Rakousko i Maďarsko zakázalo Sberbank. Dohled na bankou přebírá externí auditor
Rakouský finanční regulátor zakázal veškeré obchodní aktivity společnosti Sberbank Europe. Učinil tak na příkaz Evropské centrální banky (ECB). Licenci maďarské dceřiné společnosti Sberbank odebrala i centrální banka v Maďarsku.
Dohled nad bankou přebere externí auditor. Opatření ECB vysvětluje závažnými finančními problémy, do kterých se banka dostala v souvislosti s agresí proti Ukrajině a sankcemi proti Rusku.
V prohlášení rakouský regulační orgán FMA uvedl, že subjektu Sberbank Europe zakázal "pokračování veškerých obchodních aktivit", a to s okamžitou platností. Pozastavení aktivit podle FMA spustí garanční systém, který pojišťuje vklady do 100 tisíc eur (2,5 milionu korun). Ty by měly být vyplaceny do deseti pracovních dnů.
Sankce nesankce, Rusko bude pokračovat v práci na svých projektech a doufat, že se v Evropě v budoucnu objeví politici, kteří si uvědomují potřebu rozvíjet vztahy s Moskvou, prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.Jen si nás trestejte, jak je libo! Vzkázal Západu mluvčí Kremlu
Politika
Před insolvencí banky, jež má vazby na Rusko, varovala ECB v pondělí. Podle ní se Sberbank Europe nyní potýká s výrazně horší likviditou kvůli dopadům sankcí v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Skutečný stav banky prověří externí auditor jmenovaný FMA.
Maďarská centrální banka se rozhodla odebrat licenci místní dceřiné společnosti Sberbank. Krok odůvodnila insolvencí mateřské společnosti Sberbank Europe. I v tomto případě začne garanční fond vyplácet vklady do 100 tisíc eur.
Sberbank Europe má dceřiné společnosti také v České republice, Maďarsku, Srbsku a Bosně, které nespadají pod jurisdikci ECB. Česká národní banka v pondělí uvedla, že zahájila kroky k odnětí bankovní licence Sberbank CZ.
Nejznámější kryptoměna bitcoin od začátku ruské invaze na Ukrajinu zpevnila asi o 13 procent. Přispívají k tomu Rusové i Ukrajinci, kteří své peníze vkládají do anonymních a decentralizovaných digitálních měn, píše Reuters. Sankce bolí ruské oligarchy. Aby se jim vyhnuli, investují do bitcoinu. Kryptoměna zdražuje
Money
Průměrná cena pohonných hmot u českých čerpacích stanic je nejvyšší v historii. Vyplývá to z dat společnosti CCS. A bude hůř. Mnohem hůř. Lukáš Kovanda: Litr benzínu za 50 korun? Není to vyloučené
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.