Londýn po brexitu neosiřel. Přilákal rekordní investice do fintechů
Investoři vložili v letošním prvním pololetí do londýnských finančně technologických start-upů rekordních 5,3 miliardy dolarů (115,9 miliardy korun). V meziročním srovnání je to více než dvojnásobek. Dokazuje to, že britská metropole navzdory brexitu zůstává centrem fintechů.
Londýnské fintechy získaly v letošních prvních šesti měsících o 3,2 miliardy dolarů více než ve stejném období loni. Vyplývá to z průzkumu společností Dealroom a London & Partners, na který upozornila agentura Reuters. Rekordní investovaná částka podle ní ukazuje, že britská metropole si i po brexitu drží status centra digitálních finančních služeb.
Finančně technologické firmy po celém světě získaly v období od ledna do června od investorů 54,1 miliardy dolarů, což je více než úhrnem za uplynulé dva roky. Londýnské start-upy měly velký podíl na evropském růstu, získaly více než třetinu z investic. V celosvětovém měřítku se Londýn řadí na druhé místo za San Francisco a mírně před New York, zjistil výzkum.
Výzkum byl zveřejněn poté, co ve středu formou přímého vstupu vstoupily na burzu v Londýně akcie společnosti Wise, která zajišťuje převody peněz. Akcie den zahájily na ceně 800 pencí, což firmu ocenilo na 7,95 miliardy liber (239,7 miliardy korun). To je výrazně více, než se očekávalo.
Opuštěná vesnice ve Skotsku, v níž podle pověstí straší, je na prodej. Asi tři hektary čtvereční zahrnující pláž nebo starobylé ruiny vyjde na 173 tisíc liber, v přepočtu na zhruba pět milionů korun.Skotská vesnice, kde straší, je na prodej. Pozemek s ruinami vyjde na pět milionů
Enjoy
Firmy jsou podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP) v investicích pro letošní rok zatím opatrné, 70 procent z nich se chce držet plánu ze začátku roku. Nejčastěji budou nakupovat nové výrobní technologie. Peníze hodlají vložit také do modernizace či rozšíření výrobních areálů, nebo do výzkumu a vývoje. Vláda přitom může pomoci rychlým spuštěním nových operačních programů a Národního plánu obnovy, uvedli zástupci SP.Průzkum: Firmy jsou letos v investicích opatrné, uvítaly by i dál zrychlené odpisy
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.