Rekordní pokuta. Společnost Illumina musí zaplatit přes deset miliard, uvedla Evropská komise
Evropská komise vyměřila americké biotechnologické společnosti Illumina maximální možnou pokutu 432 milionů eur, tedy přes deset miliard korun, za to, že dokončila převzetí firmy Grail před získáním souhlasu evropských regulátorů. Podle serveru CNBC jde o dosud největší pokutu, jakou EK za podobné pochybení vyměřila. Illumina pokutu označila za nezákonnou a nepřiměřenou a hodlá se proti ní odvolat.
Americká společnost Grail se zabývá diagnostikou rakoviny. Firma Illumina oznámila dohodu o jejím převzetí za 7,1 miliardy dolarů, přes 150 miliard korun, v roce 2020. Evropská komise v červenci 2021 zahájila hloubkovou kontrolu transakce a v září 2022 převzetí zablokovala kvůli obavám z negativních dopadů na hospodářskou soutěž. Illumina ale už v srpnu 2021, tedy před dokončením prověrky, ohlásila dokončení transakce.
Vyměřená pokuta odpovídá deseti procentům ročních globálních tržeb firmy Illumina. To představuje maximální finanční postih, jaký může Evropská komise za takové pochybení vyměřit. „Je to velmi vážné porušení pravidel, které vyžaduje vyměření odpovídající pokuty s cílem odradit od takového konání," uvedla Evropská komise. Firma Grail dostala pouze symbolickou pokutu 1000 eur.
Trefit dno bývá cílem investorů, ačkoli to je nemožné. Trefit dno akcií Tesly však zase tak složité nebylo. A kdo nakoupil akcie slavného výrobce elektromobilů letos v lednu, sklízí nyní zisk kolem 150 procent. Důvody? Tady jsou.Analýza: Zázračných 150 procent. Jak Tesla dokázala za půl roku vydělat investorům tolik?
Trhy
Loni v prosinci Evropská komise firmy Illumina a Grail informovala, že hodlá přijmout nápravná opatření, která budou vyžadovat zrušení akvizice. Konečné rozhodnutí ohledně zrušení akvizice ale ještě nepadlo, napsala Evropská komise.
Illumina se proti loňskému rozhodnutí Evropské komise zablokovat akvizici odvolala. Očekává, že verdikt ohledně odvolání padne koncem letošního nebo začátkem příštího roku, píše CNBC.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.