Rána pro hrdou Británii. Saxo Bank ji zařadila mezi rozvíjející se země
Politická nestabilita, narušení obchodu kvůli brexitu, energetická krize a prudce rostoucí inflace dělají z Velké Británie „zemi rozvíjejících se trhů“. V aktuální analýze to uvedla uznávaná Saxo Bank. Výhled britské ekonomiky je totiž tristní - podle Bank of England vstoupí ve čtvrtém čtvrtletí do nejdelší recese od finanční krize v letech 2008 a 2009, což povede k poklesu HDP o 2,1 procenta, a inflace v říjnu vystoupí na 13 procent, uvedl server CNBC.
Důležité je, že britská centrální banka neočekává prudký náraz recese. HDP zůstane v polovině roku 2025 o 1,75 procenta pod současnou úrovní, uvedla Saxo Bank. Šéf makroanalýzy Saxo Bank Christopher Dembik v té souvislosti prohlásil, že Velká Británie „stále více vypadá jako země s rozvíjejícími se trhy,“ napsal server CNBC.
To, co brexit neudělal sám od sebe, dokázal brexit ve spojení s covidem a vysokou inflací. Britská ekonomika je rozdrcena,” prohlásil šéf makroanalýzy Saxo Bank Christopher Dembik.
Politickou nestabilitu způsobil pád premiéra Borise Johnsona. Jméno nového premiéra či premiérky bude oznámeno 5. září po Johnsonově rezignaci, přičemž konzervativní kandidáti Liz Trussová a Rishi Sunak soupeří o klíče k Downing Street 10 v době, kdy země čelí historické krizi životních nákladů a nejprudšímu poklesu životní úrovně v historii.
Miliony domácností míří do chudoby
Strop cen energií ve Spojeném království se má v říjnu zvýšit o dalších 70 procent, čímž se účty za energii vyšplhají nad hranici 3400 liber (asi 99 tisíc korun) ročně a miliony domácností se dostanou do chudoby, přičemž další zvýšení stropu se očekává začátkem příštího roku.
Britům se stále složitěji shání dostupné bydlení. Průměrný nájem v Londýně za rok vzrostl o téměř 16 procent, v druhém největším městě – Manchesteru – dokonce o více než 23 procent. Řada lidí, i předdůchodového věku, se proto stěhuje k rodičům. Situace kopíruje vývoj v řadě dalších zemích. Česká republika si ale zas tak špatně nestojí.Nájmy v Británii raketově rostou, lidé se stěhují zpět k rodičům. Češi jsou na tom ještě dobře
Reality
Země se také potýká s narušením obchodu kvůli brexitu a překážkám souvisejícím s covidem. Jediným faktorem, který chybí v obvyklé charakterizaci „země s rozvíjejícími se trhy”, je podle Dembika měnová krize. Libra se totiž pevně drží navzdory množství makroekonomických brzd.
Vše o signálech nastupující recese čtěte zde
Naznačil však, že všechny výhledové ukazatele ukazují na další bolesti, které čekají britskou ekonomiku. Například registrace nových automobilů – často vnímaný jako hlavní ukazatel zdraví britské ekonomiky – klesly z 1,835 milionu v červenci 2021 na 1,528 milionu minulý měsíc, což je pokles o 14 procent.
Vláda Borise Johnsona se sesypala během pouhých několika dní. Jeho permanentní populismus dokonal v Británii dílo zkázy, které odstartovalo Brexitem. Co bude dál a kdy se z toho Británie vzpamatuje, neví nikdo. Jak důsledně populismus likviduje kdysi významnou zemi, však Johnsonova vláda ukázala dokonale. Tady jsou hlavní faktory, které se mohou opakovat třeba i v České republice.Stanislav Šulc: Po Johnsonovi zůstane spálená země. Jako po každém populistovi
Názory
„Je to nejnižší úroveň od konce 70. let. Recese bude dlouhá a hluboká. Nebude snadný útěk. To je z našeho pohledu nanejvýš znepokojivé,“ řekl Dembik.
Jedinou útěchou podle dánské investiční banky je, že očekávané zvýšení úrokových sazeb Bank of England v září – které by bylo již sedmé v řadě – by mohlo být posledním. „Mimo trh práce existují známky toho, že některé z klíčových hnacích sil inflace se mohou začít zmírňovat,” uzavřel Dembik.
V britském zdravotním systému v současnosti chybí 12 tisíc lékařů a 50 tisíc zdravotních sester. Podle odborníků přitom vláda nemá jasný plán, jak situaci řešit.Horší než v Česku. Britský zdravotní systém kolabuje, chybí doktoři i sestry
Politika
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.