Putine, zastav válku! Anonymous vyslali vzkaz do desítek ruských databází. Napadli i cenzory a Rosněfť

Před třemi týdny populární twitterový účet s názvem „Anonymous“ prohlásil, že stínová aktivistická skupina vede „kybernetickou válku“ proti Rusku. Od té doby se účet přihlásil k odpovědnosti za deaktivaci předních ruských vládních, zpravodajských a firemních webových stránek a únik dat od subjektů, jako je federální agentura odpovědná za cenzuru ruských médií Roskomnadzor nebo ropný gigant Rosněfť. Ale je něco z toho pravda? Zdá se, že ano, píše server CNBC.
Populární twitterový účet s názvem „Anonymous“ a uživatelským jménem @YourAnonNews před třemi týdny oznámil, že jako stínová aktivistická skupina vede „kybernetickou válku“ proti Rusku. Od té doby se účet – který má více než 7,9 milionu sledujících, přičemž od ruské invaze na Ukrajinu získal půl milionu sledujících – přihlásil k odpovědnosti za deaktivaci předních ruských vládních, zpravodajských a firemních webů a únik dat od subjektů.
[[Twitter status: https://twitter.com/YourAnonNews/status/1496954233492541444]]
„Zdá se, že, je to pravda,“ říká Jeremiah Fowler, spoluzakladatel kybernetické společnosti Security Discovery, který spolupracoval s výzkumníky z webové společnosti Website Planet, aby se pokusili ověřit tvrzení skupiny. „Anonymous se ukázali jako velmi schopná skupina, která pronikla do některých vysoce hodnotných cílů, záznamů a databází v Ruské federaci,“ napsal ve zprávě shrnující zjištění, kterou citoval server CNBC.
putin_stop_this_war
Ze 100 ruských databází, které byly analyzovány, bylo 92 kompromitováno, řekl Fowler. Patřily maloobchodníkům, ruským poskytovatelům internetu a mezivládním webům včetně Společenství nezávislých států (SNS), organizaci složené z Ruska a dalších bývalých sovětských zemí, která byla vytvořena v roce 1991 po pádu Sovětského svazu.
Tuzemští mobilní operátoři zablokovali přístup na šest dezinformačních webů v českém jazyce. Vyhověli tak výzvě vlády a Národního centra kybernetických operací a připojí se k opatřením zamezujícím šíření ruské propagandy v kybernetickém prostoru ČR. Oznámila to dnes Asociace provozovatelů mobilních sítí, která operátory sdružuje.
Operátoři se zapojili do boje s ruskou propagandou. Zablokovali šest dezinformačních webů
Money
Mnoho souborů s koncovkou .cis – které uživatelům umožňují organizovat a udržet aktuální informace o nových e-mailech – bylo vymazáno, stovky složek byly přejmenovány na „putin_stop_this_war“ a byly odhaleny e-mailové adresy a přihlašovací údaje správců, řekl Fowler, který to přirovnal ke škodlivým útokům „MeowBot“ z roku 2020.
Dvacet terabajtů dat z Rosněfti
Jedna z hacknutých databází obsahovala více než 270 tisíc jmen a e-mailových adres. „S jistotou víme, že hackeři tyto systémy našli a pravděpodobně k nim přistoupili,” řekl Fowler. „Nevíme, zda byla stažena data a co hackeři plánují s těmito informacemi udělat,” podotkl. Pokud jde o to, zda to byla práce Anonymous, Fowler řekl, že sledoval tvrzení Anonymous „a časová osa dokonale odpovídá,“ řekl.
Americký softwarový gigant Microsoft se připojil k bojkotu ruského trhu. Po vzoru Applu a dalších firemních gigantů se v Rusku rozhodl pozastavit prodej svých produktů a služeb. Firma v prohlášení odsoudila Putinův útok na Ukrajinu.
Microsoft po vzoru Applu a dalších bojkotuje Putinovo Rusko. Zastavil tam prodej všech svých produktů
Zprávy z firem
Anonymous také mimo jiné tvrdí, že narušili Rosneft Deutschland – německou pobočku ruské energetické společnosti Rosněfť – a ukradli 20 terabajtů dat z jejích systémů. O hacknutí informovaly v neděli místní noviny Die Welt s odvoláním na německý Spolkový úřad pro informační bezpečnost (BSI), uvedl server Computing.
Účet také tvrdí, že narušil webové stránky velkých ruských organizací a mediálních agentur, jako je energetická společnost Gazprom a státem sponzorovaná tisková agentura RT. „Mnoho z těchto agentur přiznalo, že byly napadeny,” řekl Fowler s tím, že nenašel žádné případy, kdy by Anonymous svá tvrzení přecenili.
Válka na Ukrajině jednou pro vždy změní Evropu, píše server CNBC. A to i tehdy, kdy to dopadne nejlépe, jak může. Tedy, že Ukrajina se ubrání ruské převaze a nadále zůstane suverénním státem.
Loutková vláda, nová železná opona nebo rozdělená země. To jsou možné scénáře pro Ukrajinu
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.