Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Putin svoje banky padnout nenechá. Na jejich záchranu má dostatečný devizový polštář

Sberbank
ČTK
Lukáš Kovanda

Fungující banky tvoří pilíř Putinova režimu, který disponuje dostatečnými prostředky na jejich pomoc. Hromadný odchod klientů Sberbank proto neohrozí. Její akcie dnes posilují.

Akcie ruské Sberbank v pátek na burze v Moskvě posilují o bezmála 17 procent. Cenné papíry těží z toho, že sankce Západu vůči Rusku jsou nakonec slabší, než investoři po celém světě čekali.

Lidé v Česku se tedy nemusí obávat o své úspory v tuzemské divizi Sberbank. Do částky v přepočtu 100 tisíc eur jsou jejich úspory tak jako tak ze zákona pojištěny. Je ovšem krajně nepravděpodobné, že by lidé v ČR přicházeli o úspory, jestliže jich ve Sberbank mají i v přepočtu nad 100 tisíc eur.

Plyn, ilustrační foto

A je to tu. Pražská plynárenská kvůli invazi citelně zdražuje

Aktuální zvýšení ceny plynu bude dvojnásobné oproti tomu poslednímu z konce roku 2021. Zákazníků, kteří mají cenu zafixovanou, se aktuální zdražení nedotkne.

Přečíst článek

Pro Sberbank jsou ale bolestivé zvláště sankce, které na ni včera uvalilo americké ministerstvo financí. Znemožňují jí totiž přístup do finančního systému USA, který je nejvýznamnější na světě. Konkrétně dané sankce znamenají, že všechny americké finanční instituce musí do 26. března 2022 zrušit veškeré své účty, které u Sberbanky a jejích 25 příslušných divizí mají, a musí zároveň odmítat všechny budoucí transakce.

Úspory klientů Sberbank nejsou v ohrožení

To ale neznamená, že jsou bezprostředně ohroženy úspory klientů Sberbanky kdekoli na světě. Ti se u nás, i v jiných zemích, ale pochopitelně intenzivně snaží své úspory převést do jiné banky, neboť správně vnímají zvýšené riziko. To je však zatím spíše výhledové. Pod tímto náporem vznikají technické problémy, které dnes odpoledne vedly k uzavření poboček spadajících pod Sberbanku v České republice.

Z hlediska klientů je prozíravé převést si své prostředky do jiné banky, není ale třeba podléhat panice. Sberbank je mezinárodně působící institucí, pro niž je reputace vším. Banka, která se ale netěší elementární důvěře, ztrácí klienty, přestává být bankou a může okamžitě „zavřít krám“.

Si Ťin-pching, čínský prezident

Čína v roli mírotvůrce. Pokud vyřeší konflikt na Ukrajině, vliv Západu padne

Slabé sankce Západu dláždí cestu čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, aby se ujal role mírotvorce. Ten se dnes telefonicky spojil s ruským protějškem Vladimirem Putinem a vyzval jej, aby s Ukrajinou zasedl k jednacímu stolu.

Přečíst článek

Fungující banky ovšem tvoří pilíř režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten zatím disponuje prostředky na jejich pomoc ve vrchovaté míře. Devizové rezervy ruské centrální banky činí zhruba 630 miliard dolarů. Rusko navíc vykazuje rekordní přebytky běžného účtu své platební bilance a má menší dluh než kterákoli země EU.

To vše znamená, že Putin má zatím dostatečný polštář na to, aby pomohlo svým bankám dopady sankcí ustát. Přednostně proto dnes přispěchal se státní pomocí, což uklidnilo i investory. 

Ivan Šramko, bývalý guvernér Slovenské národní banky a člen dozorčí rady Trinity Bank

Exguvernér slovenské centrální banky Ivan Šramko: Rusko zneužívá plyn pro geopolitické cíle. A bude pokračovat

Ruská invaze na Ukrajinu a hrozba velké války bude mít vliv na evropskou, potažmo českou ekonomiku. Jak drtivý ten dopad bude, to bude záležet na rozsahu a délce konfliktu, míní bývalý guvernér Národní banky Slovenska Ivan Šramko. Samozřejmě ovlivní ceny energií, které tlačí na inflaci. „Kvůli tomu je těžké odhadovat, kdy Česká národní banka bude moci zahájit snižování sazeb,“ dodává Šramko v rozhovoru pro newstream.cz.

Přečíst článek

Lidé na Ukrajině se probudili do válečného stavu.

Čeští miliardáři již posílají miliony uprchlíkům z Ukrajiny

Do iniciativy se zapojili například zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič nebo partner Pale Fire Capital Jan Barta. Dalším přispěvatelem twitterové výzvy se stala Alza miliardáře Aleše Zavorala. A také Martin Hájek, zakladatel Livesportu.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme