Rekordní pokuta. Společnost Illumina musí zaplatit přes deset miliard, uvedla Evropská komise

Evropská komise vyměřila americké biotechnologické společnosti Illumina maximální možnou pokutu 432 milionů eur, tedy přes deset miliard korun, za to, že dokončila převzetí firmy Grail před získáním souhlasu evropských regulátorů. Podle serveru CNBC jde o dosud největší pokutu, jakou EK za podobné pochybení vyměřila. Illumina pokutu označila za nezákonnou a nepřiměřenou a hodlá se proti ní odvolat.
Americká společnost Grail se zabývá diagnostikou rakoviny. Firma Illumina oznámila dohodu o jejím převzetí za 7,1 miliardy dolarů, přes 150 miliard korun, v roce 2020. Evropská komise v červenci 2021 zahájila hloubkovou kontrolu transakce a v září 2022 převzetí zablokovala kvůli obavám z negativních dopadů na hospodářskou soutěž. Illumina ale už v srpnu 2021, tedy před dokončením prověrky, ohlásila dokončení transakce.
Vyměřená pokuta odpovídá deseti procentům ročních globálních tržeb firmy Illumina. To představuje maximální finanční postih, jaký může Evropská komise za takové pochybení vyměřit. „Je to velmi vážné porušení pravidel, které vyžaduje vyměření odpovídající pokuty s cílem odradit od takového konání," uvedla Evropská komise. Firma Grail dostala pouze symbolickou pokutu 1000 eur.
Trefit dno bývá cílem investorů, ačkoli to je nemožné. Trefit dno akcií Tesly však zase tak složité nebylo. A kdo nakoupil akcie slavného výrobce elektromobilů letos v lednu, sklízí nyní zisk kolem 150 procent. Důvody? Tady jsou.
Analýza: Zázračných 150 procent. Jak Tesla dokázala za půl roku vydělat investorům tolik?
Trhy
Loni v prosinci Evropská komise firmy Illumina a Grail informovala, že hodlá přijmout nápravná opatření, která budou vyžadovat zrušení akvizice. Konečné rozhodnutí ohledně zrušení akvizice ale ještě nepadlo, napsala Evropská komise.
Illumina se proti loňskému rozhodnutí Evropské komise zablokovat akvizici odvolala. Očekává, že verdikt ohledně odvolání padne koncem letošního nebo začátkem příštího roku, píše CNBC.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.