Rakušané stále vlastní šilinky v hodnotě přes 12 miliard

Podle centrální banky je mezi lidmi v Rakousku stále 6,8 miliardy šilinků, které dosud nebyly vyměněny za eura. To odpovídá přibližně hodnotě dnešních 496 milionů eur (12,5 miliardy korun). Informuje o tom veřejnoprávní rakouská televize a rozhlas ORF.
Nejvíce bankovek a mincí, například v hodnotě 1000 a 5000 šilinků, nacházejí lidé v dlouho nenošených oděvech, v knihách mezi stránkami a často také ve skrýši na půdě nebo ve sklepě při vyklízení domů.
Podle údajů rakouské centrální banky bylo letos vyměněno celkem 18,4 milionu šilinků za 1,3 milionu eur (zhruba 33 milionů korun). Množství chybějících šilinků se od roku 2023 do letošního roku příliš nezměnilo. Podle centrální banky tvoří ze scházející částky tři miliardy šilinků bankovky a 3,8 miliardy šilinků mince.
Rakousko přešlo jako jeden ze zakládajících členů eurozóny k euru v roce 1999, přičemž šilinky se v oběhu používaly do roku 2002.
Švédsko je zemí, která zřejmě nejrychleji na světě směřuje k odstranění „opravdových“ peněz. V drtivé většině se zde za všechno platí bezhotovostně. Nový výzkum ukazuje, že organizace tohoto přechodu do moderního technologického světa přináší části populace velké problémy.
Ve Švédsku se platí téměř bezhotovostně. Část populace je tím vyřazována ze společnosti
Money
V kamenných obchodech a na internetu oficiálně začínají povánoční výprodeje. Nakoupit zlevněnou elektroniku, oblečení nebo kosmetiku budou moci Češi zpravidla do konce ledna. Většina obchodníků očekává vyšší zájem o výprodeje než v loňské sezoně. Na nápor zákazníků se obchodníci připravují také v souvislosti s vracením nevhodných vánočních dárků.
Výprodej začíná. Nákupy mohou být levnější i o polovinu
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.