Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Putin nařídil vyplácet uprchlíkům z Kurské oblasti každý měsíc finanční pomoc

Ruský prezident Vladimir Putin
ČTK
 ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vyplácet 65 tisíc rublů (asi 17 tisíc korun) měsíčně těm obyvatelům Kurské oblasti, kteří přišli o majetek v důsledku vpádu ukrajinských vojsk do tohoto regionu na západě Ruska. Podle Putina jde o 112 620 osob, uvedla ruská média.

Jakkoli jsou v Rusku za nynější války proti Ukrajině protesty kvůli hrozbě tvrdého postihu velmi vzácné, v Kursku ruští váleční uprchlíci demonstrovali opakovaně. Média spekulovala, že právě ve snaze tlumit nespokojenost vyměnil Putin v závěru loňského roku gubernátora Kurské oblasti. Minulý měsíc ale na Rudém náměstí v Kursku opět protestovalo několik desítek lidí kvůli problémům s bydlením a penězi.

Ruské armádě, která pozvolna postupuje na východě Ukrajiny, se ani po půl roce nepodařilo ukrajinské síly z Kurské oblasti vytlačit, a to ani za pomoci severokorejských vojáků, kteří byli do bojů nasazeni. Válka na Ukrajině trvá už téměř tři roky.

„Až do úplného osvobození Kurské oblasti od ukrajinských jednotek (nařizuji) všem obyvatelům regionu, kteří přišli o majetek, vyplácet 65 tisíc rublů každý měsíc. Žádám najít tyto prostředky ve federálním rozpočtu a zajistit nezbytné výplaty,“ uvedl šéf státu během porady s vládou.

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Macron svolává druhé jednání o Ukrajině a bezpečnosti v Evropě. Češi nebudou chybět

Francie ve středu uspořádá druhé jednání o Ukrajině a bezpečnosti v Evropě. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom informovala agentura Reuters. Pondělní schůzku omezil francouzský prezident Emmanuel Macron pouze na několik evropských představitelů, nyní Paříž podle Reuters pozve i další spojence z Evropské unie a Severoatlantické aliance, mimo jiné i Českou republiku, pobaltské státy, skandinávské země nebo Kanadu. Elysejský palác na žádost o komentář bezprostředně nereagoval.

Přečíst článek

Putin podle agentury TASS zdůraznil, že jde o samostatně vyplácenou částku, a ne o nějaký příplatek k jiným dávkám. „Všem obyvatelům Kurské oblasti, kteří se ocitli v této situaci - a je to 112 620 lidí - budeme každý měsíc vyplácet 65 tisíc rublů. Dodatečně k tomu, co nyní lidé dostávají,“ upřesnil prezident. „Ano, není to běžné opatření, nic podobného jsme dříve nedělali. Ale ani lidé se nikdy dříve do takové situace nedostali. Musíme jim pomoci,“ uvedl.

Ministr financí Anton Siluanov prohlásil, že prezidentův pokyn bude splněn. Ministr podle listu Kommersant na poradě uvedl, že obyvatelé pohraničí dostávají všechny dávky z ruského rozpočtu včas, ať jde o příspěvky na bydlení, výplaty 150 tisíc rublů (asi 40 tisíc korun) za ztrátu majetku a také penzí a sociálních dávek.

Ruská vláda loni v září vyčlenila tři miliardy rublů na kompenzace ve výši 150 tisíc rublů pro ty obyvatele Kurské oblasti, kteří přišli o veškerý majetek. V listopadu předchozí gubernátor Alexej Smirnov hovořil o zvýšení těchto kompenzací na 200 tisíc rublů za částečnou ztrátu majetku a 400 tisíc za úplnou ztrátu. V prosinci regionální vláda oznámila, že počítá s jednorázovou výplatou za ztrátu majetku ve výši 75 tisíc až 150 tisíc rublů, dodal deník Kommersant na svém webu.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme