klesl o 741,46 bodu, tedy 2,4 procenta, na 29 927,07 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se snížil o 123,22 bodu, čili 3,3 procenta, na 3666,77 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se propadl o 453,06 bodu, neboli 4,1 procenta, na 10 646,1 bodu.
Evropské akcie dnes výrazně oslabily. K jejich poklesu přispělo zvýšení úrokových sazeb ve Švýcarsku a v Británii, která podnítila obavy z dopadu inflace na globální ekonomiku. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 dnes odepsal 2,5 procenta a obchodování uzavřel na 402,88 bodu.
Evropské akcie padají, jsou nejníže za rok a půl
Money
Fed ve středu zvýšil základní sazbu podle očekávání analytiků o 0,75 procentního bodu do pásma 1,50 až 1,75 procenta, hlavně kvůli rychlému růstu cen v posledních týdnech a situaci na finančních trzích. Růst byl největší od roku 1994.
Ve čtvrtek Fed ve zvýšení úroků následovaly centrální banky Švýcarska a Británie. To posílilo obavy, že kroky centrálních bank, které mají omezit inflaci, by mohly vést k prudkému zpomalení růstu ve světě nebo k recesi.
Riziko recese roste
Naděje, že by Fed mohl zajistit měkké přistání ekonomiky, slábnou. Před rostoucím rizikem recese varovali analytici Wells Fargo, Deutsche Bank a Morgan Stanley, napsala agentura Reuters.
S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.
Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let
Money
Všech 11 hlavních sektorů, které jsou součástí indexu S&P, ve čtvrtek oslabilo. Ze ztrát se podařilo vymanit jen některým firmám zaměřeným na spotřebitele, jako WalMart a General Mills.
Největší ztráty zaznamenaly firmy, jejichž zisky závisí na silné ekonomice, jako provozovatel výletních plaveb Royal Caribbean a provozovatel kasin Caesars Entertainment. K celkovým ztrátám výrazně přispěly významné technologické společnosti, jako Apple, Amazon a Tesla.
Základní úroková sazba v Česku je od loňského června sedm procent poté, co ji bankovní rada ČNB zvýšila o 125 bazických bodů na na nejvyšší míru od roku 1999. Podobný způsob boje s rapidní inflací ve světě za poslední rok zvolilo více než osm desítek zemí, vyplývá z údajů centrálních bank. Některé země, jako například Turecko či Rusko, jdou ale opačným směrem. Podívejte se na přehled sazeb ve vybraných zemích světa.
Které země zvýšily základní sazby? Mnohé hlásí rekord od dob globální krize. Tady je přehled
Money
Hlavní akciové indexy tento týden výrazně klesají. Index S&P 500 se dostal do takzvaného medvědího trhu, což je označení stavu, kdy indexy oslabí o více než 20 procent od svého posledního maxima, a Dow Jones se k tomuto stavu blíží.
Americký dolar včera oslabil ke koši měn. Jeho pokles způsobil hlavně růst švýcarského franku a britské libry poté, co centrální banky Švýcarska a Británie zvýšily úrokové sazby. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se propadl o 1,4 procenta na 103,74 bodu.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.