Ratingová agentura S&P ponechala rating Slovenska na úrovni A+

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ponechala rating Slovenska beze změny na úrovni A+ se stabilním výhledem. Její hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska je tak o dva stupně vyšší než rating agentury Fitch Ratings a o stupeň vyšší než rating agentury Moody's.
Podle pozorovatelů je rozhodnutí S&P překvapivé. Poté co Fitch loni na konci roku snížila rating Slovenska o jeden stupeň na známku A-, odhadovali, že se S&P zachová podobně.
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, který ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že bude schopen zajistit si levnější půjčky.
S&P tak potvrdila, že vládní plán na ozdravení veřejných financí je důvěryhodný a úsilí vlády o konsolidaci veřejných financí je dostatečné, cituje zpráva ministerstva názor šéfa resortu Ladislava Kamenického. Stabilní výhled podle této ratingové agentury odráží očekávání, že deficity Slovenska začnou od příštího roku klesat a že Slovensko bude udržovat obezřetnou fiskální politiku.
Podle S&P zůstává slovenská ekonomika i přes oslabení eurozóny odolná. Její projekce uvádějí, že by měl hospodářský růst letos zrychlit na dvě procenta z 1,1 procenta v roce 2023. Nezaměstnanost by se měla v příštích třech letech udržet hluboko pod šesti procenty, což je historické minimum.
Česká republika má od všech tří předních ratingových agentur vyšší rating než Slovensko. Hospodaření Slovenska se výrazně zhoršilo v roce 2020 po vypuknutí koronavirové nákazy. Před epidemií nemoci covid-19, kdy stejně jako nyní byla u moci strana Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica, tehdejší kabinety podle analytiků nevyužily hospodářského růstu alespoň k dosažení vyrovnaného rozpočtu, byť si tento cíl původně stanovily.
Ruská plynárenská společnost Gazprom u ruského soudu zažalovala tři středoevropské podniky, vedle české energetické firmy ČEZ také Západoslovenskou energetiku (ZSE) a rakouskou OMV, uvedla to agentura TASS, podle které to vyplývá ze soudních spisů.
Rusové žalují ČEZ. Arbitráž míří i na firmy ze Slovenska a Rakouska
Zprávy z firem
Skupina nemovitostních fondů ZDR Investments koupila tři retail parky ve Slovinsku, za celkem 600 milionů korun. Firma, kterou před šesti lety začali budovat Radek Hladký, Roman Latuske a Zdeněk Prázdný, tak vstoupila už do šesté země. Celkem vlastní 66 nemovitostí, většinou právě retail parků. Nejvíce jich má v Česku, ale postupně se společnost rozrůstá na Slovensko, do Rakouska, Německa, Chorvatska, a nově do Slovinska.
Český fond ZDR koupil tři nákupní parky ve Slovinsku. A chce dál expandovat
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.