Zázrak na pultech. Před měsícem kupovali Britové zeleninu na příděl, teď ji mají mnohem levnější než Češi

Velká Británie zažehnala zeleninovou krizi. Ještě před pár týdny tam některé řetězce prodávaly okurky a rajčata na příděl, dovoz vázl. Nyní je všeho dost a díky velké konkurenci obchodníků musí řetězce držet ceny nízko. Tak nízko, že Češi mohou Britům tiše závidět.
Když se před měsícem na britských ostrovech nedal sehnat salát či okurka ani za celou měsíční výplatu, psala o tom média po celém světě. To, že se britským obchodům už podařilo výpadek dodávek ovoce a zeleniny překonat, dokonce rychleji než doufali samotní obchodníci i politici, už zůstalo stanou zájmu evropských médií. Koncem února ostrovní farmáři varovali, že nedostatek zeleniny by v tamních obchodech mohl trvat až do května. Je březen a regály tamních obchodů už překypují ovocem i zeleninou.
Zisk českého zemědělství loni vzrostl o 142 procent na 22 miliard korun, vyplývá ze statistik Zemědělského svazu ČR. „Nárůst zisku působí famózně, ale je to hra čísel, která ne zcela odpovídá realitě. Loňský růst nákladů se promítne až do letošního hospodaření,“ upozorňuje předseda svazu Martin Pýcha.
Zemědělci loni vydělali nejvíc za deset let. Famózní výsledek je jen hra čísel, tvrdí šéf jejich svazu
Zprávy z firem
Co ale překvapí českého návštěvníka, jsou téměř „snově“ nízké ceny. V řadě případů takřka poloviční oproti těm v Česku. Brokolice za 86 pencí (v přepočtu 23 korun), v Česku aktuálně stojí kolem 40 korun. Okurka přijde na 79 pencí (21 korun) namísto 35 korun. Ty nejdražší, žluté papriky stojí 3,80 libry, tedy asi 100 korun, za kilo. A aby toho nebylo málo, za šest vajec z volného chodu v britském řetězci M&S zaplatíte jednu libru, tedy necelých 27 korun. V Česku je to dvojnásobně víc.
Za kolik nakupují zeleninu Britové? Podívejte se:
Bez slev, ale levněji
Jak je to možné? Inu, konkurence. „Příčin je vícero. Klíčová je ale příliš nízká konkurence mezi obchodníky, kteří si mezi sebou rozdělili český trh. Ti nyní neúměrným způsobem navyšují ceny a doufají, že zákazníci ze zvyku u nich opět nakoupí,“ říká hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.
Právě proto jsou podle Křečka ceny zeleniny a ovoce v Česku vyšší než v řadě jiných evropských zemích. V regálech britských obchodů se už kromě produkce ze severu Afriky či jihu Evropy dají také nalézt plody práce ostrovních farmářů, třeba okurky z hrabství Kent. Českým pěstitelům se ale ještě neurodilo. Lokální produkce stlačí ceny až později.
Ceny potravin zřejmě v únoru ještě dál porostou, i když již ne lednovým tempem, kdy se meziměsíčně zvýšily v průměru o čtyři procenta. Větší pokles přijde na jaře. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu a poradce ministra průmyslu Tomáš Prouza. Podle zástupců Agrární komory a ministerstva zemědělství za růst cen mohou obchodní řetězce.
Prouza: Dodavatelé zneužívají inflaci ke zdražování. Levněji bude až na jaře
Money
A pak tu máme cenové kolotoče českých supermarketů v podobě speciálních každotýdenních slevových akcí. To v Británii prakticky neexistuje. Britové jsou uvyklí na stálé ceny, kultura slevových letáků na ostrovech neexistuje. Zákazníci se pak v cenách lépe orientují a nemůže se stát to, co českým zákazníkům: že jim obchodníci mohou nabídnout prakticky jakoukoliv cenu a oni ji přesto zaplatí.
Osm největších maloobchodních řetězců na Slovensku ode dneška zastropuje ceny vybraných potravin. Opatření bude trvat tři měsíce. České řetězce zatím nic takového nechystají, řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Ve všech směrech výhodnější než zastropování cen by podle Prouzy byla nižší DPH na základní potraviny. K jejímu prosazení dnes opět vyzval ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL).
Velké řetězce na Slovensku zastropovaly ceny základních potravin. Ty české se na to nechystají
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.